Szukam dobrej lampy do Nikona

#1
Witam,
Pytanie raczej tendencyje - co polecacie?

Powiem tak: właśnie zmieniam system z Sony na Nikon. Do Sonego miałam lampę Sony HVL-42 i jej moc mi wystarczała w zupełności.

Liczba przewodnia do dziś jest dla mnie zagadką, bo każda firma podaje ją dla innego ISO i innej ogniskowej i nie wiem jak się to przelicza czy odczytuje, żeby jakoś kilka lamp porównać. Może znacie jakiś artykuł, albo ktoś potrafi zgrabnie napisać o co w tym chodzi.

Co dla mnie ważne - aby głowica chodziła w pionie i poziomie, czas ładowania nie był zbyt długi, moc nie mniejsza niż ta lampa Sony.
Widziałam Tumaxa, Metza, Nikona, ale nie potrafie się zdecydować. Cena generalnie nie gra roli, ale dobrze jak będzie szło w parze jakość do ceny.

I ostatnie pytanie: Co sądzicie o SB900? Słyszałam, że przegrzewa się. Prawda to?

Dzięki :)

#2
Właściwie to się podpiszę pod tym tematem.
Chciałbym się dowiedzieć czegoś więcej o SB900, czy warto ją kupić czy nie opłaca się dopłacać do niej, i kupić SB600, a może 800tkę?

#3
Powtarzam sie, ale standardowo polecam Metz'a 48 AF-1. Jest w zasadzie odpowiednikiem SB600 (choc mocniejszym o ile sie nie myle), ale jest przy tym nieco tanszy.

Uzywam tej lampki z Nikonem D80 od jakiegos roku bez najmniejszego zajakniecia ;) Czasy ladowania sa w porzadku.

Co do Tumaxa to testowalem go przed kupnem Metz'a i odradzam... bardzo zdecydowanie odradzam. Lampa miala problemy z poprawna wspolpraca z moim korpusem i ogolnie odnosilem wrazenie, ze raczej zgadywala niz obliczala poprawna ekspozycje ;)

Co do tego czy warto kupowac SB900 to zastanow sie czy potrzebne sa Ci te wszystkie dodatkowe funkcje. Zgadzam sie raczej z opinia, ze wiekszosc z nich nie usprawiedliwia wyraznie wiekszego wydatku na taka lampe, no chyba, ze sie jest jakims pro co to ze wszystkiego zrobi uzytek.

#4
Wiesz... Sb600 nowa to wydatek 1000zł. Albo 220funtów
A Sb900 to 1400zł albo 350funtów.
Więc... mam małe pole manewru...
Czy ta lampa jest wartych tych 400-500zł?
Właśnie o to chodzi, o funkcjonalność i stosunek wartości co ceny, nie zwracając większej uwagi do czego ma być używana.
Wiem ze będę z niej korzystał bezprzewodowo, w różnych warunkach, w pomieszczeniu i poza, do doświetlania drugiego planu/tła jak też głównej części zdjęcia.

#5
Tylko ze SB800 nowa nie jest juz dostepna. I tak jak mowicie - z pewnością nie wykorzystam pełnych możliwości SB900, ale nie ma aż tak wielkiej przepaści cenowej w stosunku np. do SB600, żeby nie myśleć o jej zakupie.

Trzeba będzie sprawdzić Metza. Też słyszałam, że są ok.