format RAW

#1
Witam,

Mam dwa pytania apropo formatu RAW.

1.
Chcialbym sie dowiedziec czy korzystacie z formatu RAW do zapisu waszych fotek. A jesli tak to czy uzywacie go zawsze czy tylko w okreslonych (trudnych) warunkach?

2.
Jaki jest najlepszy plugin do pracy z RAWem dla Photoshopa (bo chyba nie ma tej opcji domysle?.. przynajmiej w open file nie widzialem)

Dziekuje.

#3
pracujemy zawsze bo z wielu powodow chocby mozliwosci edycji, a z tego co ja narazie testowalem najlepiej obrabia sie w programiku adobe lightroom ktory polecam

#4
Qba pisze:adobe lightroom ktory polecam
ja również polecam

RAW to Twój negatyw, z jakiego powodu niechciałbyś go mieć? Osobiście zawsze robie RAW. W cyfrze oczywiście, bo inaczej to slajdzik :D

#6
Hmm mi wystarczy to co daje Photoshop Cs3
Tak czy siak potem i tak obrobka w samym ps, jesli on nie daje rady to niema co sie oszukiwac, zdjecie jest zle naswietlone i tyle :)

#7
Widać nie pytasz o ceny, wiec wydanie 3000 zł. na PS CS3 nie jest dla ciebie (tak jak dla innych również :)) problemem to polecam właśnie to.

vurt

#8
Co do ceny to wiadomo, ze nikt amatorsko nie kupuje softu :twisted: a jesli chodzi o profesionalne zastosowanie to 3k to wcale nie duza inwestycja. Zwlaszcza za tak potezne narzedzie.

#9
luciano pisze:Co do ceny to wiadomo, ze nikt amatorsko nie kupuje softu :twisted:
nie bardzo rozumiem, tzn. uważasz że wszyscy kradną poza firmami ?
masz jakieś dowody by tak obrażać ludzi ?
luciano pisze: a jesli chodzi o profesionalne zastosowanie to 3k to wcale nie duza inwestycja.
acha nie duża, no to miło po opłąceniu zusów podatków itp lux, zazdroszczę.
Czyli jednym słowem przyznajesz że prowadzisz firme i kupujesz dla firmy i pytasz sie o RAWA ??? ciekawe ....

vurt

#10
Tak wlasciwie to o co Ci chodzi i po co byl ten post? Chcesz wywolac kolejna dyskusje na temat piractwa.. na forum poswieconym fotografi?
Vurt pisze: nie bardzo rozumiem, tzn. uważasz że wszyscy kradną poza firmami ?
Nie. W firmach tez kradna (i to nie tylko w polsce).
A tak na powaznie. Jakie sa proporcje wg ciebie uzytkownikow z legalnym i nielegalnym oprogramowaniem?
Vurt pisze: masz jakieś dowody by tak obrażać ludzi ?
Po pierwsze nikogo nie obrazam (nie zamierzalem). Nie potrzeba dowodow aby uwazac ze znakomita wiekszosc ludzi posiada nielegalne oprogramowanie/muzyke/filmy.
Vurt pisze: acha nie duża, no to miło po opłąceniu zusów podatków itp lux, zazdroszczę.
Teraz to powiedziales. Nawet garazowa firma jest w stanie zainwestowac 3k. Moim (subiektywnym) zdaniem 3k to nie jest wygorowana cena za tak potezna aplikacje jak photoshop. Pozatym kupuje sie ja jednorazowo a nie co tydzien.
Vurt pisze: Czyli jednym słowem przyznajesz że prowadzisz firme i kupujesz dla firmy i pytasz sie o RAWA ??? ciekawe ....
Nic nie przyznaje. Skad taki wniosek Ci sie nasuna.. nie wiem.. tak samo nie wiem po co ta cala do niczego nie prowadzaca (poza klutnia) dyskusja.

#11
nie wiem jak inni producenci, ale Fuji jak kupowałem to jakiśtam podstawowy program do RAW'ów na CD dołączył, do Fuji jest też darmowy s7raw, pod linux'a jest UFRaw, którego lista obsługiwanych aparatów jest naprawdę dłuuga (http://ufraw.sourceforge.net/Cameras.html), potem Gimp - może nie jest idealny, ale jak ktoś się przyzwyczai, to można uzyskać naprawdę dobre efekty. wystarczy chcieć

#12
a rbiliscie juz jakies zlecenie gdzie mieliscie ok 200 rawow?
chce sie Wam to wolac w PS?
rawshooter robi wszystko bezproblemowo... ustawaiasz parametry i idziesz na kawe... lub cos innego ;)

#14
luciano pisze:Tak wlasciwie to o co Ci chodzi i po co byl ten post? Chcesz wywolac kolejna dyskusje na temat piractwa.. na forum poswieconym fotografi?
nie, ale nie lubię takich uogólnień i oszukiwania.
luciano pisze: Nawet garazowa firma jest w stanie zainwestowac 3k. Moim (subiektywnym) zdaniem 3k to nie jest wygorowana cena za tak potezna aplikacje jak photoshop. Pozatym kupuje sie ja jednorazowo a nie co tydzien.
oczywiście ,więc po co reklamowac /popierać złodziejstwo ?

luciano pisze: Nic nie przyznaje. Skad taki wniosek Ci sie nasuna.. nie wiem.. tak samo nie wiem po co ta cala do niczego nie prowadzaca (poza klutnia) dyskusja.
taki wynikła logiczny wniosek z twojej wypowiedzi, po co ta dyskusja ? to ci powiem :
pytasz się o RAWA pomijająć cene np. ACR bo " wszyscy wiedzą jak wygląda spraw z legalnością softu" czy to nie jest popieranie piractwa ? konkretnie piszesz , że masz gdzieś legalość. Jesli szukasz darmowego softu to to zaznacz , jęśli chcesz coś kupić to powiedz ile chcesz wydać , jeśli chcesz coś ukrąść to nie czekaj na pogłaskanie po główce.
to tyle.

#17
luciano pisze:Nie czekalem jak ty to nazwales 'na poglaskanie' tylko na odpowiedzi apropo programow. Wybrales nieco dziwne miejsce na moralizatorstwo i populizm rodem z cdaction. Jak juz jestes taki prawnik to wiesz rowniez, ze kazdy jest niewinny do momentu udowodnienia owej winy a ty wysuwasz jakies domysly .
żadne domysły napisałeś cytuję "Co do ceny to wiadomo, ze nikt amatorsko nie kupuje softu Twisted Evil " koniec cytatu , to mi się nie podoba i o tym piszę.
moralizatorstwo i populizm ?? rotfl, rozśmieszasz mnie do łez :)
jesli ktoś kradnie jest złodziejem, a ty widzę masz moralność Kalego. I to porównanie z cdaction , nie wiem co oni tam piszą wiec
nie wiem czy to komplement czy nie, ale i tak mnie to smieszy :D
luciano pisze: nie obrazaj sie na mnie tylko na swiat bo ja to jedynie skomentowalem.
nie skomentowałeś tylko wyraziłeś swoją opinię, TO JEST WŁAŚNIE ta różnica.
luciano pisze: Staraj sie nie irytowac tak latwo bo z tego nic dobrego dla nas nie wyniklo.
a w sprawie irytacji, to na razie irytujesz się TY, gdy wypomina ci się to co piszesz i myślisz :)

vurt

#19
luciano pisze:A tak jeszcze dla pewnosci. RAW format to wciaz to samo zdjecie tylko bez kompresji czy ma jeszcze jakies inne magiczne zalety?
RAW zawiera więcej danych.
Przykładowo i w wielkim skrócie, nie zmienisz balansu bieli w pliku zapisanym w jpg, w rawie możesz ją edytować, wyciągać kolory ostrość itp.

JPG ma 8bit na kanał, Raw ma 12bit - to daje ogromne możliwości