kolejny z serii...

#1
...temat typu "jaki aparat wybrać?"

Witam, jestem tu nowy, ale fotografuje już od jakiegoś czasu minoltą dynax 60. Jako że chcę się przerzucić na cyfrę, chciałbym się poradzić jaki aparat wybrać. Sam długo się nad tym zastanawiałem, ale w końcu jestem jeszcze bardziej niezdecydowany niż na początku poszukiwań.

Ostatni skończyło się na panasoniku lumix dmc-lx3, jednak jego cena bardzo mnie zniechęca, byćmoże za te pieniądze można kupić coś lepszego?

Teraz trochę bardziej do rzeczy:
1. cena - do 1400 zł, a najlepiej ok 1000
2. lustrzanka lub kompakt
3. przez kolejne +-5 lat nie będzie mnie stać na dokupienie dodatkowego obiektywu
4. nie musi się mieścić w kieszeni, najważniejsza dla mnie jest jakość zdjęć
5. chciałbym głównie fotografować architekturę, ludzi z bliskiej odległości, również wieczorową porą - obiektyw ok 17-50?
6. jasny obiektyw
7. aparat/zestaw może być używany

nie wiem czy nie wymagam zbyt wiele za tą cenę, ale proszę o pomoc w wyborze i sugestie, którymi będę się raczej kierował z powodu mojego niezdecydowania...
:)

#4
Andres, chodzło mi o aparat cyfrowy, te o których napisałaś chyba takimi nie są...

bresh, no jednak zależy mi na zoomie, od ok 15-20mm...

aparat z aukcji którą wkleiłeś ciekawy, zwłaszcza obiektyw, ale fakt, że czasami spust migawki nie działa daje do myślenia. Raczej nie będę miał kasy na wymianę podzespołów jeśli coś się bardziej zepsuje.

Jak dla mnie to może być powycierany, otarty, ale żeby był sprawny.

ratujcie z propozycjami hehe

#5
Nie jestem bresh...
Spust migawki... Może to wada tego modelu...
U mnie to się zdarzało raz na kilka tysięcy zdjęć...
Do 1000zł body + jasny obiektyw od 15mm? Chyba za dużo wymagasz.
Albo kup 18-50 tyle że już nie będzie tak jasny jak by można było tego oczekiwać.
No chyba że zrezygnujesz z lustrzanki.... (?)

#8
raczej 400D ze względu na to , że:
a) jest to młodsza konstrukcja
b) oparta jest na większej matrycy
c) ma matrycę w technologii CMOS (D70 ma CCD)
d) ma wodotrysk w postaci odkurzacza :D :D :D

#9
Ale 50 canona się chowa przy nikkorze:) (Nie robiłem tą 50 canona zdjęć, ale chyba nie zaprzeczysz?)
Znów się zaczyna odwieczna wojna "gigantów" :twisted:

#10
Cześć mart43.
Trudno w tej kwocie będzie Ci coś wybrać.
Aparat cyfrowy+ jasny zoom hmm...

Może pomyśl lepiej na początku nad nowym aparatem z gwarancją plus kitowy obiektyw z zoomem na początek zakres ogniskowych 17-55 powinien Ci wystarczyć. Dobre jasne szkło kosztuje tyle ile Ty chcesz wydać na całość.
Oferta nowych aparatów+szkło na rynku jest spora i można coś wybrać. Z używanym aparatem jest ryzyko bo nie wiesz co kupujesz tak na dobrą sprawę(chyba, że ktoś znajomy sprzedaje). Jak się zdecydujesz na używany to zwróć uwagę na gwarancje i mały przebieg bo często "okazje" okazują się , że to wcale nie okazja.
Jeśli chodzi o canona 400d to dobry aparat. Jeśli będziesz potrafił wykorzystać jego możliwości to można nim zrobić dobrej jakości zdjęcia.

Pozdrawiam i powodzenia
Tomek

#11
bresch pisze:Ale 50 canona się chowa przy nikkorze:) (Nie robiłem tą 50 canona zdjęć, ale chyba nie zaprzeczysz?)
pod względem wykonania na pewno.. pod względem jakości już wcale tak oczywiste to nie jest...
bresch pisze:Znów się zaczyna odwieczna wojna "gigantów" :twisted:
żadna wojna...przeciez wiadomym nawet dla dzieic w przedszkolu jest że:

Śledź nie ryba
Kaszub nie człowiek
Nikon nie aparat
:D

A już tak całkiem serio to z tych dwóch bez chwili zastanowienia brałbym Canona właśnie ze względu to co napisałem powyżej (we wcześniejszym poście) i nie zmieni tego ani jedna ani druga "pięćdziesiątka" tym bardziej że to nie są szkła ani z wysokiej półki jakościowej , ani z wysokiej póki cenowej.

#12
Jakoze pare miesiecy temu stalem przed podobnym dylematem i dojscie do koncowego wyboru systemu/modelu bylo dla mnie terrorem ;), chciałbym sie podzielić przezyciami.

Ogolnie, po wielu dniach katorgi i studiowania allegro/portali dla skner, postanowilem podarowac sobie kupno nowego aparatu i postawilem na uzywke. Padlo na Canona 20d (model sprzed jakis 4-5 lat) do tego kupilem uzywanego canona 28-105 3,5-4,5. Cala operacja kosztowala mnie okolo 1,5kpln i jestem jak do tej pory bardzo zadowolony z podjetej decyzji. Dlatego zanim wezmiesz udzial w wyscigu na pixele, zastanow sie "po co?". Ja ani razu nie poczułem, że czegoś mi brakuje - może prócz szerokiego kąta, ale nad tym pracuje :P
Pamietaj, ze lepiej kupic tansze body i lepsze szklo.

Powodzenia i nie daj sie specom od kreowania potrzeb konsumenta :ok:

#13
mek pisze:Jakoze pare miesiecy temu stalem przed podobnym dylematem i dojscie do koncowego wyboru systemu/modelu bylo dla mnie terrorem ;),
tzn terroryzowałeś rodzinę żeby Ci kupili?? Bo jeżeli nie o to chodziło to zaryzykuję twierdzenie , że nie do końca rozumiem w czym rzecz. :D
mek pisze:Pamietaj, ze lepiej kupic tansze body i lepsze szklo.
Podpisuję się pod tym stwierdzeniem "rencyma i nogamy"... tyle że dalej piszesz....
mek pisze:Ogolnie, po wielu dniach katorgi i studiowania allegro/portali dla skner, postanowilem podarowac sobie kupno nowego aparatu i postawilem na uzywke. Padlo na Canona 20d (model sprzed jakis 4-5 lat) do tego kupilem uzywanego canona 28-105 3,5-4,5. Cala operacja kosztowala mnie okolo 1,5kpln i jestem jak do tej pory bardzo zadowolony z podjetej decyzji.
i ma się to nijak do tezy pod którą się podpisuję...
a ja zaprawdę powiadam Ci , żeś kupił dużo lepsze body niż obiektyw, który delikatnie mówiąc jest marny....
mek pisze:Dlatego zanim wezmiesz udzial w wyscigu na pixele, zastanow sie "po co?". Ja ani razu nie poczułem, że czegoś mi brakuje - może prócz szerokiego kąta, ale nad tym pracuje :P
Bo masz Canona na matrycy CMOS... poczułbyś gdybyś miał Nikona na CCD... na przykład poczułbyś brak zdatnego do użytku iso większego niż 400 :P

mek pisze:Powodzenia i nie daj sie specom od kreowania potrzeb konsumenta :ok:
Chyba się nie dał bo nie rozważa zakupu najbardziej rozreklamowanego sprzętu Sony :D gdzie jakość reklam nie do końca idzie w parze z jakością aparatów...

#14
Uno.

Terrorem bylo przekopywanie sie przez specyfikacje i tony postow na forach, gdzie kazdy wie lepiej. Zdanie zmienialem kilka razy (czasami w ciagu jednego dnia :P ) i to niezdecydowanie zaczynalo mi ciazyc. W koncu decyzje podjalem droga eliminacji wad, mialobyc AEB (do tej pory nie kumam czemu nikon d60 tego nie ma...), kiedys szeroki kat (olympus sio), a sony jakos tak tradycyjnie odrzucilem hehe. Chociaz ostatnio trzymalem w lapkach a300 i wcale nie zaluje - niewygodne toto, a wizjer to ciemna, ciasna smocza jama.

Due.

To co mialem na mysli, to zeby kupic cos innego niz kit'a. Moglem kupic lepsze (wg. specow nowsze) body + kit, zaoszczedzilem sporo na kupnie puszki, dzieki temu moglem sobie kupic w miare jasny obiektyw. Poniewaz zaden ze mnie guru w kwesti optyki opieralem sie w calosci na tym co internet przyniesie, a opinie mial "za te cene swietny obiektyw" - to sie skusilem.
Ale widze Andres, ze jest inaczej. Jakbys mogl cos polecic jasnego z takim zakresem ogniskowych - a jeszcze lepiej jakby bylo szerzej.

Tres.

Starsze modele Nikona skreslilem na samym poczatku, wlasnie za CCD :}
I tak oto metoda eliminacji, na polu bitwy zostal Canon. Pozniej juz bylo tylko latwo i przyjemnie, trask prask 20d.

#15
mek pisze:Uno.

Terrorem bylo przekopywanie sie przez specyfikacje i tony postow na forach, gdzie kazdy wie lepiej. Zdanie zmienialem kilka razy (czasami w ciagu jednego dnia :P ) i to niezdecydowanie zaczynalo mi ciazyc. W koncu decyzje podjalem droga eliminacji wad, mialobyc AEB (do tej pory nie kumam czemu nikon d60 tego nie ma...), kiedys szeroki kat (olympus sio), a sony jakos tak tradycyjnie odrzucilem hehe. Chociaz ostatnio trzymalem w lapkach a300 i wcale nie zaluje - niewygodne toto, a wizjer to ciemna, ciasna smocza jama.
a czy takiej sytuacji nie określa się w potocznej mowie mianem "horroru"? :D :D Tak mi coś gdzieś świta .... :)
mek pisze:Due.

To co mialem na mysli, to zeby kupic cos innego niz kit'a. Moglem kupic lepsze (wg. specow nowsze) body + kit, zaoszczedzilem sporo na kupnie puszki, dzieki temu moglem sobie kupic w miare jasny obiektyw. Poniewaz zaden ze mnie guru w kwesti optyki opieralem sie w calosci na tym co internet przyniesie, a opinie mial "za te cene swietny obiektyw" - to sie skusilem.
Ale widze Andres, ze jest inaczej. Jakbys mogl cos polecic jasnego z takim zakresem ogniskowych - a jeszcze lepiej jakby bylo szerzej.
Takie rzeczy to tylko w Erze...:) Zasada jest prosta... im większy skok ogniskowych tym niż niższa jakość szkła... Zresztą co rozumiesz pod pojęciem jasno? Dla mnie szkło o świetle 3,5-4,5 to ciemnica...Weź pod uwagę że za jasne szkła ( w określeniach angielskich funkcjonuje "szybkie") uznaje się obiektywy o f mniejszym/równym 2,8... przy szkle o przesłonie 3,5 masz już około 50% mniej światła... a skok pomiędzy skrajnymi ogniskowymi Twojego obiektywu ma wartość prawie równą jednej przysłony co powoduje, że na krótkim końcu masz ileś tam swiatła wpadającego a na długim tego światła jest prawie dwa razy mniej.

Z jasnych szkieł, szerszych z segmentu ekonomicznego poleciłbym Ci Tamrona 17-50/2,8
mek pisze:Tres.

Starsze modele Nikona skreslilem na samym poczatku, wlasnie za CCD :}
I tak oto metoda eliminacji, na polu bitwy zostal Canon. Pozniej juz bylo tylko latwo i przyjemnie, trask prask 20d.
No i tu piszesz to co wymieniłem jako przewagę 400D nad D70 kilka postów powyżej

#17
Jeśli możesz to dozbieraj sobie jeszcze trochę kasy i wstrzymaj się jeszcze trochę.
Andres rzucił Ci bardzo ciekawym zestawem tamron 17-50 z 2.8 kosztuje około 1200PLN i np. canon 350d jakieś 600PLN w zależności od stanu aparatu. Z tym zestawem można wiele naprawdę powinien Ci wystarczyć.
Tego Tamrona z allegro nie znam i wygląda podejrzanie.
Ta 350d też raczej nie wygląda dobrze.


Tomek

#19
dozbierać niestety nie mogę, gdybym mógł, to pewnie nie zakładałbym w ogóle tego tematu, ale mam do wydania tylko ok 1000zl, uzbierany i tak ostatkiem sił i muszę go dobrze wydać i to teraz, bo inaczej rozejdzie się na pilniejsze potrzeby hehe. Dlatego też pytam lepiej zorientowanych.

chyba zaczaję się na ten jednak:

http://www.allegro.pl/item549300777_can ... i_wwa.html

będzie na początek dobre body i w miarę dobry obiektyw, szkoda tylko że stałka bez szerokiego kątu.

chyba że jeszcze jakieś propozycje?