szkło, puszka, paramerty

#1
witam wszystkich
naczytałem sie wiele i proszę o opinie
amatorsko zajmowałem sie fotkami na analogu i wstępuję w świat cyfrowy
szkło ważne, puszka mniej - jakiej nie kupisz będziesz zadowolony... takie opinie można wyczytać na forach....
mając około 3T zł w co inwestować
wiem że dobrze by było trafić fajne szkiełko np24-70 2.8 i oczywiście sigmę dla cięcia kosztów ale co dalej
jako nie ukształtowany amator chciałbym popróbować wszystkiego. trochę natury tej martwej jak i ożywionej, prtretu itp
jeśli jeszcze sie nie znudziliście moimi wywodami to powiedzcie na jaki system postawić i dlaczego
na tym uzasadnieniu mi janbardziej zależy
po głowie chodzi mi D80 lub 40D. Sąto puszki w podobnej cenie i w moim zasięgu.
Podsumowując powiedzcie jak najlepszemu przyjacielowi co kupic i dlaczego
najbardziej wyczerpujące odpowiedzi nagradzam gorącymi podziękowaniami

#2
jeszcze małe słowo o szkiełku
czy na początek inwestować w 2.8 w pełnym zakresie (bo na pewno zoom muszę mieć) czy może 3.5-..... tez wystarczy ??

#3
Zestaw lepsze szkło + gorsze body da Ci lepszą jakość obrazu niż zestaw gorsze szkło i lepsze body. Czy 2,8 czy 3,5?? Ja wyznaję zasadę że światła nigdy zbyt wiele więc radziłbym Ci kupić jednak 2,8. Oczywiście niektóre szkłą na 2,8 robią delikatne mydło, ale zawsze możesz je przymknąć a szkieł f3,5 nie otworzysz bardziej niż 3,5.
40D jest imho lepszy niż D80, zarówno pod względem ilości szumów, jak i odwzorowań, zresztą nie bez powodu Nikon z CCD przeszedł na CMOS-a. Pytanie tylko czy potrzebujesz taki aparat?
Moim zdaniem nie. Lepiej pomyśleć o 450D (wbrew pozorom naprawde bardzo dobry aparat) a więcej wydać na szkiełka. Zamiast Sigmy poleciłbym Ci kupienie Tamronów 17-50/2,8 i 28-75/2,8 (drugiego do tej pory mamy w domu i używamy i pod 30D spokojnie wytrzymuje konkurencję z 24-70/2,8L jezeli chodzi o jakość obrazka)

#6
jako zwolennik nikona powiem, ze d80 jest ok ale jak mialbym wybierac to chyba wolalbym canonka... mniej szumi, przyzwoita ergonomia, choc nikon dla mnie jest krojony idealnie... canon jest zdecydowanie szybszy... nie wiem na ile to istotne dla Ciebie... no i przedewszsytkim martyca cmos...

czym robiles na analogu? masz jakies szkielka z tego czasu? bo mozesz conieco przeniesc z analoga do cyfraka...

#7
Po pierwsze pomacać, wybór systemu to tak jak ze związkiem, im dłużej w nim siedzisz tym trudniej zmienić.
Przyjrzał bym się systemowi pentaxa, ma on coraz więcej zwolenników.
Popatrz na jakim systemie pracują Twoi znajomi, czasami w nagłym wypadku łatwiej pożyczyć brakujący sprzęt, czy choćby na wspólnym plenerze powymieniać się szkłami.

#8
czym robiles na analogu? masz jakies szkielka z tego czasu? bo mozesz conieco przeniesc z analoga do cyfraka...
całości analoga już się pozbyłem na rzecz młodszego pokolenia i tak rozpoczynam kompletację od początku. Masz zupełną rację co do kroju nikona, jest świetny, ale faktycznie 40D wypada lepiej.

Przy okazji wtrącę pytanko w imieniu kolegi który zakochał się w nikonie i po niedzieli kupuje D90 (po prostu grubszy portfel). Co myślicie o bezpośrednim starciu D90i 40D? Czy tutaj też canon nie wygrywa z nową i reklamowaną 90-tką
dzięki za rzeczowe porady. kumpel ma rozterkę - poradzcie cos