FotoArts.pl Fotograficzne forum pasjonatów. :: Zobacz temat - Rolleiflex
forum fotoarts.pl

FAQ :: Szukaj :: Użytkownicy :: Grupy :: Rejestracja :: Profil :: Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości :: Zaloguj :: katalog stron foto

Rolleiflex

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FotoArts.pl Fotograficzne forum pasjonatów. Strona Główna -> Fotografia tradycyjna
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Darox

młody wyjadacz
młody wyjadacz

Pomocy: 2
Aparat: Canon EOS 50D

PostWysłany: Czw Sty 27, 2011 2:00 am    Temat postu: Rolleiflex Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Witam serdecznie, walne prosto z mostu, nie mam czasu na wielkie rozpisywanie sie. Otoz chciałem zakupić jakis aparat analogowy a bardziej cos w rodzaju Twin lens, rozglądałem sie na ebay'u za Rolleiflex, ale ceny mnie zjadły, naprawdę niektóre aukcje sięgają nawet do $20,000, ale jak znam zycie to napewno nic. W tym ze przypadku chcialem sie dowiedzieć czy jest cos innego, tańszego ale równie dobrego lub cos chociaz dorównującego Rolleiflex'e. Z góry dzieki

Pozdr, Darek

Wink
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
weesee

stary wyjadacz
stary wyjadacz

Pomocy: 49

PostWysłany: Czw Sty 27, 2011 3:19 am    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

ile masz do wydania?
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
Darox

młody wyjadacz
młody wyjadacz

PostWysłany: Czw Sty 27, 2011 10:35 am    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

sam do konca nie wiem, oczywiscie chce wydac jak najmniej Wink
Powrót do góry
weesee

stary wyjadacz
stary wyjadacz

PostWysłany: Czw Sty 27, 2011 1:21 pm    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

do 500 znajdziesz przyzwoitą dwururkę, jaśkę albo rolleicorda, tańszy i też dobry będzie flexaret, choć ceny ostatni szczególnie na alledrogo zgłupiały.
jest jeszcze kwestia szkiełka, yashinon w jaśce, xenar w rollku i belar we flexarecie to szkiełka typu tessar, zaś triotar, yashikor czy emitar w starcie to szkiełka trójsoczewkowe, troszkę inaczej rozkłada się ostrość w kadrze i zmienia przy przymykaniu przysłony. np w takim starcie, przy pełnej dziurze masz ostro w centrum kadru, im bardziej przymkniesz tym to centrum większe, i przy 8-11 jest już ostro w całym. dwa strzały ze starta 66s:
przykładowo, to o ile pamiętam jest przy 5,6:

http://fotoarts.pl/tour-de-pologne-t16118.html

rzeźbę bieżnika, co prawda nie przy takim powiększeniu, widać znakomicie, wraz z piaskiem jaki w niej utknął, ale w prawym dolnym rogu widać jak ostrość ucieka. fajnie to przy portretach wychodzi, inny przykład:

http://fotoarts.pl/z-lotu-pticy-t16552.html

to już przy f=11, w tym formacie nie, ale na dużym powiększeniu widać jakie buty ma osoba stojąca przy wejściu do budynku.

jest jeszcze lubitel, ale to nie jest dwururka z prawdziwego zdarzenia, ma jednak jedną zaletę, albo to polubisz albo znienawidzisz, wersji pośredniej nie ma. lubiego trafisz za 50-80złociszy, starta 100-150

jeszcze jedno, jak analog to sam musisz filmy wołać, albo mieć kogoś sprawdzonego i zaufanego, dawanie do przypadkowego labu można sobie odpuścić.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
Darox

młody wyjadacz
młody wyjadacz

PostWysłany: Czw Sty 27, 2011 8:14 pm    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

serdeczne dzikei weesee doceniam to wszystko narazie upatrzylem sobie juz jednego flexaret'a zobaczymy co z tego bedzie, a tak przy okazji to powiedz mi co sadzisz o Toyocaflex?
Powrót do góry
Jakub23

stary wyjadacz
stary wyjadacz

Pomocy: 11

Aparat: czarny ;)

PostWysłany: Pią Sty 28, 2011 12:29 am    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

to i ja się podczepię pod temat i zapytam jaka jest przewaga/główne różnice takiej dwururki względem np. pentacona6 czy innej mamiyi z ruchomym lustrem i matówką w kominku?
Powrót do góry
weesee

stary wyjadacz
stary wyjadacz

PostWysłany: Pią Sty 28, 2011 1:02 am    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Jakub23 napisał:
jest przewaga/główne różnice takiej dwururki względem np. pentacona6 czy innej mamiyi z ruchomym lustrem i matówką w kominku?

przede wszystkim waga, prostota, brak kłapiącego lustra, no i łatwiej być niezauważonym. poza tym psix ma migawkę szczelinową, wraz z lustrem potrafi kopac, a tutaj zrobisz fotę przy 1/15 bo nic nie klapie.
gdybym musiał ograniczyć się do jednego jedynego aparatu to właśnie dwururka by to była.

Darox napisał:
co sadzisz o Toyocaflex?

nie znam tego sprzętu,
Powrót do góry
Matus

młody wyjadacz
młody wyjadacz

Pomocy: 14
Aparat: pentax

PostWysłany: Pon Sty 31, 2011 1:30 am    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Mam pytanie- jeśli chciałbym sobie stworzyć miniciemnię do wołania zdjęć z dwurury, w jakich granicach cenowych by sie to uplasowało?
Powrót do góry
weesee

stary wyjadacz
stary wyjadacz

PostWysłany: Pon Sty 31, 2011 1:58 pm    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

jak dobrze pokombinujesz to wystartujesz za mniej niż 300
najdroższy ze wszystkiego będzie powiększalnik, ale można trafić, np znajomek ma opemusa 6 za jakieś 150 gdybyś chciał, w stolicy o ile pamiętam.
Powrót do góry
Adam.B

stary wyjadacz
stary wyjadacz

Pomocy: 20

PostWysłany: Pon Lut 21, 2011 12:35 am    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Weesee?Smile
http://cgi.ebay.co.uk/Mamiya-C330-F-Professional-TLR-Medium-Format-Film-Ca-/320658049484?pt=LH_DefaultDomain_3&hash=item4aa8b589cc

Co powiesz na takie coś? Nie byłem pewien czy to warte więcej i przegrałem aukcje.. Miałem 1 minute na decyzje nie zdążyłem posprawdzać cen.. Teraz widzę że stoją po 200 bez lensów.. Eh
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
weesee

stary wyjadacz
stary wyjadacz

PostWysłany: Pon Lut 21, 2011 12:34 pm    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

mamcia fajna, choć niestety pozbawiona jednej z zalet dwururki, mianowicie ciężar
Powrót do góry
Adam.B

stary wyjadacz
stary wyjadacz

Pomocy: 20

PostWysłany: Pon Lut 21, 2011 6:28 pm    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

do wagi 2++ Jestem przyzwyczajony w sumie, myslisz ze warto sie zkrecic wokol tej C330 I za ile? A jezeli nie to jakas lepsza alternatywa w okolicy tej ceny?Smile
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
weesee

stary wyjadacz
stary wyjadacz

PostWysłany: Wto Lut 22, 2011 1:46 am    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

mamka jak najbardziej warta uwagi, ale jak nie będziesz korzystał z wymiennej optyki to nie ma sensu nosić większego ciężaru, lepiej wtedy poszukać rolka albo jaśki, ale to patrz moje wcześniejsze posty
Powrót do góry
Jakub23

stary wyjadacz
stary wyjadacz

PostWysłany: Wto Mar 01, 2011 4:23 am    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Temat co prawda tyczy dwururek i pewnie mnie zaraz weesee zjedzie, że w ogóle bez sensu, ale zdecydowałem się kupić mamiye rz67. I 3 szkła do tego: 50, 110 i 180. I uchylny grip. Very Happy
Chodzi mi ona już ze dwa lata po głowie, ale kiedyś była zbyt kosztowna. Teraz tylko czekam, aż pojawi się jakiś egzemplarz w dobrym stanie i dobrej cenie. Smile
Powrót do góry
weesee

stary wyjadacz
stary wyjadacz

PostWysłany: Wto Mar 01, 2011 1:23 pm    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Jakub23 napisał:
zdecydowałem się kupić mamiye rz67

gdybym miał wybierac to raczej RB niż RZ, powód prosty, brak elektroniki i baterii.
nie zjadę, ale czy miałeś ją w rękach. aparat jest rewelacyjny, ale zastanów się czy będziesz chciał to nosić, to kawał kloca.
Powrót do góry
Jakub23

stary wyjadacz
stary wyjadacz

PostWysłany: Wto Mar 01, 2011 6:03 pm    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

W rękach nie miałem, ale spoko ze mnie też kawał kloca, to się z mamijką jakoś dogadam... Wink
Podejrzewałem, że to rb trafia bardziej w twoje gusta. Też ją brałem poważnie pod uwagę. Na korzyść rz przemawia dla mnie jednak lepsza optyka (bo dostępność szkieł k/l do rb jest średnia i nie są tanie), młodszy wiek (rz proII robili w latach 95-04) i możliwość ustawiania przysłony co 1/2 ev. Elektroniki się nie boję. To i tak "koń roboczy" zbudowany by robić tyle rolek tygodniowo, co ja nie przepuszcze w rok. Smile
Powrót do góry
weesee

stary wyjadacz
stary wyjadacz

PostWysłany: Wto Mar 01, 2011 6:29 pm    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Jakub23 napisał:
W rękach nie miałem, ale spoko ze mnie też kawał kloca

no ja też nie lubię chucherek, ale erbeta na zdjęciu wyglada na o połowę mniejszą. zmacaj najpierw, znane są przypadki ze ktoś kupił a potem nie chciało mu się targać i pogonił dalej.
Powrót do góry
Jakub23

stary wyjadacz
stary wyjadacz

PostWysłany: Sro Mar 02, 2011 7:41 am    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Nie wiem czy da radę potrzymać przed zakupem. Ale mniej więcej orientowałem się w wymiarach i wadze, obejrzałem też parę filmów z youtuba i chyba ok. Jest nawet jedna umięśniona francuska kobieta co tym fotografuje i sobie chwali. A trzymałem kiedyś hasselblada 501cm, to się zdziwiłem, ze to takie małe, bo na zdjęciach wyglądał bardzo solidnie... Wink
Powrót do góry
Jakub23

stary wyjadacz
stary wyjadacz

PostWysłany: Sro Lis 23, 2011 7:45 am    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

weesee napisał:
gdybym miał wybierac to raczej RB niż RZ, powód prosty, brak elektroniki i baterii.

Ha! Ja w kwestii formalnej. Długo minęło, trochę myślałem nad zagadnieniem RZ/RB, elektronika vs. mechanika, I... właśnie sobie uświadomiłem, że RZ to na dobrą sprawę jest również RB w jednym... Podnoszenie lustra jest mechaniczne, a szkła z RB mają migawkę i całą resztę mechaniki już w sobie. Tak więc można je po prostu zapiąć do RZ (pasują) i aparat będzie działał w trybie czysto mechanicznym ze wszystkimi czasami, bez baterii! Na kole nastaw jest nawet specjalny tryb "RBL" właśnie do tego. Smile

Jedyna różnica jest w odległości ogniskowania (w RB 7mm dłuższa), więc po zapięciu szkła mechanicznego do RZ ostrość jest poza nieskończonością przy całkowicie zwiniętym mieszku, trzeba skorygować o 7mm.

W drugą stronę nie będzie działać bo szkła RZ potrzebują prądu żeby migawka działała... choć teoretycznie bez prądu też powinny odpalać z czasem 1/400 - tak można ich używać jak bateria się wyczerpie.

Ucieszyłem się, jakbym nagle dostał drugi aparat gratis. A szkła K/L widzę spadły do $100 za sztukę w stanie nowym. Smile
Powrót do góry
weesee

stary wyjadacz
stary wyjadacz

PostWysłany: Sro Lis 23, 2011 5:33 pm    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

a widzisz, ja też od poprzedniego posta nabyłem mamcię, tyle że 645
Powrót do góry
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FotoArts.pl Fotograficzne forum pasjonatów. Strona Główna -> Fotografia tradycyjna Wszystkie czasy w strefie GMT + 3 Godziny
Strona 1 z 1

Skocz do: