Proszę o radę

#1
Jestem foto amatorem, który wraca do starej miłości fotografii. Moją przygodę z fotografią zakończyłem wiele lat temu na Zenicie i tradycyjnej ciemni.
Wiem, że obiektyw jest ważniejszy od puszki więc proszę o radę.
Do amatorskiej fotografii, począwszy od krajobrazu poprzez architekturę a skończywszy na portretach jakie szkiełka mi polecacie i jakie puszki do tego. Na szkło i puszkę na początek mogę przeznaczyć na początek ok.3000zł. Proszę o opinię co kupić. stabilizacja w puszce czy wystarczy w obiektywie itp no i jakie są pozostałe koszty (np dokupienie szkła)
z góry dzik za cierpliwość i fachowe porady

Arek

#2
A może jakieś dzień dobry najpierw??

Jak będziesz miał na szkłach światło 2.8 to stabilizacje będą zbędne.

Nie wiem ile % chcesz na co przeznaczyć i czy używ czy nowe. Ja stoję przy stajni nikona, od canona śmierdzi:P
Jeśli używ to d80 można dostać w naprawdę przyzwoitej cenie (na początek starczy) + pomyśleć nad szkłem typu 24-70/2.8 (sigma nie nikkor:P) i coś dłuższego.
Z kolei canon przyzwoite są 300d i 350d ale szkła dobrej jakości są droższe (chyba, że sigmy to porównywalnie do N)
Ogólnie za 3k zł można kupić naprawdę fajny zestaw ale pod warunkiem używów, na nówki nie licz.

#3
Tylko spójrz najpierw przez wizjer nim kupisz bo przesiadka z analoga będzie oko boleć :) Jak spojrzałem w wizjer 350-tki to zamarłem i zacząłem podziwiać wytrwałość oraz wyobraźnię ludzi, którzy z tego potrafią coś wykrzesać :) Gdy zaś trzasnąłem nią panoramę Torunia, to dopiero doceniłem swojego cyfraka :)

#4
PP pisze:Tylko spójrz najpierw przez wizjer nim kupisz bo przesiadka z analoga będzie oko boleć :)
true, czasami można niezłej klaustrofobii się nabawić :/

#5
st4t1c Dzięki za podjęcie tematu
sprawdzałem na skąpcu to nowy D80 kosztuje od 1660zł
pisałeś o używkach
na ile szacujesz polecane mi dwa szkła?
czy sensownym byłby zakup np canona 40d z kiepskim szkiełkiem i po osiągnięciu małj wprawy dokupienie szkieł? czy raczej wyższy model ponad D80 u takiego amatora jak ja nie wiele wniesie.
chciałbym trochę bazować na Waszym doświadczeniu i samemu z zakupami nie eksperymentować. kupic cos co przez 3 kolejne lata będzie mi dobrze służyło
Arek

#6
40d to już nie jest mały wydatek aczkolwiek po serii nikona d3,d300 i d700 ceny lecą na pysk strasznie. Osobiście bym szedł w drugą stronę,czyli słabsze body + dobre szkła.
Jeszcze jedno. Kupno aparatu to nie tylko body + szkła ale także po prostu wybór systemu. Nikon jest relatywnie tańszy niż canon jeśli chodzi o rozszerzenia, choć czasem wybór to subiektywna decyzja.

Sądzę, że skoro robiłeś analogiem to jakieś pojęcie tam masz (kadrowanie, światło, przesłona i inne tam pierdoły). Natomiast nie można na początku powiedzieć, że nic więcej jak przy np. d80 nie wniesiesz, bo skreślasz sam siebie w przedbiegach. Ja np, mam d70s i będę go mieć do śmierci technicznej. Przede wszystkim dlatego, że jest lekki, matryca nie jest taka zła i robi rewelacyjne foty IR (z filtrem). Więc nie można powiedzieć, że słabsze body to zło. Dobre szkło + dobry post dają rewelacyjne efekty.

Wracając do tematu, D80 jest celowane do grupy amatorskiej więc jak najbardziej na przypomnienie (i nie tylko) jest ok a do tego jest mocno chwalony przez użytkowników.

#7
Dajmy na to że kupisz Jedno super body i słabe szkła, to później musisz dokupić kilka dobrych szkieł.
A kupując słabsze body, a lepsze szkiełka, dokupisz później Tylko lepsze body:)(oczywiście to tak ogólnikowo).
Ale Jeżeli nie będziesz zmieniał systemu, to szkiełka zawsze masz te same:)

#8
kup nikona D80 plus do tego 50mm f/1.8... przyzwyczaisz sie do cyfry i bedziesz mial szklo ktore juz zostanie bo jest super! to jest w miare tani sprzet wiec reszte mozesz wydac na wycieczki w fajne miejsca :) ja bym tak zrobil :D

#10
A ja bym obstawiał stajnie "C" :wink: już pisałem, ale; chodzony 30D + 17-85 is USM na początek, oczywiście możesz kupić stałke 50 1,4, ale po stałym nie dojdziesz czego potrzebujesz, złoty środek nie istnieje a w tym wypadku 30D-1000pln 17-85-1000pln i 50 1,4- 1000pln co daje w przybliżeniu 3000pln to szkiełko jest rewelacyjne można z niego wiele wyciągnąć, a jak zasmakujesz to 50 1,2 L :wink: potem 70-200 2,8 is USM L itd. :D

#12
dzięki za info
mam jeszcze dwa tematy:
jak sie zapatrywać na używki? na co zwrócić uwagę no i skąd najbezpieczniej
po drugie , możecie mnie poczęstować jakimś linkiem do stronki gdzie mogę powiekszyć moją wiedzę na temat różnych systemów?
piszecie mi o szkiełkach podając oznaczenia ale ja jaskiniowiec fotograficzny nie bardzo czuję co z czym pasuje i dlaczego....

#13
Co do "C" polecam dać ogłoszenie tu: http://canon-board.info/forumdisplay.php?f=16 zawsze możesz zapytać, (ale najpierw użyj szukajki :wink: ), dwa to kupujesz od usera "C" jeśli to stały wizytor na forum to małe prawdopodobieństwo, że Cię wystrzeli :) A tu poszukaj o systemie na "N" http://forum.nikon.org.pl/ W razie co pisz na PW a i na CB mam inny nick :wink: Jak będziesz się udzielał na CB (Canon Board) to w podpisie dodaj treść ogłoszenia, to działa! Nie wszyscy przeglądają działy z ogłoszeniami!

#15
doceniam wasze starania ale dla mnie jest to cały czas tak niezrozumiałe.... począwszy od stwierdzenia że ktoś poleca CB??? a skończywszy na oznaczeniach szkieł np USM
zapewne dlawielu z was wydam się bardzo irytujący ale niestety wielu jest takich jak ja :wink:
dlatego proszę, jeśli komuś wystarczy cierpliwości to niech skrobnie kilka zdań w temacie porównania systemów, oznaczeń szkieł i może sugerowanych połączeń puszka +szkło

za ewentualne próby podjęcia takiego trudu z góry dzięki

#16
Jak masz jakąś giełdę u siebie to najlepiej tam. Widzisz co kupujesz, możesz podpiąć sprawdzić. W drugiej kolejności to na forach. Z reguły jest jakiś post polecam/nie polecam. No i allegro. Tutaj to warto się zabezpieczyć magicznym zdaniem: Gwarancja rozruchowa, 7dni.

