FotoArts.pl Fotograficzne forum pasjonatów. :: Zobacz temat - HIGH KEY
forum fotoarts.pl

FAQ :: Szukaj :: Użytkownicy :: Grupy :: Rejestracja :: Profil :: Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości :: Zaloguj :: katalog stron foto

HIGH KEY
Idź do strony 1, 2  Następny

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FotoArts.pl Fotograficzne forum pasjonatów. Strona Główna -> Poradnik fotografa
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
publius
Ostrzeżenia : 1
stary wyjadacz
stary wyjadacz

Pomocy: 5
Skąd: Bytom Massive Skąd: Kat-ce ostatnio Skąd: z domciu mego! Skąd: jestem stąd! ;) . . .
Aparat: ze mnie niezły ;)

PostWysłany: Pon Cze 14, 2004 7:48 pm    Temat postu: HIGH KEY Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Scena ze zdecydowaną przewagą jasnych tonów, w kryteriach obrazu fotograficznego znana jest pod angielską nazwą "high-key" (wysoki klucz - od pojęcia klucza oświetleniowego). Osoba o blond włosach, ubrana "na jasno", stojąca na jasnym tle i oświetlona miękkim światłem z przodu będzie miała najprawdopodobniej ciemne tylko oczy oraz niewielkie partie cieni. Zdjęcie o takim efekcie ma delikatny, otwarty i optymistyczny wydźwięk. Krajobrazy pełne budynków w jasnych tonach, śniegu lub innych, dużych bardzo jasnych powierzchniach same skłaniają do zastosowania ekeftu "high key".
Wskazane jest umieszczenie w obrazie małych, ciemnych powierzchni, by nie pozbawić zdjęcia głębi i podkreślić jasność pozostałych partii obrazu. Jeśli to możliwe dla osiągnięcia dodatkowego oświetlenia, należy używać światła rozproszonego oraz leżących blisko powierzchni odbijających.

---------- KOMENTARZE DO ZAŁĄCZNIKÓW----------
Załącznik 1: Oświetlenie w efekcie "high key"
Jasne tło jest róno oświetlone przez dwie lampy. Dwie inne lampy skierowane na płaszczyzny odbijające światło dają miękkie, przednie oświetlenie obiektu oraz dodatkowe światło wypełniające całość sceny. Przed dostępem niepotrzebnych promieni światła chroni założona na obiektywosłona przeciwsłoneczna.

Załącznik 2: Efekt "high-key"
W tym pejzażu w efekcie "high key" stosując przede wszystkim jasne i bardzo jasne tony osiągnięto wrażenie przestrzeni.

Załącznik 3: Krajobraz w efekcie "high key"
Krajobraz ten składa się w większości z białych i jasno szarych tonów. Mgła unosząca się nad wodą rozprasza światło tworząc nastrój, a jednocześnie powoduje, że nawet ciemne elementy są odwzorowane w średnio szarych tonach. Kilka najbliższych elementów jest prawie czarnych, ale za to są one małe.Zdjęcie jest świetliste i ma bardzo delikatny wyraz.

Załącznik 4: Portret w efekcie "high key"
Lekkość i delikatność tego portretu w efkcie "high key" polega na jego tonalności mieszczącej się w jasnej części skali tonów.

Załącznik 5: Kontrastujące tony
Silny kontrast pomiędzy jasnymi i ciemnymi partiami obrazu brzegu rzeki powoduje, że główny temat zdjęcia ma charakter sylwetki. Zamglony drugi brzeg w oddali i nieczytelne niebo dają efekt "high key" w tle.

Materiał zaczerpnięty z:
- FOTOGRAFIA OD A DO Z - Michael Langford

--------------------
Inne:
http://camelek.p-soft.pl/doce/high_key.html - technika, oświetlenie, wywoływanie

"Poradnik" będę się starał uzupełniać. Zachęcam też do podawania konkretnych rad, linków, doświadczeń w topicu.

kontrastujacetony.jpg
 Opis:
Załącznik 5: Kontrastujące tony
 Rozmiar pliku:  33.79 KB
 Oglądany:  7941 razy

kontrastujacetony.jpg

highkey2.jpg
 Opis:
Załącznik 4: Portret w efekcie "high key"
 Rozmiar pliku:  29.47 KB
 Oglądany:  7941 razy

highkey2.jpg

krajobrazhighkey.jpg
 Opis:
Załącznik 3: Krajobraz w efekcie "high key"
 Rozmiar pliku:  21.18 KB
 Oglądany:  7938 razy

krajobrazhighkey.jpg

highkey1.jpg
 Opis:
Załącznik 2: Efekt "high-key"
 Rozmiar pliku:  20.39 KB

highkey1.jpg

hihgkeyoswietlenie.jpg
 Opis:
Załącznik 1: Oświetlenie w efekcie "high key"
 Rozmiar pliku:  31.53 KB

hihgkeyoswietlenie.jpg

Ostatnio zmieniony przez publius dnia Pon Cze 14, 2004 8:30 pm, w całości zmieniany 13 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
publius
stary wyjadacz
stary wyjadacz

Skąd: Bytom Massive Skąd: Kat-ce ostatnio Skąd: z domciu mego! Skąd: jestem stąd! ;) . . .

PostWysłany: Pon Cze 14, 2004 7:48 pm    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

LINKI:

HQ i zastosowanie w fotografii cyfrowej:
http://www.digart.pl/zoom.php?id=64159&dwnl=1

Ostatnio zmieniony przez publius dnia Sob Sty 22, 2005 2:01 am, w całości zmieniany 3 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
publius
stary wyjadacz
stary wyjadacz

PostWysłany: Pon Cze 14, 2004 7:48 pm    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

j.w. Wink

Ostatnio zmieniony przez publius dnia Pon Cze 14, 2004 7:50 pm, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
publius
stary wyjadacz
stary wyjadacz

PostWysłany: Pon Cze 14, 2004 8:25 pm    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

j.w.
Powrót do góry
Hicks
stary wyjadacz
stary wyjadacz

Pomocy: 8

PostWysłany: Wto Cze 15, 2004 10:40 am    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

No nawet fajnie to napisales ...... napewno sie przyda.

Pozdrawiam
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
publius
stary wyjadacz
stary wyjadacz

PostWysłany: Wto Cze 15, 2004 9:34 pm    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

dzieki. bede uzupelnial. to jest z ksiazki przebazgranej. ja tego nie napisalem Smile

sorry za kiepskie skany - mam skaner za 20 zeta hehe
Powrót do góry
m_monia

Nowy Użytkownik
Nowy Użytkownik

PostWysłany: Sob Lip 24, 2004 1:56 am    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Ale jak oprócz oświetlenia uzyskać taki efekt? Długi czas naswietlania? I co z przesłoną?
Powrót do góry
damndog
młody wyjadacz
młody wyjadacz

Pomocy: 2
Aparat: conan, fujika, tenaks, agfaboks oraz pinholę

PostWysłany: Sob Lip 24, 2004 12:51 pm    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

m_monia napisał:
Ale jak oprócz oświetlenia uzyskać taki efekt? Długi czas naswietlania? I co z przesłoną?

to juz zalezy od warunkow. zawsze czas i swiatlo dobiera sie do warunkow:D oczywiscie trzeba przepalic zeby uzuskac taki efekt, czyli dac dluzszy czas i bardziej otworzyc przeslone. oczywiscie nie ma mowy o bardzo dlugim naswietlaniu, bo z natury takie ujecia juz sa jasno oswietlone (naturalnie czy sztucznie to juz nie ma znaczenia:P). no ale to tez zalezy od pozadanego efektu Wink
alternatywna metoda to photoshop Wink

dobra juz nic nie mowie bo i tak sie nie znam:)
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
m_monia

Nowy Użytkownik
Nowy Użytkownik

PostWysłany: Sob Lip 24, 2004 2:32 pm    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Dzięki za odpowiedź Very Happy
Powrót do góry
leon112

młodszy wyjadacz
młodszy wyjadacz

PostWysłany: Nie Lip 25, 2004 7:56 pm    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

fotki lux
tylko hi hih hi Very Happy Razz na ostanim gość coś tam sobie trzyma iii jakoś smiesznie mi się to kojarzy........ Very Happy Very Happy Very Happy
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
publius
stary wyjadacz
stary wyjadacz

PostWysłany: Wto Lip 27, 2004 10:48 pm    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

leon112 - faktycznie Very Happy nie zauwazylem hehe. moze to bylo zamiarem autora zdjecia - czlowiek trzymajac line cumownicza, moze trzymac nie tylko line Rolling Eyes
Powrót do góry
Camillo

młody wyjadacz
młody wyjadacz

PostWysłany: Sro Lip 28, 2004 9:14 am    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

e, dzieciaki, dzieciaki, Wam to sie wszystko krzywo kojarzy, he, he Very Happy Wink
Powrót do góry
eKrowa

Nowy Użytkownik
Nowy Użytkownik

PostWysłany: Pon Wrz 27, 2004 8:58 pm    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

HQ i zastosowanie w fotografii cyfrowej
http://www.digart.pl/zoom.php?id=64159&dwnl=1
Powrót do góry
Rev

Moderator
Moderator

Pomocy: 56
Aparat: eos system

PostWysłany: Pon Wrz 27, 2004 9:28 pm    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

hehe raczej diffuze glow ;)

witamy na forum - eKrowo :)
Powrót do góry
JuPee

Nowy Użytkownik
Nowy Użytkownik

PostWysłany: Sob Sty 22, 2005 12:55 am    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

A tak dokładniej to o ile trzeba prześwietlić? I czy jest jakaś różnica w tym jak się robi w kolorze i jak się robi w b&w?
Powrót do góry
cardamom

Nowy Użytkownik
Nowy Użytkownik

Aparat: czarny

PostWysłany: Czw Sty 17, 2008 10:09 am    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

ciekawy topic, szkoda że linki już dawno nieaktywne ;(

By zrobic fotę High Key należy do filmy BW użyć filtra czerwonego i skorygować naświetlenie o +2EV.

Można też w PS czy gimpie, w dokładnie ten sam sposób. Sasymulować po konwersji do BW filtr czerwony i krzywymi skorygować jasność.
Powrót do góry
storm
młodszy wyjadacz
młodszy wyjadacz

PostWysłany: Czw Sty 17, 2008 11:27 am    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

O ile dobrze kojarze to filtr czerwony to korekcja +3EV.
Pozatym samo nalozenie filtra nie zrobi foty high key.
Powrót do góry
cardamom

Nowy Użytkownik
Nowy Użytkownik

PostWysłany: Czw Sty 17, 2008 12:43 pm    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Korekcja +3EV jeśli nie masz pomiaru światła przez obiektyw, chyba Wink

film musi być czarno biały, lub matryca ustawiona na BW, lub zamienić fotę w PS na BW zasymulować filtr czerwony i dodać jasności.

tu tak zrobiłem:

http://www.roa-photography.net/glowna/index.php?gallery=./%B6lubne&image=bride.jpg
Powrót do góry
Cygnus

Moderator
Moderator

Pomocy: 57

PostWysłany: Sob Sty 19, 2008 12:54 am    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Zgadzam się ze stormem.

Filtr czerwony nie robi high-keya, on jedynie zmienia szerokość widma światła jakie jest rejestrowane przez korpus,
poprzez stłumienie barwy niebieskiej i zielonej, a rozjaśnienie czerwieni i pomarańczy.

W efekcie, bo jest to filtr efektowy, osoba sfotografowana przy użyciu takiego filtru będzie miała nienaturalnie białe usta,
bladą twarz, niebieskie oczy wyjdą dziwnie ciemne, a blond włosy białe.

Korekcja filtru zależy od intensywności barwy filtru.

High-key, to tak naprawdę zmniejszenie współczynnika oświetlenia obiektu fotografowanego,
czyli zmniejszenie różnicy pomiędzy światłem głównym, które podkreśla kształty i wymiary obiektu oraz produkuje cienie
a światłem rozjaśniającym cienie, czyli zmniejszającym kontrast, aż do maksimu, czyli 1:1

Low-key nie jest bezpośrednim zaprzeczeniem powyższej definicji,
ponieważ w low-key mamy jedno światło główne (w high-key może ich być kilka), najczęściej punktowe,
które wydobywa kontury obiektu ale pozostawia jego powierzchnie w cieniu,
natomiast w celu kontrolowania kontrastu możemy się posługiwać słabym światłem rozjaśniającym,
jednak wtedy współczynnik oświetlenia pozostaje na wysokim, np. 9:1 poziomie.
Powrót do góry
cardamom

Nowy Użytkownik
Nowy Użytkownik

PostWysłany: Nie Sty 20, 2008 12:33 am    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Cygnus napisał:
Filtr czerwony nie robi high-keya

nie napisałęm że robi Wink
Powrót do góry
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FotoArts.pl Fotograficzne forum pasjonatów. Strona Główna -> Poradnik fotografa Wszystkie czasy w strefie GMT + 3 Godziny
Idź do strony 1, 2  Następny
Strona 1 z 2

Skocz do: