FotoArts.pl Fotograficzne forum pasjonatów. :: Zobacz temat - Pierwsze światło - proszę o pomoc
forum fotoarts.pl

FAQ :: Szukaj :: Użytkownicy :: Grupy :: Rejestracja :: Profil :: Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości :: Zaloguj :: katalog stron foto

Pierwsze światło - proszę o pomoc

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FotoArts.pl Fotograficzne forum pasjonatów. Strona Główna -> Fotografia Studyjna
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
arothron

Nowy Użytkownik
Nowy Użytkownik

PostWysłany: Pon Lut 27, 2012 3:15 am    Temat postu: Pierwsze światło - proszę o pomoc Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Witam!
Chciałbym zakupić pierwsze oświetlenie do domu i potrzebuję pomocy bo nie bardzo wiem na co się zdecydować. Światło ma być głównie do portretów, jestem amatorem i dopiero się uczę, a ponieważ mam bardzo ograniczony budżet to zanim wydam moje ciężko odłożone zaskórniaki przydałaby mi się fachowa pomoc, o którą serdecznie proszę.

Znalazłem takie oto 2 zestawy:
http://www.ebay.co.uk/itm/300502598789?ssPageName=STRK:MEWAX:IT&_trksid=p3984.m1438.l2649

i to:
http://www.ebay.co.uk/itm/170753647289?ssPageName=STRK:MEWAX:IT&_trksid=p3984.m1438.l2649

Co o nich myślicie? Który zestaw wybrać do mojego Nikona D-80?

Z góry dziękuję za pomoc i pozdrawiam!
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
musichead

Aktywny Użytkownik
Aktywny Użytkownik

PostWysłany: Pon Lut 27, 2012 9:47 am    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Nie wiem czy zwróciłeś uwagę na to że to żarówki, czyli światło ciągłe a nie błyskowe. Jeśli chcesz pracować na stałym świetle to kup, chociaż problemem może być brak regulacji mocy.
Docelowo polecałbym Ci jednak lampy błyskowe.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
arothron

Nowy Użytkownik
Nowy Użytkownik

PostWysłany: Pon Lut 27, 2012 11:03 am    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

musichead napisał:
Nie wiem czy zwróciłeś uwagę na to że to żarówki, czyli światło ciągłe a nie błyskowe.

Moimi "podręcznymi" modelami do nauki są głównie moje dzieci, jedno dziecko ma 7 lat, drugie 14 dni i oboje mrugają oczami przy każdym błysku. To główny powód, dla którego chcę zacząć od światła stałego. Dopiero zaczynam zabawę z portretem i fotografią studyjną i długa droga przede mną, więc zanim odważę się zaprosić do domu dorosłych modeli będę uczyć się na dzieciach Wink
Powrót do góry
Adam.B

stary wyjadacz
stary wyjadacz

Pomocy: 20

PostWysłany: Pon Lut 27, 2012 3:24 pm    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Nie rozumiem w czym problem..? Chyba nie znam nikogo kto by nie mrugal po blysku z lampy, szczegolnie wbudowanej....
Tez polecalbym Ci swiatlo blyskowe... Na ebayu sa pelne zestawy (bez tla) studia za 150funtow... Efekty? www.adambresch.com/people
I zapewniam Cie ze kazda z modelek mrugala po blysku Smile
Jezeli chcesz fotografowac ludzi to zacznij od znajomych, kolezanek. Dzieci to trudny temat raczej, szczegolnie w studio, szybko sie znudza pozowaniem. Dzieci fotografuj podczas zabawy:)
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Incuba

Administrator

Pomocy: 47

PostWysłany: Pon Lut 27, 2012 3:32 pm    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

arothron napisał:
Co o nich myślicie? Który zestaw wybrać do mojego Nikona D-80?

Światło z softoboxa jest bardziej kierunkowe, parasolka rozprasza. Osobiście szedłbym w softboxa. Błyskowe jest lepsze w praktyce, tak małe żarówki w połączeniu nawet ze średniej wielkości softoboxem to nie jest dobry pomysł. W pewnym momencie zabraknie Ci mocy. Dzieci polubią błyskowe, tym bardziej z softboxa Smile
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
arothron

Nowy Użytkownik
Nowy Użytkownik

PostWysłany: Pon Lut 27, 2012 6:55 pm    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Dziękuję za odpowiedzi i pomoc Smile
Powrót do góry
Incuba

Administrator

Pomocy: 47

PostWysłany: Pon Lut 27, 2012 10:22 pm    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

lepiej powiedz czy Cię przekonaliśmy:)
Powrót do góry
arothron

Nowy Użytkownik
Nowy Użytkownik

PostWysłany: Sro Lut 29, 2012 12:35 am    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Incuba napisał:
lepiej powiedz czy Cię przekonaliśmy:)

Przekonaliście Smile Nie tylko Wy Wink Wszędzie mi piszą, że światło błyskowe rządzi Wink
Powrót do góry
tjruslan

Moderator
Moderator

Pomocy: 17
Aparat: system eos

PostWysłany: Sro Lut 29, 2012 1:04 am    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

arothron napisał:

Przekonaliście Smile Nie tylko Wy Wink Wszędzie mi piszą, że światło błyskowe rządzi Wink

Uważaj z tym błyskiem aby dzieciom krzywdy nie narobić.
W fotografii rządzi od zawsze światło zastane i sztuka operowania światłem zastanym.
Lepiej kupić jasne szkła i wykorzystać wysokie iso w nowoczesnych konstrukcjach Wink

Tomek
Powrót do góry
arothron

Nowy Użytkownik
Nowy Użytkownik

PostWysłany: Sro Lut 29, 2012 1:45 am    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

tjruslan napisał:
Uważaj z tym błyskiem aby dzieciom krzywdy nie narobić.
No właśnie dlatego chciałem wystartować z światłem stałym, wydawało mi się, że dzieciom (szczególnie noworodkom) nie powinno się błyskać w oczy, poza tym wydawało mi się, że dla dzieci bardziej komfortowe będzie siedzenie w świetle stałym niż "ostrzał" błyskami.
Powrót do góry
tjruslan

Moderator
Moderator

Pomocy: 17
Aparat: system eos

PostWysłany: Sro Lut 29, 2012 2:05 am    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

arothron napisał:
No właśnie dlatego chciałem wystartować z światłem stałym, wydawało mi się, że dzieciom (szczególnie noworodkom) nie powinno się błyskać w oczy, poza tym wydawało mi się, że dla dzieci bardziej komfortowe będzie siedzenie w świetle stałym niż "ostrzał" błyskami.

I bardzo dobrze, że odezwał się w Tobie instynkt obrończy rozumnej matki.
Flash powinien tylko wypełniać światło zastane a najlepiej nie istnieć wogóle w tego typu fotografii.
Lepiej dla samej fotografii posłużyć się światłem zastanym.
Zastosuj jasne szkło np. budżetową 50mm ze światłem 1,4 i postaraj się wykorzystać możliwości GO tego jasnego szkła w fotografii.
Efekty dużo lepsze niż tani błysk na jednolitym tle. FB ugina się pod naporem takich fot Smile
Zaczekaj na ładną pogodę i cykaj dzieci w plenerze. Dom, mieszkanie mają ograniczone możliwości twórcze a w plenerze masz nieskończoność w manewrowaniu kadrem
Laughing

Pozdr
Tomek
Powrót do góry
HaLuN

młodszy wyjadacz
młodszy wyjadacz

Pomocy: 3

PostWysłany: Sro Lut 29, 2012 1:56 pm    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Cześć. popieram tjruslan'a. Zacznij od portretów w świetle zastanym. We wnętrzach wybieraj miejsca niedaleko okna lub drzwi balkonowych, wpadające słońce przesiane przez zasłonę lub jakieś kwiatki da tobie fajne miękkie światło. Do podbicia cieni i jako kontry możesz użyć blendy. Niekoniecznie zaraz kupuj ze sklepu. Znajdź jakiś karton po meblach z ikei i pomaluj go na biało lub obwiń jakimś białym materiałem. Posadź dzieciaka w wybranym miejscu, tak żeby światło padało na jego twarz mniej więcej lekko z góry i trochę z boku, daj mu coś do zabawy, obserwuj światło na twarzy i rób zdjęcia. Siedmiolatka zresztą już da radę poprosić żeby się skupił i "zapozował" co najmniej na 10 sec Smile. Ten młodszy trzymany na rękach przy takim oknie lub balkonie też będzie miał super zdjęcia. Pamiętaj żeby ostre światło słoneczne zawsze choć trochę było "zmiękczone" przez coś typu zasłonka.
Powrót do góry
maron895

Aktywny Użytkownik
Aktywny Użytkownik

Pomocy: 1
Aparat: Canon350d i nie tylko :P

PostWysłany: Pon Mar 05, 2012 11:21 pm    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Bardziej doświadczeni koledzy powiedzieli które światło lepsze. Ja chcę tylko dodać od siebie że w 100% popieram ich zdanie, zaczynałem od podobnego zestawu jak ten: http://www.ebay.co.uk/itm/170753647289?ssPageName=STRK:MEWAX:IT&_trksid=p3984.m1438.l2649

Nie jest to najlepszy sprzęt i wydaje mi się że szybko będziesz chciał czegoś więcej Smile Sądzę że jeśli masz możliwość to warto dołożyć. Smile
Powrót do góry
tulipanek

Nowy Użytkownik
Nowy Użytkownik

PostWysłany: Sro Mar 14, 2012 3:20 pm    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

ja też jestem zdania, że jeśli to możliwe to światło zastane (chociaż nie jestem pewna czy akurat 50mm 1,4 to taki bardzo budżetowy obiektyw ^^) a tym bardziej jeśli można wyjść na dwór, w lekko pochmurny dzień, kiedy nie ma ostrego światła... Smile
Powrót do góry
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FotoArts.pl Fotograficzne forum pasjonatów. Strona Główna -> Fotografia Studyjna Wszystkie czasy w strefie GMT + 3 Godziny
Strona 1 z 1

Skocz do: