#3
No nie wiem czy taka żadna nowość skoro jest na rynku 1 prototypowy aparat Fuji, chodzi mi tu bardziej o doświadczenia oraz merytoryczne odpowiedzi w tej dziedzinie :)

#6
nie, nie mam, jakoś stosunek ceny do wykorzystania sprzętu mnie nie zachęcił jeszcze do zakupu. stereo robię jednym aparatem, niestety wadą jest to ze tylko obiektów nieruchomych. zabawa przy fotografowaniu przednia, przy oglądaniu nie mniejsza.
stereo generalnie możesz wykonać każdym aparatem, strzelasz dwie klatki, pomiędzy jedną a drugą przesuwasz aparat o 6,5cm. szyna ułatwia ale nie jest konieczna. sam robię w kolejności takiej że najpierw klatkę prawą, potem lewą. mogę wtedy zarówno na taśmie jak i na stykówce, ocenić metodą krzyżoglądu, czyli na tzw. zeza.
ważne aby klatki były tak samo skadrowane i robione przy tej samej przysłonie. ogniskowa krótsza nieco od standardowej, sam robię 35 albo 50ka, otwór nie za duży, aby tło nie było rozmyte.
nie wiem jak w przypadku cyfry, w analogu wystarczy rolka slajdu, przeglądarka za kilka złotych i ramki, z braku oryginalnych z kartonu. zrobiłem ostatnio kilka na negatywach, zamierzam zrobić z tego odbitki i zbudować przeglądarkę na wzór tych XIX wiecznych.

#7
mając suwnicę makro, można sobie każdym aparatem takie 3d-fotki bez problemu pstryknąć...
Jak dla mnie z kompaktów to tylko albo sigma albo leica M, z przyczyn finansowych, na razie raczej ta pierwsza... ;)