filtr hitech

#1
Rozważam zakup filtra połówkowego Hitecha (wraz z zestawem do montowania Cokin - jeszcze nie wiem czy P czy Z). Natomiast napotkałem na zastanawiającą mnie pogłoskę na forum nikoniarzy (http://forum.nikoniarze.pl/showthread.php?t=90083), że stosowanie filtrów Cokin czy Hitech przy dłuższych ogniskowych może powodować utratę jakości. W pierwszym poście kluczem wydaje się błędne działanie autofocusa z filtrem, natomiast autor wątku upiera się że manualne ostrzenie nie pomogło i niejako na czwartej czy piątej stronie tego wątku w zasadzie taka wydaje się być konkluzja

Chciałem zapytać czy jest tak rzeczywiście?
W szczególności czy prawdą jest że peroblem występuja na filtrach Hitech lub Cokin, a np na Lee już nie (nie było tam dowodu odnoścnie filtrów lee), nawet sam problem był tak sobie potwierdzony (tzn był, ale nie było zdjęć, a nie chce mi się wierzyć, że może być aż tak fatalnie, a tylko na tym jednym forum o tym piszą)

#2
Każdy dodatkowy filtr pogarsza w mniejszym lub wpiększym stopniu jakość. Używam cokinów i hitecha. Również w/g wielu marnego polaryzacyjnego COKIN. Nigdy nie miałem problemów na tyle zauważalnych żebym zrezygnował z ich stosowania. Alternatywą są bardzo drogie filtry szklane.
Zajrzałem na forum nikona. Zdjęcie z filtrem wygląda na co najmniej dziwne, możliwe,że trafił na wadliwy egzemplarz(?). Druga sprawa stosowanie filtrów połówkowych przy tele to nieporozumienie ;)

#3
Połówka, to rzeczywiście problem dość akademicki - piszą że pojawia się około 130mm. To pewnie jeden z czynników, że mało kto pisze o tym na sieci. Natomiast obawiałem się, że to pojawi się też dla innych filtrów.

To zdjęcie jest "fatalne" prawda? Filtr mam jeden - polaryzacyjny (nakrecany, szklany), ale tam utraty jakosci wlasnie prawie, ze nie ma, wiec trudno mi się odnieść. Także niczego podobnego nei widziałem nigdy nigdzie w internecie.