FotoArts.pl Fotograficzne forum pasjonatów. :: Zobacz temat - p ytanie o RAW/NEF
forum fotoarts.pl

FAQ :: Szukaj :: Użytkownicy :: Grupy :: Rejestracja :: Profil :: Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości :: Zaloguj :: katalog stron foto

p ytanie o RAW/NEF

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FotoArts.pl Fotograficzne forum pasjonatów. Strona Główna -> Ciemnia cyfrowa
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
N0rth

młody wyjadacz
młody wyjadacz

Pomocy: 1
Aparat: 5D mark II

PostWysłany: Pon Sty 12, 2009 3:21 pm    Temat postu: p ytanie o RAW/NEF Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Ostatnio przerzuciłem się na NEF (nikonski RAW). I mam dosyć banalne pyytanie: Czy po zgraniu zdjęć na dysk, skonwertowaniu od razu na jpg - czy coś RAW na tym traci przy przeróbce np. w Lightroomie ? Nie wiem czy sie jasno wyraziłem. Po prostu nie wiem czy najpierw powinno się zdjęcia retuszować itp., a następnie zmienić format pliku na .jpg. U mnie jest ten problem, że komputer trochę złomiasty jest i przy fotografiach NEF/RAW strasznie zamula (duży format pliki itp.) dlatego na ręke mi byłoby bawić się jpgami
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
luc

stary wyjadacz
stary wyjadacz

Pomocy: 70

PostWysłany: Pon Sty 12, 2009 3:36 pm    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

obrabiając de facto od początku na .jpg (bo tym jest automatyczne zrzucenie jpga z RAWa) tracisz właściwie wszelkie zalety zapisu RAW. Jest to prawie to samo, jakbyś od początku w puszce ustawił zapis w jpg. Jeśli korzystasz z RAW, to wszelkie korekty balansu bieli, naświetlenia, kontrastu, cała ciemnia cyfrowa musi być zrobiona na poziomie RAW. Dopiero później eksportujesz do .jpg i robisz fine tuning.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Adam.B

stary wyjadacz
stary wyjadacz

Pomocy: 20

PostWysłany: Pon Sty 12, 2009 7:04 pm    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

po przekowertowaniu do JPG'a usuwasz z RAW"a wiele informacji o kolorach, światłach cieniach itd... Tym samym tracisz moc RAW'a...
Zresztą... W kompie RAW'y Ci bardziej mulą od JPG'a?
To na jakich dużych zdjeciach pracujesz? (Mpx?)
Pozdrawiam
Powrót do góry
N0rth

młody wyjadacz
młody wyjadacz

PostWysłany: Pon Sty 12, 2009 7:25 pm    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Przed przeróbką wszystkie zdjęcia jpg zmniejszam do odpowiedniej wielkości. Robie to z doświadczenia użytkowania mojego kompa, ponieważ praca z Lightroomem przy dużych wielkościach przyczynia się do dłuższego czasu zapisu zdjęcia, nawwet jak suwak którykolwiek przesuwam, reakcja jest po jakiś kiku sekundach. Niestety nie znalazłem rozwiązania/programu w jaki sposób zmniejsza się RAWy, większość moich programów nie obsługuje tego formatu, a w szczególności jeśli chodzi o *nefy. Plugin PS "Camer Raw" z czego wiem również nie radzi sobie z tym.
Powrót do góry
luc

stary wyjadacz
stary wyjadacz

Pomocy: 70

PostWysłany: Pon Sty 12, 2009 7:37 pm    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

a rozważałeś wymianę PC ? sprzęt zrobił się niedrogi, szczególnie, jeśli wykorzystasz stary monitor?
Powrót do góry
N0rth

młody wyjadacz
młody wyjadacz

PostWysłany: Pon Sty 12, 2009 7:40 pm    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Cytat:
a rozważałeś wymianę PC ? sprzęt zrobił się niedrogi, szczególnie, jeśli wykorzystasz stary monitor?

W wakacje "za chlebem" wyjeżdzam, nie ma bata abym wrócił ze starym lapkiem. Te kilka miesięcy jakoś się wycierpi Wink
Powrót do góry
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FotoArts.pl Fotograficzne forum pasjonatów. Strona Główna -> Ciemnia cyfrowa Wszystkie czasy w strefie GMT + 3 Godziny
Strona 1 z 1

Skocz do: