#42
Maciek Wikłacz pisze:Pewien bardzo znany fotoreporter - nazwiska nie pamiętam - chciał zrobić fote wietnamczykowi skazanemu na rozstrzelanie. Za kilka fajek wpuścili go do celi ale stwierdził "kiepskie światło" i poprosił by rozwalili go na ulicy. Tam wszystko ładnie ustawił i zrobił "pstryk" gdy tamtemu rozwalało czaszkę. podobno ta fotka tak wstrząsnęła opinią publiczną i kongresem, że przyczyniła się do przyspieszenia decyzji o wycofaniu wojsk z wietnamu.

O tym mówisz :?:
Obrazek


Edward T. Adams, 1968

#43
misza pisze:A Wy tak sobie pitolicie co, kto, o czym myśli jak robi zdjęcie. Obejrzyjcie "War Photographer" i będziecie wiedzieli :)


Hmm widzisz ja nie pitole ja wiem ......... bo to niesety czesc mojego zawodu czesto czesc o jakiej chcialbym , zapomnieć i tym bardziej nie chce o tym mowic na forum.......... wiesz ja tak sobie myśle że tak naprawde zrzoumie to ten kot fotografuje w takiej sutuacji ten kto tam jest ........... i tyle to czy ktos pitoli czy nie masz prawo pwiedziec tylko wtedy gdy sam cos zrobiles jezeli byles w takich miejscach fotogrfowales zamordowanych ludzi tuz kolo policji albo byles ta mnawet przed nimi czesem sie to zdarza ..... ale czedst opotem sa klopoty :( jezeli byles zaraz po polcji u rodziuny zamordowanego na miejscu zdarznia masz pelne prawo mówic i ja to uszanuje bo TY tam byles .Jeżeli tak sie sprawy maja t oszanuej twoje zdanie jezseli zas nie to wybaczale masz tylko opinie ....... bo nie znasz faktow ........nie przezyles tego.......

:)

#44
ojej... dajcie sobie już z tym spokój, życie pisze swoje scenariusze, a nas małych mróweczek jest tyle, że każdy z nas ma swoją wstrząsającą historię, jakbyśmy zaczęli się nad tym głębiej zastanawiać to Ziemia stałaby się domem psychiatrycznym pełnym mordujących się wzajemnie schizofreników...
chylę czoła Emo...
jeden cytat mi się nasuwa "ludzie ludziom zgotowali ten los..."

#45
Emo->ale Ty uczuciowy jesteś. Czemu to tak osobiście odebrałeś? Jeśli przeczytałeś uważnie cały wątek to powinieneś wiedzieć co mam na mysli.

#46
A zastanawialiście sie kiedyś dlaczego wszystkie nagrody dostają zdjęcia ukazujące nieszczęście, ludzką tragedię.... nie pamiętam aby osiągneło sukces zdjęcie któro pokazuje radość... która rówież toważyszy tym ludziom.

#47
Uważam, że nie ma się co nad tym zastanawiać Piotrze. Od dawna jest znana maksyma "zła wiadomość, to dobra wiadomość". Taki oglądający sobie pomyśli dwie rzeczy: "Ha! ale skur***** wpycha się ludziom w życie bez pytania. Ale on jest zły. ja bym nigdy tak nie zrobił, czuje się lepszy" albo "o kurde, ale ta biedna matka/dziecko ma źle. Ale mi ich szkoda. Ah, jak dobrze, że nie jestem ta ich miejscu. Moje problemy w porównaniu z ichnimi to pestka" Moje prywatne zdanie na ten temat.(oczywiście nie wszyscy tak pomyślą)

A co do tego, że za obiektyw fotoreportera można wyżywić cała wioske. Nie chce nic mówić, ale w takim wypadku każdy kto tak sądzi, powinień sprzedać swój komputer, wieże, telewizor plazmowy i wszystkie "zbędne" rzeczy bo za to można uratować komuś życie w afryce.

#48

Kod: Zaznacz cały

Nie chce nic mówić, ale w takim wypadku każdy kto tak sądzi, powinień sprzedać swój komputer, wieże, telewizor plazmowy i wszystkie "zbędne" rzeczy bo za to można uratować komuś życie w afryce.
nie wiem jak ty, ale ja dostrzegam drobną roznice w byciu biernym przed tv a zarabianiu kasy/robieniu kariery fotografujac takich ludzi i stuacje...

#49
Fleandril pisze:Uważam, że nie ma się co nad tym zastanawiać Piotrze. Od dawna jest znana maksyma "zła wiadomość, to dobra wiadomość"
Ale te konkursy mają wyłaniać bdb fotografie... więc tylko te które pokazują zło są dobrymi? A jeśli ktoś zobił zdjęcie uśmiechniętego chłopca to nie ma ono prawa być dobre?

