Rybie oko

#1
Planuję od pewnego czasu wykonanie pewnego specyficznego zdjęcia. Niestety nie znam się zbyt dobrze na fotografii. Czy moglibyście mi powiedziec czy możliwe byłoby wykonanie zdjęcia ziemi z wysokości kilkuset metrów obiektywem szerokokątnym, pionowo w dół tak, aby na krawędziach zdjęcia był widoczny horyzont (niebo)? Interesuje mnie strona fotograficzna, bo to kilkaset metrów nie jest problemem :) Obiektywy typu rybie oko mają współczynnik np. 0,42 X, ale nie wiem co on oznacza. Proszę o wyjaśnienie i byłbym bardzo wdzięczny jakby ktoś umiał policzyc z jakiej wysokości musiałoby byc zrobione takie zdjęcie zakładając że ziemia na osiągalnej dla mnie powierzchni jest płaska (no niestety, zdjęcie z kosmosu jest poza moim zasięgiem ;) Pozdrawiam i z góry dzięki.

#2
Przypuszczam, że owe "x0.42" wziąłeś z jakiegoś szerokokątnego konwertera.... a więc na początek zapomnij o takim sprzęcie.

Potrzebujesz przede wszystkim lustrzanki - cyfrowej lub analogowej z podpiętym obiektywem baaardzo szerokokątnym, właśnie "rybie oko". Zakres ogniskowych rybiego oka to 8-16mm - im mniejsza to będzie ogniskowa, tym większy obszar obejmiesz.

Osobiście - zabrałbym cyfrową lustrzankę z matrycą formatu APS-C (teraz większość takich) i obiektywem Sigma 8mm circular fisheye, ewentualnie analogową z Zenitarem 16mm.

#3
A czy dałoby się to osiągnąc ze starym dobrym zenitem i jakimś obiektywem, który nie kosztowałby majątek (prawda jest taka że użyje go do tego jednego zdjęcia...).

#4
zenitar 16mm koszt ok 400zl... i masz nawet z mocowaniem F nikonowskim i M42
ale ja bym poszukal jeszcze czegos szerszego bo ten zenitar niby szeroki ale nie wiem czy na taka fotke bedzie wystarczajaco szeroki...

#5
musiałbyś zbliżyć się praktycznie do pola widzenia 180*, moim zdaniem niebardzo wykonalne. chyba, że średni format z bardzo szerokim kątem, ale to obiektyw musiałby mieć baardzo wypukłą przednią soczewkę. były kiedyś takie aparaty kiev 'horizon' z wypukłym szkłem, ale one tylko w jednej płaszczyźnie robiły panoramę - bodajże naświetlały na raz 2 klatki kliszy 35mm - taki pasek, ale to i tak 'tylko' 120* szerokości widzenia. można ze statywu zrobić kilka zdjęć i je połączyć, tak się robi panoramy, ale z samolotu, to będzie bardzo trudne. moim zdaniem nie jest to wykonalne żadnym standardowym obiektywem. były też projekty podłączania do aparatu wizjera od drzwi - bardzo szeroki kąt, ale tragiczna jakość obrazu.

kilka przykładów z aparatu 'horizon':
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

#6
A może ktoś z tu obecnych, zamieszkały w warszawie lub okolicach i co ważne, posiadający taki obiektyw chciałby załapac się na gratisowy lot motolotnią i przy okazji zrobiłby takie ujęcie? :) Myślę, ze może byc ciekawe nawet jesli nie udałoby się osiągnąc tego nieba na krawędziach zdjęcia

#7
corvus pisze:musiałbyś zbliżyć się praktycznie do pola widzenia 180*
jeśli z poziomu ziemi to tak,ale z motolotni to już taki aż nie jest potrzebny,matematyka się kłania.przy zenitarze 16mm masz kąt widzenia 107stopni.
lutek pisze:zamieszkały w warszawie lub okolicach i co ważne, posiadający taki obiektyw chciałby załapac się na gratisowy lot motolotnią
ja stety nie jestem z warszawy,i niestety mam stracha jak wysoko.
Tomi pisze:Osobiście - zabrałbym cyfrową lustrzankę
a ja analogową,z tym samym szkłem,z racji większej klatki posiada szerszy kąt widzenia.poza tym jak taki zenit się "wymsknie"to mniejsza strata.

#10
weesee pisze:jeśli z poziomu ziemi to tak,ale z motolotni to już taki aż nie jest potrzebny,matematyka się kłania.przy zenitarze 16mm masz kąt widzenia 107stopni.
tu akurat źle trafiłeś, bo z matematyką mam trochę więcej wspólnego, ale nie trzeba być matematykiem, żeby wiedzieć, że jeśli promień Ziemi ma ok. 6000 Km a motolotnią wzniesiemy się na conajwyżej kilka Km (biorąc pod uwagę spadek ciśnienia i temperatury), to nie ma to większego znaczenia - nawet 107* nam nie pomoże. uwierz mi

#12
corvus pisze:tu akurat źle trafiłeś, bo z matematyką mam trochę więcej wspólnego,
nie przeczę,nie liczyłem bo nawet nie wiem jak wysoko można sie wznieść motolotnią.

#13
weesee pisze:jak wysoko można sie wznieść motolotnią.
teoretycznie tak wysoko na ile starczy gęstość powietrza, ale na wysokości ok. 10km temperatura może spaść do -50* a ciśnienie do wartości powodującej wrzenie wody w temperaturze pokojowej co skutecznie uniemożliwia przeżycie bez hermetycznej kabiny np. samolotu.

tym 8 mm można powalczyć, ale nie spodziewaj się super jakości. i tak wydaje mi się, że prędzej winietę na brzegu zobaczysz niż horyzont po obu stronach, a rozdzielczość optyczna tego obiektywu nie powala (za to cena owszem). chyba lepiej posiedzieć i posklejać z kilku zdjęć zwykłym obiektywem

#14
Wydawało mi się że są obiektywy, które mają zakres widzenia prawie 180 stopni, ale jak już mówiłem nie znam się na tym i może źle myślałem. Widzę że pomysł chyba nie wypali, bo obawiam się że z motolotni nie da się dobrze zrobic zdjęc które mogłyby posłużyc do sklejenia z nich takiej panoramy (ponieważ najzwyczajniej w świecie motolotnia się przemieszcza, chociaż może z wysokości, załóżmy kilometra nie robiłoby to większej różnicy? Prędkośc motolotni - około 80km/h) Czy ewentualne złożenie czegoś takiego z kilku zdjęc jest trudnym zabiegiem? Jeśli chodzi o taką obróbkę fotografii jestem zupełnym laikiem, mam szanse? A co do waszych rozważań, to prawo lotnicze wymaga zastosowania aparatury tlenowej której nie posiadam już powyżej 3000m.

#15
mysle ze z 3000m spokojnie mozna zrobic takie zdjecia sklejajac je potrzebujesz w miare porzadnego sprzetu muisz robic duzo zdjec w pionie np serie 30 klatek co kawaleczek fajnie byloby pomyslec o jakims mocowaniu na statyw czy cos ale nie wiem jak ta motolotnia wyglada i jakie masz mozliwosci skklejenire tego to troche roboty na kompie dobrze miec jakis program do klejenia panoram a potem poprawic to w szopie skoro mozan zlozyc panorame wnetrza gdzie jest mnoostwo pionow i poziomow to taka tymbardziej. sa obiektywy z zakresem 180 stopni nie wydawalo ci sie natomiast obraz nie wyglada z nich obiecujaco maja tendencje do mocnego przyciemniania rogow o czym pisal corvus znacznie lepszyefekt bedziezsz mial klejac fotki

#17
Znajdz kogos w Wawie co ma pelnoklatkowy aparat (np Canona 5D) i chyba w Wawce masz mozliwosc wypozyczenia obiektywow Sigmy. Przy pelnoklatkowej 5D i Sigmie 16 mm 2.8 masz pole widzenia 180o i to chyba to o czym mowisz. Ja posiadam i to i to ale po pierwsze mam 3 h do wawy expresem, a dwa niestety mam lek wysokosci w otwartej przestrzeni... bo z Palacu Kultury na dol spojrze bez problemu gdy mam podloge pod nogami.

Pamietam ze jak robilem fotki na rynku w Kraku i kladlem aparat prawie na ziemie to mialem dokladnie efekt o jaki ci chodzi. niebo i naokolo budynki. Poszukam na moim hdd
Ostatnio zmieniony pn paź 22, 2007 1:15 am przez Jarek Blaminsky, łącznie zmieniany 1 raz.

#19
Jarek Blaminsky pisze:Przy pelnoklatkowej 5D i Sigmie 16 mm 2.8 masz pole widzenia 180o i to chyba to o czym mowisz. Ja posiadam i to i to
no fakt, że w tym przypadku rozmiar (fizyczny, nie rozdzielczość) matrycy ma duuże znaczenie. a mógłbyś Jarku jakiegoś sampla z takiego zestawu zarzucić? proszę