FotoArts.pl Fotograficzne forum pasjonatów. :: Zobacz temat - stare filmy
forum fotoarts.pl

FAQ :: Szukaj :: Użytkownicy :: Grupy :: Rejestracja :: Profil :: Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości :: Zaloguj :: katalog stron foto

stare filmy

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FotoArts.pl Fotograficzne forum pasjonatów. Strona Główna -> Ciemnia tradycyjna
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
sluchacz

Nowy Użytkownik
Nowy Użytkownik

PostWysłany: Wto Kwi 20, 2010 8:16 pm    Temat postu: stare filmy Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Witam. Mam mozliwosc kupic spora ilosc filmow czarnobialych kodak (nie pamietam dokladnie rodzaju) po terminie waznosci ogolnie wiecej niz 3 lata. Kiedys czytalem ze nawet po 5latach mozna ryzykowac i naswietlac. Czy to prawda ? czy warto ryzykowac i robic zdjecia na czyms takim ?
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
bacanski
Ostrzeżenia : 1
stary wyjadacz
stary wyjadacz

Pomocy: 38

Aparat: S5

PostWysłany: Wto Kwi 20, 2010 8:55 pm    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

pytanie jeszcze w jakich warunkach byly przechowywane.
jesli byly chowane dobrze to nie powinno sie z nimi nic stac Wink
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
sluchacz

Nowy Użytkownik
Nowy Użytkownik

PostWysłany: Sro Kwi 21, 2010 8:09 pm    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Gdzie one byly trzymane tego nie wiem, jak sie dowiem dam znac Smile
Czy po tak dlugim czasie po terminie waznosci emulsja nie rozwarstwia sie cyco ?
Powrót do góry
weesee

stary wyjadacz
stary wyjadacz

Pomocy: 49

PostWysłany: Sro Kwi 21, 2010 11:00 pm    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

wołałem kiedyś t-max'a 2 lata po terminie i była kiszka, ale orwo ponad 20 lat po terminie jest cudne.
Cytat:
Czy po tak dlugim czasie po terminie waznosci emulsja nie rozwarstwia sie cyco ?

nic się nie rozwarstwia, pojawia się zadymienie, spada kontrast, wzrasta ziarno, czasem pojawiają się smugi i ciapki.

sluchacz napisał:
czy warto ryzykowac i robic zdjecia na czyms takim ?

jak masz możliwość przestrzelić i powołać to wiesz czego się spodziewać po całej serii, jednak do ważnych zdjęć bym nie używał.
z drugiej strony nie pamiętam kiedy używałem filmu nieprzeterminowanego.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
N0rth

młody wyjadacz
młody wyjadacz

Pomocy: 1
Aparat: 5D mark II

PostWysłany: Czw Kwi 22, 2010 2:12 am    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

spytaj gdzie były trzymane, jak w lodówce to git Wink
Powrót do góry
Fleandril

młody wyjadacz
młody wyjadacz

Pomocy: 11
Aparat: Canon 30d, Minolta 505si+ sonar 135mm i pancolar 50

PostWysłany: Czw Kwi 22, 2010 3:25 pm    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Tylko pytanie, kto odpowie, że nie były trzymane w lodówce?Smile Ja bym spróbował dogadać się i wziąć jedną na spróbowanie.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
sluchacz

Nowy Użytkownik
Nowy Użytkownik

PostWysłany: Czw Kwi 22, 2010 8:22 pm    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Hmmm zastanowie sie nad tymi filmami. Dzieki za odpowiedzi, malo liter ale cennych informacji mnostwo Smile
Zapytam jeszcze bo gdzie mam pytac jak nie na forum.
Czy chemia tez moze byc po terminie ?
Powrót do góry
tomi09pl

cool użytkownik
cool użytkownik

Pomocy: 7

Aparat: maly i sredni

PostWysłany: Pią Kwi 23, 2010 12:38 am    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

weesee chyba najwiecej ci powie w tym temacie;p

ja kiedys uzywalem papieru przeterminowanego o jakies 10lat i z nim wlasnie byl problem zeby kontrast wiekszy uzyskac, ale efekt ogolnie dawalo ciekawy tyle, ze malo przewidywalny i malo powtarzalny. podobnie moze byc z filmem i chemia.
Powrót do góry
weesee

stary wyjadacz
stary wyjadacz

Pomocy: 49

PostWysłany: Pią Kwi 23, 2010 9:14 am    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

sluchacz napisał:
Czy chemia tez moze byc po terminie ?

znaczy masz na myśli "czy chemia też może się przeterminować" czy chcesz używać przeterminowanej?
ciemnia to nie apteka i nikt się nie zatruje, ale z drugiej strony nie warto ryzykować zdjęć. delikatne przeterminowanie praktycznie nie ma wpływu, ale im dłużej tym więcej zależy od warunków przechowywania. najbardziej zabójcza jest wilgoć, potem wysoka temperatura. najbardziej podatne na zadymienie są filmy wysokoczułe i slajdy, najmniej chemia w proszku. jakiś rok temu wołałem w wywoływaczu do papieru orwo, którego termin przydatności minął w połowie lat 70tych ubiegłego stulecia, ale traktujmy to jako ciekawostkę.
warto zainteresować się materiałami po terminie, ale pod kilkoma warunkami. po pierwsze nie do nauki, jak coś nie działa to nie posiadając wiedzy i doświadczenia nie bardzo wiemy na którym etapie i co dało ciała. po drugie, materiałów niepewnych nie używamy do ważnych zdjęć. jak czasem zaplącze mi się jakiś film z którym nie bardzo wiem co zrobić to ląduje w zenicie i służy do luźnych zabaw. po trzecie to zwłaszcza filmy warto nabywać większymi partiami, wtedy pierwsze 2-3 rolki służą nam do skalibrowania materiału. po czwarte, nie ma sensu nabywanie materiałów po terminie w cenie niewiele niższej niż świeże, co niestety jest normą na popularnym serwisie aukcyjnym. wreszcie po piąte pamiętaj o zasadzie, ze jak spartolisz odbitkę to weźmiesz inny papier, rozrobisz nową wywojkę i odbitkę powtórzysz, ale jak z koreksu wyciągniesz film który miał być negatywem ale coś mu nie wyszło to zdjęć raczej nie powtórzysz.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
sluchacz

Nowy Użytkownik
Nowy Użytkownik

PostWysłany: Sob Kwi 24, 2010 8:09 pm    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Jak juz sie rozkrecilismy to troche zmienie temat bo zamiezam robic odbitki i wywolywac filmy samemu bo trafia mnie jak ide do laba i dostaje gorsza kaszane niz zrobilem Wink . Czy moge uzywac do filmow lub papieru chemii roznych firm czy jak w zegareczku jesli kodak to tylko z chemia kodaka ?
Powrót do góry
bacanski
Ostrzeżenia : 1
stary wyjadacz
stary wyjadacz

Pomocy: 38

Aparat: S5

PostWysłany: Nie Kwi 25, 2010 12:49 am    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

mozesz tylko efekty, czasy moga byc dziwne Wink
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FotoArts.pl Fotograficzne forum pasjonatów. Strona Główna -> Ciemnia tradycyjna Wszystkie czasy w strefie GMT + 3 Godziny
Strona 1 z 1

Skocz do: