FotoArts.pl Fotograficzne forum pasjonatów. :: Zobacz temat - Powierzchnia na zdjęciu
forum fotoarts.pl

FAQ :: Szukaj :: Użytkownicy :: Grupy :: Rejestracja :: Profil :: Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości :: Zaloguj :: katalog stron foto

Powierzchnia na zdjęciu

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FotoArts.pl Fotograficzne forum pasjonatów. Strona Główna -> Ciemnia cyfrowa
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
zeus84

Nowy Użytkownik
Nowy Użytkownik

PostWysłany: Nie Mar 30, 2008 5:05 pm    Temat postu: Powierzchnia na zdjęciu Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Witam! Jestem w trakcie pisania pracy magisterskiej na wydziale mechanicznym. Ale mam do przeanalizowania zdjęcia iskry:

pod kontem jej powierzchni w mm2 oraz temperatury (czyli ilości danego koloru iskry)

Obecnie wykorzystuje program napisany w c++ który zlicza mi ilość pikseli danego koloru RGB od O-255! Problem mam tylko z przeliczeniem pikseli na mm2! wychodzę z założenia ze np. w zdjęciu o rozdzielczości 10dpi przypada 100pikseli na cal2. Znając rozdzielczość mam powierzchnie;/ Rozważam jeszcze sfotografowanie wzorca i z proporcji obliczać powierzchnie!

ALE WCZEŚNIEJ MOŻE ZAPYTAM FACHOWCÓW- CZY ZNACIE JAKAŚ INNA DROGĘ OBLICZENIA RZECZYWISTEJ WIELKOŚCI OBIEKTU NA ZDJĘCIU???

Ostatnio zmieniony przez zeus84 dnia Nie Mar 30, 2008 8:44 pm, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
weesee

stary wyjadacz
stary wyjadacz

Pomocy: 49

PostWysłany: Nie Mar 30, 2008 7:18 pm    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

zeus84 napisał:
Jestem w trakcie pisania pracy magisterskiej

zeus84 napisał:
Powieszchnia

Very Happy
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
zeus84

Nowy Użytkownik
Nowy Użytkownik

PostWysłany: Nie Mar 30, 2008 10:42 pm    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Na kierunku mechanicznym lolu Razz ortografia nie przeszkadza mi w liczeniu całek potrójnych i w projektowaniu silników Razz Wiec zamiast spamować pomógłbyś i doradził coś w tym temacie;/
Powrót do góry
Filip Faliński

młodszy wyjadacz
młodszy wyjadacz

Pomocy: 4

PostWysłany: Nie Mar 30, 2008 10:53 pm    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

zeus84 napisał:
ortografia nie przeszkadza mi w liczeniu całek potrójnych i w projektowaniu silników

A w obliczaniu miar kontuf?
Powrót do góry
Dzban

Aktywny Użytkownik
Aktywny Użytkownik

Aparat: czarny

PostWysłany: Nie Mar 30, 2008 11:11 pm    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

A co z optyką? Czy masz tutaj zachowane proporcje 1:1 oraz czy obiektyw nie wprowadza zniekształceń?

Co do temperatury - może skala szarości ? Wtedy mając tablicę wartości pikseli pozbywasz się czerni i cacy.

(ilosc_pikseli/ppi)*(25.4^2)= powierzchnia

Wszystko to teoria. Pomysł ze wzorcem dobry ale musisz mieć takie same ustawienia (przysłona i ogniskowa) - tak sądzę.

Możesz również ustawić skalę za obiektem/iskrą i przy uzyciu kąta widzenia obiektywu oraz odległości wyliczać ale to też nie jest dokładne (błąd pomiaru Sad ).
Powrót do góry
zeus84

Nowy Użytkownik
Nowy Użytkownik

PostWysłany: Wto Kwi 01, 2008 6:26 pm    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Zdjęcia będę robił dopiero w przyszłym tygodniu. Plan co do powierzchni jest taki ze sfotografuje (przy identycznych ustawieniach aparatu i przy tej samej odległości) prostokąt o wymiarach 10cmX10cm! Znając ilość pikseli z proporcji oblicze powierzchnie. Co do temperatury to dysponuje skalą barw-14 kolorów jaki emituje płomień i do każdego mam przypisana temperaturę! Amatorskim programem do robienia histogramu odczytuje ilość pikseli danego koloru z powyższej skali barw. I uzyskuje % odział danej temperatury.

Może ktoś wie jak oszacować w miarę dokładnie ile jest na zdjęciu danego koloru? przykładowo czerwonego o nr RGB 106

W sumie mam wszystko;/ jak by nie było wystarczy, tyle ze to amatorszczyzna:) Pisząc posta na forum liczyłem ze znajdzie sie jakaś bardziej profesjonalna metoda!

W każdym radzie dzięki Dzban za konkrety:) wzór sie przyda
(ilosc_pikseli/ppi)*(25.4^2)= powierzchnia
tylko co to jest ppi (pixel na cal) skąd to odczytać i jak to sie ma do dpi?
Powrót do góry
Cygnus

Moderator
Moderator

Pomocy: 57

PostWysłany: Sro Kwi 02, 2008 9:33 pm    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Tak czytam i zastanawia mnie tylko, na ile dokładna będzie Twoja analiza,
czy bardziej w kierunku zmierzenia tych wartości czy wskazania przedziału.

Analizowanie tego konkretnego zdjęcia jest mało miarodajne, ponieważ został zarejestrowany ślad iskry, a nie ona sama.

Druga rzecz, oprócz kalibracji powierzchni powinieneś zrobić kalibrację temperatury barwowej na różnokolorowych ciałach o znanych temperaturach
i sprawdzić czy nie powstaje zbyt duży błąd w zależności od typu powierzchni.
Powrót do góry
zeus84

Nowy Użytkownik
Nowy Użytkownik

PostWysłany: Sro Kwi 02, 2008 10:36 pm    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Iskrzenie stopów lekkich:) mam kilkanaście zdjęć iskier z rożnych stopów! Jeden stop powoduje mała iskrę drugi znowu bardzo dużą! Obliczenie powierzchni ma na celu tylko szacunkowe szufladkowanie stopów które powodują np. mała iskrę, średnia,, dużą! Wiec dokładność w tym temacie nie odgrywa kluczowej roli, zwłaszcza ze trudno uchwycić największy rozmiar iskry aparatem;p Z kolei znowu określenie temperatury ogranicza sie do skali barw- 14 kolorom przypisano temperaturę, przykładowo: kolor R118 G32 B35 to jest temperatura ok 650'C kolor biały i okolice to tem. 1800'C

Wiec pytam czy może ktoś wie jak określić ilość koloru choćby w przybliżonych % na danym zdjęciu! Jeśli nie to temat zamknięty i po kłopocie:)
Powrót do góry
Cygnus

Moderator
Moderator

Pomocy: 57

PostWysłany: Sro Kwi 02, 2008 10:45 pm    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Co z ciebie będzie za inżynier, skoro nie potrafisz wygooglać prostej informacji Wink

http://en.wikipedia.org/wiki/HSV_color_space
Powrót do góry
zeus84

Nowy Użytkownik
Nowy Użytkownik

PostWysłany: Wto Kwi 08, 2008 12:02 am    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Gratuluje znajomości angielskiego;p zal.pl
Powrót do góry
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FotoArts.pl Fotograficzne forum pasjonatów. Strona Główna -> Ciemnia cyfrowa Wszystkie czasy w strefie GMT + 3 Godziny
Strona 1 z 1

Skocz do: