FotoArts.pl Fotograficzne forum pasjonatów. :: Zobacz temat - Otwieranie plików raw
forum fotoarts.pl

FAQ :: Szukaj :: Użytkownicy :: Grupy :: Rejestracja :: Profil :: Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości :: Zaloguj :: katalog stron foto

Otwieranie plików raw

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FotoArts.pl Fotograficzne forum pasjonatów. Strona Główna -> Ciemnia cyfrowa
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
ivonaz

Nowy Użytkownik
Nowy Użytkownik

Aparat: nikon

PostWysłany: Wto Kwi 21, 2009 5:58 pm    Temat postu: Otwieranie plików raw Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Witam Wink
Mam mały problem. Mam nikoda d40 i ustawiam opcję robienia zdjęć "NEF (RAW)". Jednak nie mogę ich otworzyć w photoshopie cs2.
Problemem może nie być jakiś błąd komputera, tylko mój. Nie wiem czy prawidłowo w ogóle usiłuję je otworzyć. Mam poradnik "cyfrowa ciemnia" (gdyż chciałam się nauczyć obróbki tych plików, ale utknęłam na samym poczatku) i jest tam napisane, że:
trzeba uruchomić program bridge. Więc klikam w tę ikonkę. Dalej jest napisane, że trzeba wybrać zdjęcia i zaczyna się proces obróbki. Więc ja znajduję te pliki i klikam dwukrotnie. Czy dobrze robię? Embarassed
Pojawia się komunikat "nie można wykonać polecenia gdyż nie jest to prawidłowy typ dokumentu".

Jeśli można prosić o wyjaśnienie jak się otwiera pliki RAW. Albo dać link do jakichś tutoriali, gdzie jest krok po kroku napisane jak się je obrabia Very Happy Bardzo proszę!

Jestem ciemna, moja wina, moja wina, moja bardzo wielka ... Confused
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
ivonaz

Nowy Użytkownik
Nowy Użytkownik

PostWysłany: Wto Kwi 21, 2009 6:25 pm    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Cytat:
cs nie otworzy. na adobe com jest plugin ktory trzeba zainstalowac. cs2 i cs3 maja juz plugin w sobie.
nie otwieraj jako photoshop raw...to raczej nie zadziala.
Ponadto tym pluginem nie mozna otworzyc plikow z nikona (przynajmniej w wersji cs i cs2...w cs3 nie probowalem)
Z nikona raw mozna otworzyc jedynie softem dolaczonym do aparatu (zachowujac oczywiscie panel zarzadzajacy parametrami fotografii).

znalazłam coś takiego w necie. Czy to może być problemem? Co więc mam zrobić?
Powrót do góry
tjruslan

Moderator
Moderator

Pomocy: 17
Aparat: system eos

PostWysłany: Wto Kwi 21, 2009 6:27 pm    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Żeby obrabiać w shopie rawy musisz je przekształcić w DNG. Musisz sobie ściągnąć konwerter DNG i wtedy będziesz mogłą korzystać z ciemni w shopie.

Powodzenia
Tomek
Powrót do góry
ivonaz

Nowy Użytkownik
Nowy Użytkownik

PostWysłany: Wto Kwi 21, 2009 6:40 pm    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

skąd mogę go ściagnąć?
Powrót do góry
Fleandril

młody wyjadacz
młody wyjadacz

Pomocy: 11
Aparat: Canon 30d, Minolta 505si+ sonar 135mm i pancolar 50

PostWysłany: Wto Kwi 21, 2009 7:38 pm    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Nie wiem czy to to ale możesz sprawdzić
http://www.adobe.com/support/downloads/product.jsp?product=162&platform=Windows

poza tym google nie boli
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
ivonaz

Nowy Użytkownik
Nowy Użytkownik

PostWysłany: Wto Kwi 21, 2009 8:11 pm    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Google nie boli, ale jak wpiszesz konwerter DNG to nic konkretnego nie wyskakuje. W każdym razie dziękuję baaaaaaaaaardzo mocno ;D ;************ Już wszystko działa ;D
Powrót do góry
bacanski
Ostrzeżenia : 1
stary wyjadacz
stary wyjadacz

Pomocy: 38

Aparat: S5

PostWysłany: Sro Kwi 22, 2009 12:04 am    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

sciagnij camera raw... i nie bedziesz miec najmniejszego problemu z otwieraniem raw'ow...
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Adam.B

stary wyjadacz
stary wyjadacz

Pomocy: 20

PostWysłany: Sro Kwi 22, 2009 2:34 pm    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Hmm... Z tego co pamiętam to CS2 otwierał mi rawy ( NEF ) bez żadnego konwertowania, bezpośrednio w Camera RAW (a moze to był ściągniety dodatek, jak mówi Bacański)
Teraz Mam Cs3 i na 100% jest wbudowany Camera RAW w nim, bo zawsze po otwarciu włacza mi sie Camera RAW(no chyba ze nie jest to JPEG albo RAW).
Swoją drogą, nie potrzebujesz Bridge żeby otwierać RAW, tylko że BRIDGE daje Ci podgląd tych zdjęć.
Pozdrawiam.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Rev

Moderator
Moderator

Pomocy: 56
Aparat: eos system

PostWysłany: Sro Kwi 22, 2009 3:37 pm    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Ale mieszacie...

1. ACR (Adobe camera raw) jest pluginem zaimplementowanym w szopa, bez wzgledu na to czy to CS2, 3, czy 4.
2. Do prawidłowego działania potrzebne mu są jednak biblioteki z danymi poszczególnych modeli aparatów (zwłaszcza tych wydanych po premierze danej wersji szopa)
3. Od pewnego momentu adobe w ramach promocji CS3 zaprzestało wydawać uaktualnienia bibliotek nowych puszek do starszych wersji (CS2)
4. Użytkownicy CS2 i nowszych puszek maja 2 wyjścia:
- kupic sobie CS3/4 i aktualizować biblioteki
- lub konwertować rawy na dng (digital negativ) kompatybilne ze wszystkimi wersjami szopa.
5. Rawy na dng konwertuje Adobe DNG konwerter (rożne wersje zawierają biblioteki rożnych body, dlatego najbezpieczniej korzystać z najnowszych)
6. Więc: zgrywasz rawa, konwertujesz go do dng i otwierasz w acr prościej się nie da...

POZDRAWIAM
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FotoArts.pl Fotograficzne forum pasjonatów. Strona Główna -> Ciemnia cyfrowa Wszystkie czasy w strefie GMT + 3 Godziny
Strona 1 z 1

Skocz do: