FotoArts.pl Fotograficzne forum pasjonatów. :: Zobacz temat - "S O L A R I S"
forum fotoarts.pl

FAQ :: Szukaj :: Użytkownicy :: Grupy :: Rejestracja :: Profil :: Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości :: Zaloguj :: katalog stron foto

"S O L A R I S"

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FotoArts.pl Fotograficzne forum pasjonatów. Strona Główna -> Galeria
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Pyzik

cool użytkownik
cool użytkownik

Pomocy: 4

PostWysłany: Wto Maj 29, 2012 10:58 pm    Temat postu: "S O L A R I S" Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

"Przedmiotem sporu stał się ocean. Uznano go na podstawie analiz za twór organiczny (nazwać go żywym nikt jeszcze podówczas nie śmiał). Gdy jednak biologowie widzieli w nim twór prymitywny - coś w rodzaju gigantycznej zespójni, a więc jak gdyby jedną, spotworniałą w swym wzroście płynną komórkę (ale nazwali go "formacją prebiologiczną", która cały glob otoczyła galaretowatym płaszczem, o głębokości sięgającej miejscami kilku mil – to astronomowie i fizycy twierdzili, że musi to być struktura nadzwyczaj wysoko zorganizowana, być może bijąca zawiłością budowy organizmy ziemskie, skoro potrafi w czynny sposób wpływać na kształtowanie orbity planetarnej."

"Obserwując je po raz pierwszy przerażają głównie obcością i ogromem; gdyby występowały w małej skali, w jakimś bajorze, uznano by je zapewne za jeszcze jeden wybryk natury, przejaw przypadkowości i ślepej gry sił. To, że miernota i geniusz staja jednakowo bezradni wobec nieprzebranej rozmaitości solarycznych form, też nie ułatwia obcowania z fenomenami żywego oceanu."

"Tworzy wtedy bądź własne warianty zewnętrznych form, bądź ich komplikacje czy nawet "kontynuacje formalne", i tak zabawiać się potrafi godzinami ku uciesze malarza-abstrakcjonisty i ku rozpaczy uczonego, który próżno sili się zrozumieć cokolwiek z zachodzących procesów."

1.

2.

3.

4.

5.

6.

7.

8.

9.

10.

11.

12.

13.

14.

15.

Idea cyklu Solaris narodziła się w mojej głowie pod koniec lata 2009 r., kiedy to leżąc na jednej z greckich plaż obserwowałem fale leniwie rozbijające się o piasek w promieniach zachodzącego słońca. Wtedy też powstała poniższa fotografia:

Patrząc na to zdjęcie zdałem sobie sprawę, że styk wody i lądu to interesujący temat dla tworzenia bardziej odrealnionych, nieco abstrakcyjnych fotografii... takich trochę nie z tego świata. A że akurat wtedy po raz kolejny czytałem Solaris Stanisława Lema, to powstała koncepcja by przy pomocy fotografii stworzyć własną wizję tajemniczego oceanu, będącego głównym bohaterem tej powieści.

Począwszy od wiosny 2010 r., poprzez cały 2011 r. starałem się, z biegiem miesięcy coraz bardziej na serio, zgłębiać świat fotografii abstrakcyjnej, jednocześnie ignorując pejzaż (przyznaję, często ze zmiennym szczęściem).
Umiejętności zdobyte na przestrzeni tych dwóch lat pozwoliły mi na tyle pewnie poczuć się w świecie abstrakcyjnych form natury, że na początku 2012 r. zdecydowałem, że najwyższy już czas, by cykl Solaris wreszcie się zmaterializował.

Rozpocząłem intensywne poszukiwania i zwiedzanie miejsc w okolicach Warszawy (dalsze, dłuższe wyjazdy były wykluczone), które mogłyby posłużyć mi za plan zdjęciowy.
W ich efekcie dość szybko ograniczyłem się do Bugu i Wisły.
Ostatecznie z racji na wielkość i tym samym różnorodność dostępnych form, a także dogodny dojazd wygrała Wisła, a dokładniej mówiąc, znana wielu fotografom, piaszczysta łacha w okolicach Łomnej.

Właśnie tam, w ciągu około trzech tygodni zdjęciowych na przełomie lutego i marca (plus kilka dni w kwietniu) powstał cykl zaprezentowany powyżej.

Powyższe fotografie zostały wykonane sprzętem analogowym na slajdach Velvia 50 / Provia 100F z wykorzystaniem obiektywów Sigma 50-500 oraz Tamron 90.

Wszystkie cytaty pochodzą z "Solaris", Stanisław Lem, Wydawnictwo Literackie, Kraków 2002, str. 22, 123, 128-129

Ostatnio zmieniony przez Pyzik dnia Sro Maj 30, 2012 12:29 am, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Jakub23

stary wyjadacz
stary wyjadacz

Pomocy: 11

Aparat: czarny ;)

PostWysłany: Sro Maj 30, 2012 12:11 am    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Mocny zestaw, gratuluję pomysłu i wykonania. Jeszcze będę tu wracał się poprzyglądać, jest kilka fot przy których oko całkiem się gubi i nie da się w żaden sposób określić skali, w istocie jak widok na ogromy ocean z bardzo wysoka... bravo
Powrót do góry
maron895

Aktywny Użytkownik
Aktywny Użytkownik

Pomocy: 1
Aparat: Canon350d i nie tylko :P

PostWysłany: Czw Maj 31, 2012 12:29 am    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Na 12 i 13 najdłużej zawiesiłem oko choć przyznaję że wszystkie są super!
Będę tu wracał, gratuluję pozdrawiam Smile
Powrót do góry
Pyzik

cool użytkownik
cool użytkownik

Pomocy: 4

PostWysłany: Czw Maj 31, 2012 9:01 pm    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Dzięki za opinie.

Mały bonusik: Smile

Powrót do góry
tjruslan

Moderator
Moderator

Pomocy: 17
Aparat: system eos

PostWysłany: Czw Maj 31, 2012 9:21 pm    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Wszystkie zdjęcia są bardzo fajne Smile Natomiast 10 i 12 są piękne i wyróżniają się znacząco z całości.
Piękne prace Pyzik Smile

Ps. A gdzie się podziały krajobrazy z Kampinosu? Magiczne światło i klimat Pyzika w szerszym spojrzeniu ? Smile

Pozdr
Tomek
Powrót do góry
AlaZkotem

Nowy Użytkownik
Nowy Użytkownik

Aparat: Canon Powershot A620 Digital

PostWysłany: Wto Mar 05, 2013 7:10 pm    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Wyglądają niemal jak obrazy. Piękne. Smile
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
rosal

Nowy Użytkownik
Nowy Użytkownik

PostWysłany: Sro Cze 17, 2015 11:15 am    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Ciekawe zdjęcia, wyglądają trochę jak wygenerowane grafiki komputerowe.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
eber
Obecnie zbanowany
Nowy Użytkownik
Nowy Użytkownik

PostWysłany: Wto Lip 07, 2015 3:54 pm    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Mimo iż jestem dopiero początkujący, to bardzo mi się podobają Smile
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
rkowalczyk
Ostrzeżenia : 2
Nowy Użytkownik
Nowy Użytkownik

PostWysłany: Sro Sty 13, 2016 9:28 pm    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Fotografia Ślubna Nowy Sącz i okolice, tu znajdziesz wszystkie inf.
REGULAMIN ciach Incuba
Powrót do góry
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FotoArts.pl Fotograficzne forum pasjonatów. Strona Główna -> Galeria Wszystkie czasy w strefie GMT + 3 Godziny
Strona 1 z 1

Skocz do: