FotoArts.pl Fotograficzne forum pasjonatów. :: Zobacz temat - Ilford xp2 iso 400
forum fotoarts.pl

FAQ :: Szukaj :: Użytkownicy :: Grupy :: Rejestracja :: Profil :: Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości :: Zaloguj :: katalog stron foto

Ilford xp2 iso 400

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FotoArts.pl Fotograficzne forum pasjonatów. Strona Główna -> Ciemnia tradycyjna
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
tjruslan

Moderator
Moderator

Pomocy: 17
Aparat: system eos

PostWysłany: Sro Lut 03, 2010 6:13 pm    Temat postu: Ilford xp2 iso 400 Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Mam pytanie do kolegów kliszowców Very Happy

Chciałbym naświetlać film ilforda xp2 iso 400 na wysokich czułościach rzędu iso 1600, 3200 i mam pytanie z tym związane.
Co później przy wołaniu z tego filmu wyjdzie? Jest to film bardzo tolerancyjny ale nigdy go nie forsowałem i ciekawy jestem waszych opinii na ten temat. Czy ten film dużo traci na jakości forsując go? Czy ma ktoś może obrazowy skan efektu finalnego? Jak wygląda sprawa z ziarnem i ostrością detali, tonalność itd?

Będę bardzo wdzięczny za pomoc. Trochę szukałem w różnych źródłach ale nic ciekawego nie znalazłem.

Ps. Żeby nie zakładać nowego wątku to jeszcze jedno pytanie:
Robiąc porządki znalazłem stary Ruski film czarno-biały z 88 roku.
Jest sens zakładać taki stary mocno przeterminowany film do aparatu? Very Happy

Tomek
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
bacanski
Ostrzeżenia : 1
stary wyjadacz
stary wyjadacz

Pomocy: 38

Aparat: S5

PostWysłany: Sro Lut 03, 2010 8:18 pm    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

co wyjdzie z takiego forsowania nie wiem. kiedys zrobilem fomapana 400 chyba jako 3200 wyszlo straszne ziarno i duze kontrasty.

co do starego filmu to raczej nie ma sensu. 22 lata to juz spory kawalek czasu i nawet jesli byl ppoprawnie przechowywany to raczej emulsja stracila swoje wlasciwosci.

Użytkownik otrzymał punkt pomocy za ten post.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
weesee

stary wyjadacz
stary wyjadacz

Pomocy: 49

PostWysłany: Czw Lut 04, 2010 5:19 am    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

tjruslan napisał:
Chciałbym naświetlać film ilforda xp2 iso 400 na wysokich czułościach rzędu iso 1600, 3200

po co? jak potrzebujesz takich czułości to masz neopana 1600, bardzo przyjemny zresztą. xp2 piszą ze do kopiowania pod powiększalnikiem na typowych papierach cz-b można świecić na 50-800, do powiększania w minilabach sugerują na 400. teoretycznie można by si ę pokusić o pociągnięcie w górę, tylko który lab Ci to zrobi?

tjruslan napisał:
stary Ruski film czarno-biały z 88 roku.
Jest sens zakładać taki stary mocno przeterminowany film do aparatu?

foto64? jest sens, ale potraktuj to jako zabawę. świeć na 50, a co do wołania to musiałbym w notatki spojrzeć. jakieś dwa miesiące temu robiłem na orwo z datą przydatności przypadającą na 89 rok, i w dalszym ciągu uważam że NP22 to był bardzo dobry materiał.

Użytkownik otrzymał punkt pomocy za ten post.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
tjruslan

Moderator
Moderator

PostWysłany: Czw Lut 04, 2010 10:26 am    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

weesee napisał:

po co? jak potrzebujesz takich czułości to masz neopana 1600, bardzo przyjemny zresztą. xp2 piszą ze do kopiowania pod powiększalnikiem na typowych papierach cz-b można świecić na 50-800, do powiększania w minilabach sugerują na 400. teoretycznie można by si ę pokusić o pociągnięcie w górę, tylko który lab Ci to zrobi?

Tak znam neopana 1600 ale prawie zawsze jadę na tym ilfordzie i czasem, aż się prosi o wysokie iso 1600 np. wieczorem Smile Pytam z ciekawości.

weesee napisał:

foto64? jest sens, ale potraktuj to jako zabawę. świeć na 50, a co do wołania to musiałbym w notatki spojrzeć. jakieś dwa miesiące temu robiłem na orwo z datą przydatności przypadającą na 89 rok, i w dalszym ciągu uważam że NP22 to był bardzo dobry materiał.

Tak właśnie foto64 Very Happy
Jak znajdziesz wywojkę to chętnie sprawdzę to ruskie cudo. Nie liczę na lśnienie ale to nowe doświadczenie. Czemu nie :)Naświetle na 50 iso zobaczymy co wyjdzie.

Dzięki pięknie
bacanski napisał:

co wyjdzie z takiego forsowania nie wiem. kiedys zrobilem fomapana 400 chyba jako 3200 wyszlo straszne ziarno i duze kontrasty.

A nie masz może skanu ? Z ciekawości chciałbym zobaczyć to ziarno Very Happy

Tomek
Powrót do góry
bacanski
Ostrzeżenia : 1
stary wyjadacz
stary wyjadacz

Pomocy: 38

Aparat: S5

PostWysłany: Czw Lut 04, 2010 12:06 pm    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

jak znajde negatyw to postaram sie podkleic skan Wink
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
weesee

stary wyjadacz
stary wyjadacz

PostWysłany: Czw Lut 04, 2010 1:23 pm    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

tjruslan napisał:
Jak znajdziesz wywojkę to chętnie sprawdzę to ruskie cudo.

D76 1+1 20stopni, 16minut, dwie przewrotki co minutę, przykład:

to skany z odbitek ze średniego, troszkę fakturki widać.

tjruslan napisał:
zawsze jadę na tym ilfordzie i czasem, aż się prosi o wysokie iso 1600 np. wieczorem

o dwie działki trzeba by czas wołania przedłużyć o minutę, do 4:15, choć fuji np przy swojej chemii sugeruje 4:30
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
tjruslan

Moderator
Moderator

PostWysłany: Czw Lut 04, 2010 4:11 pm    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

bacanski napisał:
jak znajde negatyw to postaram sie podkleic skan Wink

Ok fajnie dziękuje Smile

weesee napisał:
to skany z odbitek ze średniego, troszkę fakturki widać.

Dzięki wielkie za unaocznienie tematu w postaci skanu Smile Nie wygląda to najgorzej i daje sporo możliwości na eksperymenty.Może nawet pokuszę się o jakiś eksperymentalny portret Smile Te pojazdy milicyjne nawet porządnie wyszły.
Powrót do góry
weesee

stary wyjadacz
stary wyjadacz

PostWysłany: Czw Lut 04, 2010 6:22 pm    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

wywołałem z tej samej serii później kilka rolek w rodinalu specjalu i już tak fajnie nie wyszły
Powrót do góry
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FotoArts.pl Fotograficzne forum pasjonatów. Strona Główna -> Ciemnia tradycyjna Wszystkie czasy w strefie GMT + 3 Godziny
Strona 1 z 1

Skocz do: