Jaka lampa, dyfuzor do Sony A300, na jakiej stopce??,

#1
Witam mam dylemat...
zastanawiam się nad kupnem lampy błyskowej do A300
na oku mam parę swoich typów:

Sigma EF-530 DG ST (Minolta)
METZ 48 AF-1 digital (Sony)
Sony HVL-F42AM

cana ok 700-900zł

teraz druga rzecz: w pracy używam dosyć często nikona D90, + lampy studyjne, i wyzwalacz radiowy który ma inną stopkę niż sony, bardzo często zabieram aparat fotografować różne uroczystości firmowe a niestety nie mam do niego lampy, zastanawiam się też czy nie wymienić w niedalekiej przyszłości swojego soniaka na nikona D80 bądź D90 - w pracy więcej cykam zdjęć niż prywatnie i przyzwyczaiłem się do nikona :)


do rzeczy: pomyślałem sobie że może wydam z 200 zł więcej i kupie adapter gorącej stopki + lampa pasująca do nikona - jeżeli tak bym zrobił to podczas wymiany aparatu nie musiałbym szukać kupca na lampę używałbym starej, do tego w pracy mógłbym używać tej lampy z nikonem, a również gdybym miał adapter gorącej stopki to soniaka mógłbym podłączyć pod lampy studyjne i cykać sobie prywatnie zdjęcia

proszę doradźcie mi co mam zrobić - co się lepiej opłaca??
jeżeli mam brać lampę pod soniaka to którą byście mi doradzili, a jeżeli lampę pod nikona + adapter to które lampy błyskowe byście zaproponowali??

jak jest z dostępnością dyfuzorów do różnych producentów lamp błyskowych??

i ostatnie pytanie czy jak bym miał na soniaku adapter stopki to czy lampa by poprawnie działała?? nie było by żadnych problemóm??

#4
Osobiscie nie dawno kupilem do sonego lampe HVL42 i w zasadzie jak na kwote ktora wydalem to jestem zadowolony, ale gdybys chcial np. blysnac taka lampą (albo inna do systemu sony) wyzwalana radiowo to masakra, mieszalem z roznymi kostkami (ktore sa 2-3 razy drozsze niz do innych systemow) przerabialem tanie wyzwalacze :) i tez na razie nic ciekawego nie uzyskalem - w ostatecznosci w takim przypadku pozostaje uzywanie lampy od np. nikona w trybie manualnym.