Chemikalia do wywoływania zdjęć ? Proszę o pomoc ...

#1
Witam !!!

Jak w tytule, chciałbym się dowiedzieć jakie odczynniki chemiczne są potrzebne do wywoływania zdjęć B&W. Czy wystarczy tylko wywoływacz i utrwalacz ? Jeżeli tak to jakich odczynników chemicznych używacie (polecacie) ? Jeśli ktoś może pomóc proszę aby podał jakiś link na allegro.

Z góry dziękuję za pomoc !!!

P.S. Mój tata mówi że "kiedyś" (czyt. za komuny) to mu znajoma ze szpitala chemię wynosiła i teraz za bardzo nie orientuje się w tym temacie :)

#2
właściwie potrzebne Ci są wywoływacz i utrwalacz, przerywacz zrobisz mieszając wodę z octem w stosunku 1:9.

Nie opłaca się kupować tańszej chemii (w proszku), bo szybko traci swoje właściwości i musisz kupować nowe paczki.

Wywoływacz polecam Ilford Multigrade, a utrwalacz Tetenal Superfix.

A linki znajdz sobie sam proszę, bo to już wygodnictwo.

#5
Gafę strzeliłem - w tytule napisałeś, że do zdjęć, więc wziąłem to za pozytywy. A tu chodzi o negatywy...

Więc mała poprawka - jeśli chodzi o wywoływacz, to polecam Ci albo Kodaka d76 lub Ilforda id11, oraz agfowskiego Rodinala. Stosuję je zamiennie. Teraz wołam głównie w tych dwóch pierwszych, w dużym rozcieńczeniu, ale niektóre materiały wychodzą lepiej, moim zdaniem, w Rodinalu, rozcieńczenie 1:50.

Jeśli starczy Ci kasy, to kup przerywacz Tetenala, nazywa się Indicet i jest bardzo wydajny. Butla 1L kosztuje nieco ponad 30 zł, a starcza na bardzo długo. Jest lepszy niż woda z octem, aczkolwiek ja robiłem od początku na wodzie i nie było problemów.

No i nawilżenie, po płukaniu negatywów - albo Tetenal Mirasol, albo odpowiednik Fomy. Koniecznie w wodzie destylowanej.

#6
Tak jak ryciek pisal.
Wywolywacz np d76 lub id11, lub Rodinal.

Rozrobilem jakis rok temu pake d76 na 3,6 litra.
po zrobieniu testow na scinkach okazuje sie ze roztwor nadal sprawny.

Aktualnie np do filmow infrared uzywam wlasnie takiego zestawu jak ponizej.
Plus przerywacz fomy ale go nie widzialem na allegro.

http://www.allegro.pl/item308747813_wyw ... nalu_.html

http://www.allegro.pl/item306249962_utr ... 0_5_l.html

http://www.allegro.pl/item308304094_ply ... od_ss.html

nawilzacz starczy ci na bbbb dlugo. ja mam caly czas jedna butelke od 3 lat.

#7
wywolywacz FOMA R09
przerywacz FOMA Citro
utrwalacz SUPERFIX ILFORDA lub FOMAFIX FOMY
i plukanie w wodzie z plynem do naczyn ludwik bez dodatkow... aloesu czy czegos tam...

#9
Wywoływacz - FOMA Fomadon r09
Utrwalacz - Fomafix
Zwilżacz - TETENAL MIRASOL 2000

Poza tym zaopatrz się w rzeczy w których będziesz odmierzał chemie, typu menzurki; choć można i również korzystać z butelek po np. wodzie :) Ale to oczywiście dość spartański pomysł.
Sado maso - chemia w słoikach :D

#10
Wywoływacz fomy r09 jest niby taki sam jak Rodinal, ale niestety w działaniu tego nie widać. Ni w ząb. Więc bym go sobie odpuścił.

Paczka d76 na litr kosztuje 19 zł, więc myślę, że nie ma tragedii.

Ludwik faktycznie działa, ale moim zdaniem to już rozwiązanie ostateczne (jak brakuje Mirasolu).

#11
ryciek pisze:Wywoływacz fomy r09 jest niby taki sam jak Rodinal, ale niestety w działaniu tego nie widać. Ni w ząb. Więc bym go sobie odpuścił.
A to dziwne... Ja slyszalem że czasy fomadonu r09 i rodinalu są takie same..

wiki: Rodinal - to popularny, stężony wywoływacz AGFY(..)Znany również jako ORWO R-09...

#12
po mojemu to bardzo podobne chemikalia jak nie takie same...
we wrzesniu sluchy chodzily, ze podobno rodinal agfy mial wracac do sklepow...

a z ludwikiem ja mam same dobre doswiadczenia ;)

#14
Zawsze mozna zrobic test na scinku, dzialac powinien dzialac, choc moze trzeba jakas kompensacje wywolywania wykonac.
jesli to r09 to szkoda zachodu bo to tanie, jesli Rodinal to mozna sprawdzic.

#15
Pomiędzy R09 a Rodinalem ja osobiście nie widzę różnicy i fajnie działają w dużych rozcieńczeniach jako wywoływacze akutacyjne .
Dla mnie doskonałą kombinacja to T-rix 400 + Rodinal (R09) ale to już kwestia gustu . Poza tym wywołując akutacyjnie będziesz miał ostrzejsze negatywy co pozwoli na większe powiększenia bez specjalnego rozmycia obrazu.
I wszystkie Rodinalopochodne dają dosyć spore ziarno ale jeśli ci to nie przeszkadza to warto pokombinować z tymi wywoływaczami .
Ale oczywiście D76 to też doskonały wywoływacz jednak droższy w użyciu niż R09 czy Rodinal.
A co do zwilżacza to tylko Mirasol daruj sobie Ludwika i dziwny płyn fomy zwany zwilżaczem .