Patrz przede wszystkim na szkła, szczególnie wewnętrzne. Czy nie ma rys, ubytków czy pęknięć lub wybrakowań w powłokach. Czy listki przesłony dobrze pracują i nie mają za dużo smaru. Jak pracuje zoom i AF (sprawdź zawsze w pionie i poziomie). No i czy nie ma FF lub BF, bo to wtedy idzie o wysyłkę sprzętu i "zgrywanie" szkła z body = trochę czasu.
Zewnętrznie na wytarcia, jakieś odpryski ułamania. Jeśli plastikowy bagnet to dokładnie go obejrzyj. Jak wygląda gwint na filtr.
Można by jeszcze ale w skrócie: jakbyś kupował auto dla siebie za duża kasę na kilka lat.

Ufff, chyba mam dzisiaj jakiś dobry dzień:D

#17
arek pisze:doceniam wasze starania ale dla mnie jest to cały czas tak niezrozumiałe.... począwszy od stwierdzenia że ktoś poleca CB??? a skończywszy na oznaczeniach szkieł np USM
zapewne dlawielu z was wydam się bardzo irytujący ale niestety wielu jest takich jak ja :wink:
dlatego proszę, jeśli komuś wystarczy cierpliwości to niech skrobnie kilka zdań w temacie porównania systemów, oznaczeń szkieł i może sugerowanych połączeń puszka +szkło

za ewentualne próby podjęcia takiego trudu z góry dzięki
A więc: "CB"- http://canon-board.info/
"USM" - szybki bezszmerowy (cichy) silnik w obiektywie
"IS" - stabilizacja obrazu w obiektywie (dodatkowe szkło utrzymujące punkt ostrzenia) nie jakieś stabilizacje w puszce lub procesorze :wink:
przykład: EF 70-200mm f2.8 L IS USM gdzie EF- rodzj mocowania obiektywu, 70-200mm to ogniskowa, f2.8 to światło (maxymalny otwór przysłony w całym zakresie ogniskowych w tym wypadku stałe czyli od 70-200) L- oznacza LUXURY (najwyższa półkia szkieł, o tym warto poczytać czym one się charakteryzują a tym samym skąd taka cena) i reszta wyjaśniona powyżej. Jeśli weźmiemy na warsztat EF-S 17-85 f4-5.6 IS USM Ciut inne mocowanie ogniskowa 17-85, światło przy najkrótszej ogniskowej 17mm-f4.0 przy najdłuższej 85mm- f5.6 czyli już nie mamy stałego światła, obiektyw jest dość "ciemny" co w trudnych warunkach oświetleniowych (ciemny koścół), utrudnia a czasem uniemożliwia pracę, efekt bokeh trudny do uzyskania, co to jest owy "BOKEH" znajdziesz tu: http://canon-board.info/showthread.php?t=20228 . Stąd dla przykładu do pracy w ciemnym kościele warto zaopatrzyć się w: http://www.fotoaparaciki.pl/index.php?p ... rod_id=494 Co nieco można wytłumaczyć, ale nie wszystko, musisz sam chcieć i czytać ze zrozumieniem, polecam na CB artykuły JanuszaBody, masa wiedzy, dobrze przekazanej. Mam nadzieję, że choć troszke pomogłem :wink:

#18
Jeżeli chciałbyś więcej informacji, to wejdź w pierwszy przyklejony temat w "fotografia cyfrowa", może akurat coś więcej przeczytasz.
Ale freeq się chciało:)
Proponuję punkcik dla niego.
pozdrawiam.

#19
bresch pisze:Proponuję punkcik dla niego.
:shock: :shock: :shock: o co kaman bresch? :lol:



freeq wszystko wyjaśnił..
arku powinieneś chyba posiedzieć jeszcze w temacie jak nie wiedziałeś o czym mówimy.....
pozdr
Ostatnio zmieniony śr wrz 17, 2008 6:22 pm przez mkania, łącznie zmieniany 1 raz.

#20
Chyba nie bardzo rozumiem, przesłanie w ostatnim poście :oops:


P.S. Teraz już załapałem, dzięki!
Ostatnio zmieniony śr wrz 17, 2008 9:34 pm przez freeq, łącznie zmieniany 1 raz.