Więc albo tak twierdzisz albo mnie nie srozumiałeś.... piszesz jak to odbierają ludzie... zgoda, ale nie sądzisz że cos jest nie tak jeśli tylko zdjęcia pokazujące zagładę itp. są wyróżniane?

#50
spierzakpiotr pisze:Więc albo tak twierdzisz albo mnie nie srozumiałeś.... piszesz jak to odbierają ludzie... zgoda, ale nie sądzisz że cos jest nie tak jeśli tylko zdjęcia pokazujące zagładę itp. są wyróżniane?
Piotr, widziałeś zdjęcie które wcześniej wkleiłem? Dostało WPP w '68. Czy uważasz, że jest dobre? Ja uważam, że jest kiepskie ale... Ale wywołuje emocje. I oto chodzi... O nic więcej.

#52
No w sumie Rev masz rację, ale każdy z czegoś musi żyć. Facet ma sprzedać możliwe, że jedyny przyrząd pracy i stać się taki, jakich fotografuje? Nie uważam, że walenie cierpiącym ludziom portretów 300 z 2 metrów jest czymś dobrym, ale gdyby nie było na to popytu, nikt by nie robił takich zdjęć. W związku z tym, nie można obwiniać za to tylko fotoreporterów.

Piotrze, nie widzę nic dziwnego w tym, że zdjęcia wyróżnione np. w WPP pokazują cierpienie. W końcu to fotografia reporterska, prasowa, a to właśnie sprzedaje się w mediach. Nie zauważyłem, żeby na konkursach przyrodniczych były pokazywane zdjęcia ludzi cierpiących.

#53
A ktos z was byl na wystawie WPP i ogladal wszystkie zdjecia? Motywy masowych tragedii, kataklizmow i terroryzmu to tylko czesc z prezentowanych zdjec. Wszystkie fotografie skladajace sie na wystawe zostaly wyroznione, zatem nie nalezy generalizowac.

Reportaze z igrzysk olimpijskich i inne historie nie byly bynajmniej tragiczne w swoim przeslaniu, a fakt iz nie zostaly powiekszone do dwoch metrow na dluzszym boku jeszcze o niczym nie swiadczy.

Oczywiscie, na swiecie dzieje sie wiecej zlego niz dobrego i nie sposob ominac dramatow w fotografii prasowej, ktorej jedna z rol jest dokumentowanie zycia. Tym bardziej, ze udzial huraganow, porwan i wojen w kronice swiatowej jest bardzo znaczny.

#54
Tylko widzisz insmac, bardzo trudno pokazać cierpienie na igrzyskach olimpijskich jeżeli stadion się nie zawali. Nic w tym dziwnego, że zdjęcia sportowe są wolne od tragedii. Cholera chyba zapomniałem puenty;/

#55
W związku z tym, nie można obwiniać za to tylko fotoreporterów.
daleki jestem od obwiniania... ot po prostu głosno mysle :) a własciwie myslałem bo temat sprzed 1,5 roku na swiezo po przejrzeniu prac :)

#56
Juz prawie wszystko zostało powiedziane...ale nawet jesli są to hieny polujące z aparatem na smierc, ogarnięte totalną znieczulica to chyba efekt ich pracy sprawia ze jakaś cząstka tego świata znieczulona nie bedzie.

Inaczej zostanie nam tylko taniec z gwiazdami......

#59
odswiezam kolteta...

obejrzałem ze 3 dni temu war photographera, zdania nie zmieniłem... przytykanie do twarzy płaczacej po stracie bliskich kobiety 16-35... to dla mnie nieporozumienie, zeby nie powedziec dosadniej...

reasumjac, parszywa robota... włazenie z butami w ludzkie nieszczescie :( zdecydowanie nie dla mnie :(

POZDRAWIAM

#60
powiem tak, nie mozna pakowac wszystkich fotoreporterow do jednego worka, sa tacy ktorzy chca zbic kase, sa tacy ktorzy chca pomagac.

moim zdaniem to nie jest tak ze kiedy patrzysz przez wizjer to widzisz kase...poprostu widzisz bol i cierpienie, chcesz to przekazac swiatu.

nie jestesm fotoreporterem, jestem w ogole amatorka i robie zdjecia bo to kocham, musze jednak zaznaczyc ze nie ma nic bardziej ulotnego niz grymas emocji na twarzy czlowieka ktory chcialabym potrafic kiedys naprawde pieknie uwieczniac.

nie wiem czy ktos to jeszcze przeczyta ale czulam potrzebe wypowiedzenia sie.
cron