Kryteria zakupu lampy błyskowej

#1
Witam Wszystkich.

Mam prośbę do doświadczonych koleżanek i kolegów o kilka sugestii dot. zakupu lampy błyskowej. Od razu skonkretyzuję, nie chodzi mi aż tak bardzo o parametry samej lampy, bo ten temat mniej więcej rozumiem. Chodzi mi o kwestię inną, mianowicie kompatybilność lampy i aparatu.

Mam Canon D40. Wbudowana lampa absolutnie mi już nie wystarcza. Chciałbym kupić lampę zewnętrzną, czego nigdy przedtem nie robiłem, stąd pewna ostrożność - nie chciałbym wydać kilku (tudzież kilkunastu) stówek za sprzęt, który okaże się niedopasowanym do aparatu.

Tu oczywiście pojawia się kwestia, czy istnieje coś takiego jak niedopasowanie lampy i aparatu. Intuicja podpowiada mi że tak, aczkolwiek mogę się mylić. Innymi słowy, chodzi po pierwsze o to, czy mocowanie lampy jest uniwersalne. Po drugie, w jaki sposób lampa połączona jest z aparatem (ostatnia lampa zewnętrzna, jaką się posługiwałem, to była lampa do Zenita mojego ojca, połączona kabelkiem do korpusu – jakieś 15 lat temu) :D Po trzecie – tu chyba tkwi istota problemu – czy lampy są jak obiektywy, tzn. wiadomo, że obiektywy są różnych firm i choć w istocie się nie różnią, to jednak przy zakupie trzeba zaznaczyć do jakiej marki aparatu ma być przeznaczony. Czy zatem podobny problem nie dotyczy lamp? Czy każda lampa będzie współdziałać z moim aparatem, czy też poszczególne typy lamp są przeznaczone do odpowiednich aparatów. Jeśli tak, to w jaki sposób to sprawdzić? Jakie dane techniczne lampy wskażą mi, że jest ona kompatybilna z moim aparatem?

Wiem, że pytania te mogą wydać się banalne, ale dla człowieka spoza branży sprawa wcale nie jest prosta.

Przy okazji, z informacji, które zdobyłem, wynika, że Metz 48 albo 58 są w pełni kompatybilne z Canonem 40D. Czy możecie to potwierdzić? A może sugerujecie coś innego? (dla moich potrzeb cenowo ograniczyłbym wybór do ok. 1000zł.)

Mam nadzieję, że zadałem to pytanie we właściwym dziale forum. Jeśli nie to przepraszam.

Z góry dzięki.

#2
Mocowanie lampy jest właściwie uniwersalne, jedynie odpowiednie styki lampy są dla odpowiednich firm...
Jeżeli kupisz canonowską lampę to będzie Ona na pewno pasowała.
Są lampy które można wyzwalać bez przewodowo z aparatu...
(nie wiem jakie lampy i jakim body u Canona).
Jeżeli chcesz zakupić lampę firmy która produkuje lampy dla innych firm, to musisz oczywiście wybrać lampę ze Stopką to Canona.
(swoją drogą - do 40D nie kupiłbym Lampy za 200zł z Chin^^)
Pozdrawiam.

#4
podstawa to Liczba Przewodnia, ona opisuje moc lampy (np. 580ex ma 58m przy iso 100), nowe lampy mają obsługę e-ttl i e-ttl2 a to ułatwia życie i lepiej naświetla klatki.

do 1000zł kupisz kawał dobrego stuffu m.in. 430ex II, metz 48-af1, sigma 530dg super i używkę 580ex I lub II... na twoim miejscu dozbierałbym do nówki 580ex II za którą dasz 1300pln [kropka]

#5
Tylko nie zapomnij podzielić liczby przewodniej przez jasność obiektywu. Wtedy daje to pogląd mniej więcej z ilu metrów dobrze naświetlisz przedmiot.