jakie akcesoria radzicie dokupić

#1
Witam wszystkich

Jestem początkującym amatorem :) mój aparat to Canon A610 i tak się zastanawiam czy nie warto by było czegoś do niego dokupić.
Np na allegro są tulejki z filtrami UV, CPL + osłona tulipan. Ale niestety raczej nie bardzo mnie stać na taki zestaw, więc zastanawiam się co może być bardziej przydatne.
Tulejka jasna sprawa a czy jest jakaś różnica między średnicą 52mm a 58mm? Bo są i takie i takie.
A filtr który będzie bardziej przydatny? Z którego częściej się korzysta? Albo który powinienem mieć żeby robić "ładniejsze" zdjęcia?
I jeszcze jedno. Takie filtry można zastąpić obróbką w photoshopie?

Pozdrawiam

#2
gorge pisze: czy jest jakaś różnica między średnicą 52mm a 58mm?
Taka, ze mozesz na swoim obiektywie uzyc tylko jednej, konkretnej, inne srednice nie beda pasowaly.

gorge pisze:A filtr który będzie bardziej przydatny? Z którego częściej się korzysta?
Sam po czasie uznasz, ze potrzebujesz jakiegos, to nabedziesz, a nie, zostanie sie kasa na wino chocby dobre :P

gorge pisze:Albo który powinienem mieć żeby robić "ładniejsze" zdjęcia?
Tego Ci nic nie zagwarantuje, poza soba samym i tym, jak wykorzystasz sprzet, jesli Cie on nie ogranicza.


W ogole do jakiego typu fotografii chcesz ich uzywac? Napisz cos konkretniejszego.

gorge pisze:Takie filtry można zastąpić obróbką w photoshopie?
W photoshopie czasem mozna z lepszym, lub gorszym skutkiem zasymulowac ich dzialanie.


A tak w ogole o filtrach bylo sporo na forum, poszukaj! http://www.foto.fotoarts.pl/search.php

UV, tez o tym bylo sporo, w skrocie, jesli nie chcesz robic zdjec w gorach pare tys mnpm. to bedzie to watpliwy gadzet ;).

#3
No zeby robic ladniejsze zdjecia to trzeba zainwestowac z kilkanascie tys zl .... a do tego jeszcze oryginalny photoshop .... ho ho ....kasy ubedzie.

#4
Hicks pisze:No zeby robic ladniejsze zdjecia to trzeba zainwestowac z kilkanascie tys zl .... a do tego jeszcze oryginalny photoshop .... ho ho ....kasy ubedzie.
a ja sie nie zgodze z Toba, przeciez to nie sprzet robi zdjecie?
a photoshopa w razie czego mozna nabyc bez licencji :)

a jesli chodzi o filtry oslonki etc to kup jak bedziesz potrzebowala nie na "zapas"...

#7
jesli juz koniecznie chesz kupic filtr to raczej tylko polar, ale dramatycznie nie odniesie ci to akosci zdjec... moze po prostu zainwestuj w jakas ksiazke o fotografii cyfrowej - poczytaj i wdrazaj :)

#8
Do jakiego typu fotografii? Hmm no cóż, z racji że zaczynam chyba po troszkę do każdej. Podobają mi się zdjęcia ludzi, trochę architektury, przyrody :)
Chyba faktycznie nie będę na razie nic kupował... a może soczewki makro? Ale nie raczej nie :) :)

Wielkie dzięki za odzew

#9
bobi pisze: a photoshopa w razie czego mozna nabyc bez licencji :)
bobi pisze: ze niby uzywasz oryginalu ? :) jakos nie mam na zbyciu ilkunastu stowek :)
Aparat też można załatwić "bez licencji"... to nie problem... i kilkanaście stówek zostanie...