FotoArts.pl Fotograficzne forum pasjonatów. :: Zobacz temat - Cyjanotypia i wzmacniacz miedziowy - pomocy
forum fotoarts.pl

FAQ :: Szukaj :: Użytkownicy :: Grupy :: Rejestracja :: Profil :: Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości :: Zaloguj :: katalog stron foto

Cyjanotypia i wzmacniacz miedziowy - pomocy

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FotoArts.pl Fotograficzne forum pasjonatów. Strona Główna -> Ciemnia tradycyjna
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
malkavian

Nowy Użytkownik
Nowy Użytkownik

Aparat: Canon EOS 300

PostWysłany: Czw Sie 30, 2007 12:40 pm    Temat postu: Cyjanotypia i wzmacniacz miedziowy - pomocy Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Witam.

Postanowiłem zająć się trochę kolorowaniem swoich zdjęć i w praniu wyszły 2 pytania na które, niestety, nie mogę znaleźć nigdzie odpowiedzi. Może ktoś z was będzie znał odpowiedzi Smile

1. Czy ktokolwiek wie jaki jest skład ilościowy wzmacniacza miedziowego? Tzn. wiem że idą tam 2 roztwory (siarczanu miedzi i żelazicyjanku potasu) ale niestety zgubiłem gdzieś ile gram tych substancji idzie na 100 ml wody.

2. Druga sprawa to czy ktoś wie ile czasu powinno się naświetlać papier pokryty mieszanką do cyjanotypii? Tu z kolei wiem jaki jest skład ilościowy ale nigdzie nie mogę znależć informacji jak to naświetlać.

Z góry dzięki za jakiekolwiek rady Wink
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
kijanka

Nowy Użytkownik
Nowy Użytkownik

PostWysłany: Czw Gru 20, 2007 10:53 pm    Temat postu: Re: Cyjanotypia i wzmacniacz miedziowy - pomocy Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

malkavian napisał:

2. Druga sprawa to czy ktoś wie ile czasu powinno się naświetlać papier pokryty mieszanką do cyjanotypii? Tu z kolei wiem jaki jest skład ilościowy ale nigdzie nie mogę znależć informacji jak to naświetlać.

To zależy jak (a raczej czym) naświetlasz i jaki masz negatyw (jak gęsty).
Naświetlając np. solarium, przy średnio gęstym negatywie będzie to od minuty do kilku minut, jeśli naświetlasz na słoneczku - w taką pogodę i porę roku jaką mamy teraz - może to potrwać nawet ok. 1,5h, latem - ok 15-20 min.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
weesee

stary wyjadacz
stary wyjadacz

Pomocy: 49

PostWysłany: Pią Gru 21, 2007 12:15 am    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

wytrzymaj się do jutra,mam gdzies receptury propo pyt.1
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
Cygnus

Moderator
Moderator

Pomocy: 57

PostWysłany: Pią Gru 21, 2007 12:53 am    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Mm, ja mogę uzupełnić temat kilkoma linkami

Proces

http://www.alternativephotography.com/process_cyanotype.html

http://www.mikeware.co.uk/mikeware/New_Cyanotype_Process.html

Galeria

http://www.alternativephotography.com/gall_cyanotypes.html

Materiały

http://aukcja.onet.pl/show_item.php?item=266712344
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
weesee

stary wyjadacz
stary wyjadacz

Pomocy: 49

PostWysłany: Pią Gru 21, 2007 7:43 pm    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

wzmacniacz miedziowy:
- cytrynian potasu - 20g
- siarczan miedzi - 2,5g
- żelazicyjanek potasu - 25g
- woda do 1000cm3
Powrót do góry
Cygnus

Moderator
Moderator

PostWysłany: Sro Lip 16, 2008 7:48 pm    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Update materiałów

http://www.allegro.pl/item401459004_cyjanotypia_zestaw_do_sporrzadzania_odbitek.html
Powrót do góry
xkamillax
Ostrzeżenia : 1
Aktywny Użytkownik
Aktywny Użytkownik

Pomocy: 2
Aparat: nikon fm2

PostWysłany: Sro Lip 08, 2009 2:28 pm    Temat postu: Re: Cyjanotypia i wzmacniacz miedziowy - pomocy Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

cyjanotypia:

naświetlałam wczoraj w pełnym słońcu przez dwie minuty i wyszły prawidłowo. dodam, ze jest pierwszy tydzień lipca, naświetlanie wszystkich cyjanotypii trwało od 12 do 14 (w okolicach 14 czas naświetlania wzrósł do 2,5 min) i negatyw był lekko niedoświetlony
Powrót do góry
Cygnus

Moderator
Moderator

PostWysłany: Czw Lip 09, 2009 6:52 am    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Pokażesz efekty swojej pracy ? Smile

Dzisiaj mało kto ma ochotę bawić się chemią, zwłaszcza technikami szlachetnymi.
Powrót do góry
xkamillax
Aktywny Użytkownik
Aktywny Użytkownik

PostWysłany: Pon Lip 13, 2009 2:02 am    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

a pewnie :)

fotografie naświetlane są na różnych papierach akwarelowych, chemia nakładana była kilkoma metodami (smarowanie pędzlem, watą, wylewanie na papier itd.) "tonowane" herbatą (earl grey, royal ceylon, english breakfast w różnych proporcjach ;) ).

formaty od 18x24 do 70x70cm. pierwszy portret nie jest mojego autorstwa, pożyczyłam duży negatyw od kolegi.

dodam, ze moim zdaniem technika ta jest bardzo łatwa, a przy tym efekciarska, niespecjalnie też przepadam za tym błękitem, dlatego ratowałam herbatą. Mimo romansiku z cyjanotypią zostaję wierną żoną emulsji fotograficznej.

m3.jpg
 Opis:
 Rozmiar pliku:  222.89 KB
 Oglądany:  4666 razy

m3.jpg

m1.jpg
 Opis:
 Rozmiar pliku:  194.64 KB
 Oglądany:  4666 razy

m1.jpg

Powrót do góry
xkamillax
Aktywny Użytkownik
Aktywny Użytkownik

PostWysłany: Pon Lip 13, 2009 2:04 am    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

i dalej...

m5.jpg
 Opis:
 Rozmiar pliku:  185.6 KB
 Oglądany:  4659 razy

m5.jpg

m4.jpg
 Opis:
 Rozmiar pliku:  133.25 KB
 Oglądany:  4659 razy

m4.jpg

Powrót do góry
xkamillax
Aktywny Użytkownik
Aktywny Użytkownik

PostWysłany: Pon Lip 13, 2009 2:08 am    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

...

m2.jpg
 Opis:
 Rozmiar pliku:  227.02 KB
 Oglądany:  4650 razy

m2.jpg

Powrót do góry
Cygnus

Moderator
Moderator

PostWysłany: Sob Lip 18, 2009 9:29 pm    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

To ostatnie jest doskonałe. ok
Powrót do góry
tomi09pl

cool użytkownik
cool użytkownik

Pomocy: 7

Aparat: maly i sredni

PostWysłany: Nie Lip 19, 2009 11:53 pm    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

wrazenie robi niezle, szczegolnie pierwsze trzecie i ostanie ;]
Powrót do góry
xkamillax
Aktywny Użytkownik
Aktywny Użytkownik

PostWysłany: Wto Lip 21, 2009 2:31 am    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

dziękuje bardzo :)

nie przepadam za swoimi zdjęciami, ale to ostatnie (w pociągu) darze ogromną sympatią. to jedno z pierwszych zdjęć które w życiu zrobiłam (pierwsza albo druga rolka(?)) film wywołałam w w41 (wyw. do papieru...) wyszło baaardzo kontrastowo. doczekało się powielenia w kilku technikach, w cyjanotypii moim zdaniem wygląda najgorzej... najlepsza jest po prostu odbitka bw i emulsja na lustrze PKP, która niestety zaginęła w trakcie licznych przeprowadzek :/

ot, tak mi sie sentymentalnie zrobiło :)
Powrót do góry
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FotoArts.pl Fotograficzne forum pasjonatów. Strona Główna -> Ciemnia tradycyjna Wszystkie czasy w strefie GMT + 3 Godziny
Strona 1 z 1

Skocz do: