#2
zalezy jak na to patrzec. do pentaxa masz caly przekroj obiektywow zaczynajac od 10mm do 1300mm, wiec chyba jest w czym wybierac. roznica moze polegac na tym, ze po wpisaniu w allegro do pentaxa wyskakuje 177 obiektywow ,do nikona 396, do canona 681 a do olympusa 43 ;p chociaz swoja droga to nie znalazlem do pentaxa mega dlugiego (np.1300mm) i za razem jasnego obiektywu (np.2.8), ale pytanie czy kiedykolwiek takiego bys potrzebowal?

dodatkowo jest tez troche starej , a dobrej, optyki ktora wpelni wspolpracuje z cyfrowymi lustrzankami (pod warunkiem ze jest to bagnet typu K) - minusem tutaj jest tylko brak autofocus'a, ale to tez zalezy czy bedziesz tego uzywac, czy raczej ostrzysz manualnie? sam mam obiektyw pentax-a f1.7 50mm i jestem z niego raczej bardzo zadowolony. kiedy, obiektyw ustawisz na opcje "A" to wtedy wartosc przeslony zmieniasz na aparacie i jedyna roznica miedzy cyfrowa piecdziesiatka to manualne ostrzenie. no i cena;]

tak to wyglada z mojej strony. ogolnie to mozna by sie zaglebiac we wszystkie detale techniczne, itp...ale i tak najwazniejsze to jak sobie zdjecie ulozysz w glowie.

#4
Jak wpisuje na allegro "obiektyw do aparatu Sigma" to 2, czasami 3 sztuki sa i jakos z tym zyje :). Wiec jak do Penka jest 177 to fiu fiu jest w czym wybierac :) A tak powaznie to fajny system, bezproblemowa praca z obiektywami manualnymi, spory wybor szkiel na rynku.