Prośba do fotografów:))

#1
Szanowni Państwo,


mam (ogromną!) przyjemność pisania pracy licencjackiej (polonistyka,III rok,UKSW) na temat współczesnego polskiego słownictwa związanego z fotografią cyfrową.

W związku z tym zbieram materiały dotyczące słownictwa i prosiłabym Państwa - fotografów amatorów, profesjonalistów - o wypisanie wszystkich, przychodzących do głowy, potocznych słów,wyrażeń ekspresywnych związanych z fotografią, z aparatem cyfrowym, z obrazem, z akcesoriami aparatu. (np. aparat kompaktowy - mówimy czasami potocznie na niego "małpa", "małpka", "landszaft" - mówi się tak niekiedy o zdjęciu przedstawiającym krajobraz).



Dziękuję z góry serdecznie. Na wszelkie pytania i wątpliwości odpowiem bezzwłocznie:).



--AK

#4
Witaj mam lilka łagodniejszych określeń niż weesee :)
Aparat (lustrzanka) - lustro
Obiektyw - szkło
Obiektyw stało ogniskowy - stałka
Aparat kompaktowy - głuptak, głuptok :)
Adobe PS - PSuj

Re: Prośba do fotografów:))

#9
Efektywniej byłoby chyba jednak przeczytać forum i wyłapać te słówka osobiście.

Na aparat kompaktowy mówi się też "idiota" :)

"ostry obiektyw" = "żyleta" (choć to wyraz typu "iskierka" z giełd moto,
może mieć kupiecką etymologię, być może służył do manipulacji klientem).

Można też spróbować jakoś automatycznie te słowa wychwycić:
skopiować dużą porcję tekstu z różnych źródeł typu fora fotograficzne do jednego pliku, zobaczyć które słowa są najpopularniejsze.
Pewnie okaże się, że słowo "słoik" czy "szkło" występuje tam często (oraz wiele innych) - następnie patrzymy w jakich kontekstach występuje (np szkło może występować w konteksatch niewinnych, ale słoik chyba już raczej nie - może parę razy przy fotografii przyrodniczej wystąpi). To pozwoliłoby systematycznie zbadać słowa.

Można się pokusić o automatyczną eliminację popularnych słów, ale nie wiem czy gdzieś w internecie jest odpowiednia baza danych.


Np tu jest prosty skrypt w bashu do tego zadania:

Kod: Zaznacz cały

 cat plik.txt | sed s/ /\ /g| awk '&#123;for&#40;i=1;i<=NF;++i&#41; &#123;print $i&#125;&#125;' | sed 's/&#91;-"&#58;\&#41;\&#40;\.\,\=&#93;//g' | sort | uniq -c | sort -g
A to przykładowe wyjście (wszyscy mówią "output") gdzie "plik.txt" zawierał pierwszą połowę mojego posta:

Kod: Zaznacz cały

<liczba wystąpień> <słowo>
   1 żyleta
   2 Można
   2 ale
   2 chyba
   2 czy
   2 do
   2 nie
   2 szkło
   2 słoik
   2 te
   2 też
   2 typu
   2 występuje
   2 z
   3 się
   3 słowa
   3 w
   4 
   4 może

Gdyby próbka była większa może wyniczki byłyby sensownie. A może nie:) To tylko propozycja.

#11
@lacek dzięki za ideę:). tyle, że byłyby to już badania bardziej na gruncie socjologicznym:D co nie do końca mnie interesuje.
konotacje pozytywne,negatywne - już bardziej. czyli co jest dobre - puszka, a co kiepskie - słoik na przykład.


efektywniej byłoby zebrać osobiście i takoż czynię. tylko ciągle powtarzają się te same rzeczy ;) i tak tylko liczyłam na to, że ktoś wprowadzi coś nowego, napisze o czymś innym. (np. jak mówi się potocznie na różne, małe części aparatu)

#12
A to o małych rzeczach fotografowie nie rozmawiają. Fotograf komponuje zdjęcie, ustawia przesłonę, czas naświatlania iso, może bilan bieli i chyba tyle.

Także słowotwórstwo dotyczy tego typu rzeczy np "panowanie" zamiast "fotografia panoramiczna" (ruszanie aparatem prostopadle do osi optycznej w celu utrwalenia obiektów poruszających się jako nieruchome).

Przypuszczałbym, że terminologię dotyczącą małych części aparatów mogli wytworzyć może serwisanci, ale raczej nie fotografiowie...

#14
@lacek w sumie racja. jeśli chodzi o taką terminologię musiałabym zajrzeć już chyba na forum serwisantów i informatyków też
.
skoro ktoś mówi panowanie na panoramowanie, to dlaczego i to nie może być? toż na zebraniu mowy potocznej tutaj zależy mi najbardziej.
i tu pies pogrzebany - wiele słów jest zapożyczonych z różnych dziedzin, choćby panoramowanie z kinematografii..

#15
wiele słów jest zapożyczonych z różnych dziedzin, choćby panoramowanie z kinematografii..
nie bardzo, panoramowanie odnosi się tylko do obrazów ruchomych, więc ciężko zapożyczyć

#16
agnieszkaklara pisze:@lacek w sumie racja. jeśli chodzi o taką terminologię musiałabym zajrzeć już chyba na forum serwisantów i informatyków też
.
skoro ktoś mówi panowanie na panoramowanie, to dlaczego i to nie może być? toż na zebraniu mowy potocznej tutaj zależy mi najbardziej.
i tu pies pogrzebany - wiele słów jest zapożyczonych z różnych dziedzin, choćby panoramowanie z kinematografii..
"panowanie" chyba pochodzi od "panning". Oczywiście zgadzam się ze stwierdzeniem, że "panoramowanie" jest "poprawniejsze" a "panowanie" jest bardziej hm... potoczne, prostackie, natomast słowotwórczo chyba jest w porzadku:

panorama skracamy do pan (inna sprawa, że "pan" to też "władca") i dodajemy dość uniwersalną końcówkę "wanie" adekwatną do czynności.
cron