Program do komputerowej obróbki

#1
Witam Ponownie.

Dużo na forum ciekawych opinii o sprzęcie, na wiele nurtujących mnie kwestii znalazłem odpowiedź jeszcze zanim zadałem pytanie.

Niewiele jednak miejsca poświęca się programom do komputerowej obróbki zdjęć. A przecież są one również współczesnym narzędziem. I o to właśnie chciałem się poradzić koleżanki i kolegów.

Sformułuję wprost. Photoshop to droga zabawa, wydatek ok. 2000 zł. to nie przelewki - można za to kupić np. niezły kawałek szkła. Chciałbym zapytać, czy istnieją programy, które będąc tańszymi, oferują przynajmniej zbliżone właściwości i możliwości. Oczywiście, nie chodzi mi o jakieś wypasione wersje z narzędziami, które przydają się właściwie jedyni zaawansowanym specjalistom i zawodowcom foto-grafikom. Chodzi mi raczej o program z narzędziami do wykorzystania dla ambitniejszych amatorów, za pomocą których można dokonać delikatnego retuszu, czy poprawić niedoróbki związane z nie do końca poprawnym naświetleniem itp.

Zastanawiam się również, czy jakimś rozwiązaniem, nie byłby zakup jakieś starej wersji Photoshopa. Ceny starych wersji programów zazwyczaj mocno spadają, kiedy pojawia się nowa. Tylko czy takie 'przeterminowane' wersje da się jeszcze gdzieś kupić? A może sam pomysł jest idiotyczny i nie wart realizacji?

W każdym razie, gdyby ktoś z Was mógłby mi co-nieco poradzić w kwestii jakiegoś programu, to będę niezmiernie wdzięczny.

Pozdrawiam,

#3
GIMP oferuje "praktycznie to samo" :mrgreen:

sam go używam i porównując do PSa to nie zauważyłem żeby czegoś nie miał.. jedyne to coś tam ludzie gadają o CMYKach ale ja nie reflektuje 8)