450d a zdjecia w podczerwieni.

#1
wiem, że cannon 450d ma sprzętowy filtr na podczerwień.

z drugiej strony zrobiłem coś takiego:
Obrazek

p.s. jak wiemy pilot telewizyjny komunikuje się z tv podczerwienią.

czy w takim razie gdy założę na obiektyw filtr przepuszczający tylko podczerwień uda mi się zrobić dobre zdjęcie dajece podobny efekt jak przy wykorzystaniu pełni możliwości tej techniki?

Jakie będa różnice?

Czy ktoś z was próbował usuwać sprzętowy filtr ir?

p.s. coś na ten temat tu: http://ghonis2.ho8.com/rebelmod450d1.html zabieg ten jest cholernie ryzykowny.

#2
Filtr IR to taka szybka naklkejona na matryce (ala filtr) - osobiście bałbym sie to usunąć. Twój aparat jednak rejestruje podczerwień całiem dobrze. Filtr podczerwony powinien działać.
Nie wiem jak balans bieli (ustaw na zieloną kartkę - custom white balance) i z filtrem ir powinno działać.
Prawdopodobnie usuiecie filtra z matrycy spowodowałoby ze moznaby na krotszych czasach rejestrować i efekt byłby bardziej "spektakularny".

#3
spoko dzięki.

Po tym co zobaczyłem w tym poradniku to chyba jakąkolwiek śrubkę z obecnego aparatu odkręce jak kupie sobie cannona 3 pieńćset stodziewieńćset. :shock:

Jeszcze jedno małe pytanie:

Od czego zależy barwa w zdjęciu ir? Lub, czy poprostu takowe zdjęcie można nazwać monochromatycznym??
Prawdopodobnie usuiecie filtra z matrycy spowodowałoby ze moznaby na krotszych czasach rejestrować i efekt byłby bardziej "spektakularny".
Czy własnie chodzi o większy "zakres barw"?

#6
ale jeszcze jedno, czy promieniowanie np. rozgrzanego w ch..j domowego kominka jest jakoś specjalnie rejestrowane przez aparat. Krótko mówiąc czy fala nie jest za długa??

#7
Masz ostrzeżenie za stosowanie słów niecenzuralnych,
jest to również ostrzeżenie dla innych sympatyków języka ulicy, którzy sobie coś ostatnio wykropkowali.

Re: 450d a zdjecia w podczerwieni.

#8
k54j pisze:wiem, że cannon 450d ma sprzętowy filtr na podczerwień.

czy w takim razie gdy założę na obiektyw filtr przepuszczający tylko podczerwień uda mi się zrobić dobre zdjęcie dajece podobny efekt jak przy wykorzystaniu pełni możliwości tej techniki?

Jakie będa różnice?

Czy ktoś z was próbował usuwać sprzętowy filtr ir?

p.s. coś na ten temat tu: http://ghonis2.ho8.com/rebelmod450d1.html zabieg ten jest cholernie ryzykowny.
Każda matryca ma zdolność rejestracji podczerwieni, zazwyczaj do ok. 1100 nm,

Obrazek


problem jest w tym, że takie fale są inaczej załamywane przez obiektyw i ostrość wypada w innym miejscu niż obraz widzialny, co należy uwzględniać.

Usuwaniem filtrów i przerabianiem aparatów i kamer na inne długości fal zajmują się wyspecjalizowane firmy.

http://www.maxmax.com/
k54j pisze:sOd czego zależy barwa w zdjęciu ir? Lub, czy poprostu takowe zdjęcie można nazwać monochromatycznym?
Barwa wynika z użytego filtru, przecież odcinasz filtrem światło widzialne i rejestrujesz tylko to co powyżej.

Fizycznie rzecz biorąc, nie można takiego zdjęcia nazwać monochromatycznym,
ponieważ rejestrujesz wycinek pasma o szerokości kilkuset nanometrów
praktycznie po skonwertowaniu do jednego kanału, masz zdjęcie monochromatyczne.

#9
Cygnus pisze:problem jest w tym, że takie fale są inaczej załamywane przez obiektyw i ostrość wypada w innym miejscu niż obraz widzialny, co należy uwzględniać.
...a dopełniając wypowiedź Cygnusa,
uwzględnia to również wielu konstruktorów obiektywów,
zaznaczając poprawną nastawę ostrości na skali odległości...

Pozdrawiam. :-)

#10
Dzieki za zainteresowanie i iście inzynierskie podejście do rzeczy.

Na stronie maxmax znalazłem coś takiego:
Obrazek


Jednak jakieś różnice w barwach istnieją - z tego co rozumiem matryca reaguje na różną długość fali sygnałem wyjsciowym, składowym o różnej proporcji RGB. (np. fala 850nm wyzwala na matrycy 50%R 39%G 11%B - czy dobrze rozumiem??)
Idąc dalej - http://www.maxmax.com/spectral_response.html - myślę, że każda matryca (inny producent) oferuje nam trochę inną "ferię barw".





...mam jeszcze parę pytań:

1.czy do ustawiania ostrości potrzebny jest jakis modyfikator, może tabelka??
2. ten filtr co jest na matrycy to jaką ma charakterystykę ? ew. wartość odcięcia?
3. skoro rejestruję "światełko" z pilota to jaką ma ono częstotliwość?
4. czy źródła ciepła o ch... :D cholernej temperaturze dają się zarejestrować jako pochodnie podczerwieni?
5. Ile maksymalnie można dostać ostrzeżeń??

#11
4 - przeciez to to samo co inne fale. Fotografując słońce "prześwietlisz film w analogu". Tak się składa że podczerwień przenosi dużo energii. Więc fotografia będzie bardziej w tych miejscach jasna po właściwym wywołaniu.

1- pewnie fizycznie da się wyliczyć - najlepiej potestować i z manuala pracować.

5 - mówić poprawnie piękną polszczyzną - warto - dla samego siebie :idea:

#13
1. Na 99% zdjęć w tej technice uwieczniany jest krajobraz,
a co za tym idzie, najprostrzym lekarstwem na "poprawną"
ostrość jest domknięcie przysłony. I tak prawie zawsze
foty IR robi się ze statywu, dlatego też wydłużenie dodatkowe
czasu ekspozycji nie jest problemem.

2. Pewnie ma, i pewnie każdy producent matryc stosuje inne.

5. Patrz - regulamin i czytaj go ze zrozumieniem
albo nie zabawisz tu długo :?

Pozdrawiam. :-)