FED 5B odpowiednia klisza

#1
Witam

Ostatnio u babci znalazłem stary aparat FED 5B, jako, że zawsze robiłem zdjęcia aparatami w trybie full auto mam kilka pytań:
1. Jaką dokładnie kliszę powinienem kupić? Znalazłem w sieci, że 100ISO/21 niestety po wpisaniu w allegro nic się nie wyświetliło. Nie wiem też jaki rozmiar przypada temu aparatowi.
2. Czy klisze, przeterminowane, ale z lodówki są warte kupowania?
3. Wszędzie piszą, że najpierw trzeba nakręcić potem ustawić prędkość migawki, niestety ten aparat miał na pewno tak kiedyś robione. Jeśli migawka odpowiednio pracuje, reaguje na zmiany prędkości, to znaczy, że aparat sprawny?

#2
boss-90 pisze:Jaką dokładnie kliszę powinienem kupić?
dowolną małoobrazkową

boss-90 pisze:Czy klisze, przeterminowane, ale z lodówki są warte kupowania?
masz na myśli allegro? tam wszyscy piszą ze w lodówce trzymają, ale rzadko które tak leżały.
boss-90 pisze:Wszędzie piszą, że najpierw trzeba nakręcić potem ustawić prędkość migawki,
fedy tak mają.

poza konkurencją:
światłomierz oczywiście posiadasz i potrafisz mierzyć światło? dalmierz zapewne wiesz jak działa?

#3
Dzięki za odpowiedź

Zdaję sobie sprawę, że na allegro kantują. Jednak chodzi mi o to czy różnicę, czy będzie duża? Bo ja dopiero zaczynam. Jeśli będzie mały spadek jakości to mi nie przeszkadza. Czy takie coś było by ok?
http://allegro.pl/film-fujicolor-100-24 ... 05603.html


Ostrość ustawić umiem, trzeba najpierw wizjerem pokręcić, a potem zgrać tą żółtą kropkę kręcąc na obiektywie.
Ze światłomierzem będzie problem, ale gdzieś widziałem, tabelkę, dzięki której można ustawić światło na oko. Jak nauczę się robić zdjęcia to zainwestuje w światłomierz.