FotoArts.pl Fotograficzne forum pasjonatów. :: Zobacz temat - Andriej Tarkowski
forum fotoarts.pl

FAQ :: Szukaj :: Użytkownicy :: Grupy :: Rejestracja :: Profil :: Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości :: Zaloguj :: katalog stron foto

Andriej Tarkowski

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FotoArts.pl Fotograficzne forum pasjonatów. Strona Główna -> Mały dział filmowy
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Filip Faliński

młodszy wyjadacz
młodszy wyjadacz

Pomocy: 4

PostWysłany: Czw Lut 21, 2008 10:02 pm    Temat postu: Andriej Tarkowski Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Witam Very Happy
Przygotowuję się do pisania pracy historycznej na temat kontrkultury Związku Radzieckiego - mówiąc dokładniej, twórców przemycających w swoich dziełach wątki wolnościowe, antytotalitarne, religijne itd.
Jedną z czołowych postaci, które zamierzam umieścić w grupie niepokornych jest Andriej Tarkowski, którego notabene bardzo cenię. (inni to Wysocki, Płatonow, Coj - ale to już offtopic).
I tu mam prośbę. Jeżeli ktoś interesuje się wspomnianym reżyserem i jego problemami z cenzurą; zna jakieś materiały z internetu na ten temat, lub czytał książki które mogą mi dopomóc, to proszę o pomoc Smile Nie nachalnie, bo sam dopiero rozpoczynam poszukiwania, ale może ktoś akurat jest znawcą mistrza Tarkowskiego... Wink

Przy okazji rozpoczynam temat o wielkim Rosjaninie, bo aż wstyd, że do tej pory takiego topicu nie było Wink
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Filippo
Ostrzeżenia : 1
młody wyjadacz
młody wyjadacz

Pomocy: 15

Aparat: czesc

PostWysłany: Sob Lut 23, 2008 6:57 pm    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

akurat bede mial okazje - moge Ci kupic filmy w oryginale. chatiesz ?

jest kilka znakomitych pozycji, nawet po Polsku.

Ostatnio wydrukowano jego ksiazke. absolutne minimum. jego opowiesc po roznych dziedzinach filmu i sztuki. wylecial mi tytul, ale bez problemu kupisz - to z tej serii o tworcach filmowych

Po Polsku jest tez jego dziennik. Dawno wydano. Poszperaj, znajdziesz. Tez absolutne minimum.

I jest kilka filmoznawczych propozycji roznych polskich autorow.

Rowniez znajdziesz sporo w Kwartalniku Filmowym.

Użytkownik otrzymał punkt pomocy za ten post.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Filip Faliński

młodszy wyjadacz
młodszy wyjadacz

PostWysłany: Sob Lut 23, 2008 10:23 pm    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Dzięki za odpowiedź i propozycje Wink O dzienniku niczego nie znalazłem, ale to może być dla mnie idealne, poszperam!
Póki co zebrałem w domu małą kolekcję radzieckich czasopism do szukania wzmianek o wspomnianych "niepokornych" Smile

Za filmy uprzejmie podziękuję - chyba starczy mi słowo pisane i dzieła mistrza Smile
Powrót do góry
docent strangehate

Nowy Użytkownik
Nowy Użytkownik

PostWysłany: Pon Kwi 21, 2008 1:57 pm    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

uwielbiam tarnowskiego choc czesto go do konca nie rozumiem, widzialem na przyklad jego ostatni film „ofiarowanie” – fascynujace ale cholernie ciezkie. niesamowita jrdt ta strona wizualna jego filmow, scenografia w stalkerze ujecia w „andrieju rublowie”. w ogole stalker to jeden z moich ulubionych fimow, ile tam sie można dopatrzec, no wiadomo, symbolizm, metafizyka i te wszystkie inne smiszne rzeczy ktore tak kochaja krytyce :]
pamietam ze jest taki artykul „stalker jako ikona” nie pamietam autora ale jest tam zupelnie niezwykle spojrzenie na ten film, moze ci sie jeszcze zdazy przydac
Powrót do góry
Filip Faliński

młodszy wyjadacz
młodszy wyjadacz

PostWysłany: Pon Kwi 21, 2008 4:59 pm    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

docent strangehate napisał:
uwielbiam tarnowskiego choc czesto go do konca nie rozumiem, widzialem na przyklad jego ostatni film „ofiarowanie” – fascynujace ale cholernie ciezkie.

Szczerze mówiąc nie wyobrażam sobie oglądania filmów Tarkowskiego, bez odpowiedniej lektury na ich temat Smile I mówię tu zarówno o interpretacjach filmoznawców, jak i przede wszystkim o zdaniu samego reżysera. Ja co prawda jestem jeszcze młody i niedoświadczony Wink, ale chyba nikt z nas w trakcie oglądania filmu nie jest w stanie wychwycić wszystkich symboli, przekazów, drugiego dna...
"Ofiarowanie" jest chyba najbardziej złożonym filmem, jaki kiedykolwiek został nakręcony. Żaden obraz nie siedział mi w głowie tak długo...

niesamowita jrdt ta strona wizualna jego filmow, scenografia w stalkerze ujecia w „andrieju rublowie”.

I charakterystyczny dla reżysera deszcz. Niby tak proste zjawisko, a jaki nastrój wprowadza...
Natomiast moją ukochaną sceną z całej twórczości Tarkowskiego jest chyba słynne ujęcie spadającego dzbanka z mlekiem we wspomnianym już "Ofiarowaniu". W ogóle to ten film jest jak dla mnie numerem jeden, również pod względem strony wizualnej. Mamy nastrojowe krajobrazy, mnóstwo aluzji ukrytych w obrazach, i tak mistrzowskie sceny jak epizod z rozterką bohatera po otrzymaniu prezentu urodzinowego... Cudo!

pamietam ze jest taki artykul „stalker jako ikona” nie pamietam autora ale jest tam zupelnie niezwykle spojrzenie na ten film, moze ci sie jeszcze zdazy przydac

Już mi się nie przyda, bo niedawno skończyłem co miałem do napisania Wink
A artykuł czytałem, autorem jest Seweryn Kuśmierczyk.
Powrót do góry
saygon

młodszy wyjadacz
młodszy wyjadacz

Pomocy: 2

PostWysłany: Wto Maj 13, 2008 12:03 am    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

ua wreszcie. Filmy ciężkie (często aż za ciężkie) formalnie, ale warte obejżenia. jakbys chciał to co nieco sie ich u mnie pałęta.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FotoArts.pl Fotograficzne forum pasjonatów. Strona Główna -> Mały dział filmowy Wszystkie czasy w strefie GMT + 3 Godziny
Strona 1 z 1

Skocz do: