dumny posiadacz pierwszych elementow ciemni :)

#1
witam,
w przyszlym tygodniu bede mial powiekszalnik z maskownica i kuwety, niestety wiem tylko tyle ze to magnifax.... z tego co mi sie wydaje to nawet magnifax 2 bedzie sie opacal za... 100 zl :)
mam to zalatwione za symboliczna kwote, wszystko jest na pewnio sprawne i malo uzywane, wiec jestem spokojny.
ale napiszcie mi co jest jeszcze potrzebne oprocz tego w/w. jaka chemie bede potrzebowal do samego robienia odbitek, oprocz tego do wywolywania.
z gory dzieki
pozdrawiam

...

#2
Do wywolywania bedziesz potrzebowal koreks, ale ja sie tym nie zajmuje. Uwazam ze jest to strata czasu a czaem pewnie calego filmu. Poprostu daje do labu, oni mi wywoluja a potem odbitki juz samemu. Do odbitek papier, wielkosc oczywiscie zalezy od kuwet. Hmm wywolywacz ja uzywam firmy foton tak samo utrwalacz (jakis standardowy). Wszystko masz podane w linkach do pdf, a i zapewne revo nie pominie tego tematu :) pzdr

#3
Ja zdecydowanie radze negatywy wywolywac samodzielnie.Wywolujac negatyw nadajemy mu zadane cechy-mozemy go wywolac miekko,kontrastowo,gruboziarniscie,drobnoziarniscie itd,w zaleznosci od fotografowanego tematu i naszych upodoban.Oddajac negatywy do labu skazujemy sie na standardowe wywolanie i pozbawiamy mozliwosci kreacji,no i oczywiscie rezygnyjemy ze wspanialej zabawy ;).

#4
jak poprzednik... jesli chce robic zdjecia to od poczatku do konca, od pstrykniecia do wysuszenia... wlasnie czy suszarka do zdjeci jest konieczna? koreks mam :)
pzodrawiam

...

#5
Hmm a wiec i znow ja odpowiem nie potrzebujesz suszarki do papieru multigradacyjne :) To jest chyba standardowy papier i wystarczy ze oprzesz go np o sciane. Jesli masz papier o podlozu papierowym (wybaczcie za maslo maslane) to wtedy potrzebujesz suszarki.

#6
zegar ciemniowy! to istotna rzecz,musisz miec powtarzalnosc wynikow.to tak jak migawka w aparacie.termometr.wywolywacz do filmow musi miec precyzyjnie nastawiana temperature, zreguły ok 20 stopni.oswietlenie ciemniowe tez jest wazne. :wink:

#7
ok wiec co to sprzetu juz wiem, papier-zdecydowalem sie na multigrade, na poczatek bedzie chyba uniwersalniejszy... czy wszystkie wielogradacyjne sa na podlozu plastikowym?
a co bede potrzebowal jesli chodzi o chemie... czy jako wywolywacz moze sluzyc rodinal, a utrwalacz agefix? bo to juz mam zamowione do wywolywania odbitek...
pozdrawiam i sorry za glupie pytania, nie piszcie o "serach" bo fforum juz cale przejrzalem :)

#8
Papiery multigrade są również na podłożu barytowym,tyle ze mniej wiecej dwukrotnie drozsze.Bedziesz musial kupic do nich filtry-z dostepnych na rynku najlepiej Ilforda lub Agfy,i przyciac je do wielkosci szufladki powiekszalnika.Sa one w dwoch rozmiarach-nie kup za malych.Rodinal nie nadaje sie do wywiolywania papierow-to znaczy mozna,w stezeniu 1:10,ale to pozniej w ramach eksperymentowania,generalnie jest to wywolywacz negatywowy.Do wywolywania papierow multigrade dobry jest kazdy wywolywacz pozytywowy,ja polece Ci Neutol Agfy.

#9
ok dzieki za info. tego nie wiedzialem. jakie filtry sa potrzebne do papierow multigrade? wiem ze zolty i purpurowy, jakis jeszcze? powiekszalnika jeszcze nie mam, wiec nie wiec nie wiem jaka tam jest szufladka. co to wogole za filtry, gdzie akie dostane, na allegro chyba niwiele tego jest, a na gielde mam dosyc daleko... :/

#10
Komplet filtrow zawiera 12 sztuk,i operowanie nimi daje ogromne mozliwosci wplywania na ostateczny wyglad powiekszenia.Jeśli nie masz w pobliżu dobrego sklepu foto,dostaniesz tutaj: www.avf.pl Na rynku oprocz filtrow Ilforda i Agfy bywaja jeszcze filtry Fomy,ale zdecydowanie ich nie polecam.Filtry sa dosc drogie,kosztuja ponad 100 zlotych,ale to inwestycja na wiele lat.

#11
cena mnie dosc odstraszyla, narazie nei bedzie mnie stac na fitry, bo i tak na sam sprzet sie zadluzam :) do tego niekompletny... chyba na poczatek do probi bledow kupie sredniodrogi plastik o normalnej kontrastoscosci, bo zdjecia dobie na fiklmie o zwyklym kontrascie (ilford pan 100)... chyba ze to mocniej albo mniej kontrastowe? :)

#12
Tak wlasnie pomyslalem,kup plastiki Fomy o normalnym kontrascie.Film bedzie mial kontrast taki,jaki nadasz mu w wywolywaniu,Rodinal pozwala na manipulowanie kontrastem w zaleznosci od stezenia.Proponuje wywolywac w Rodinalu 1:100,nie pamietam czasu ale znajdziesz na www.digitaltruth.com ,w takiej zupce uzyskasz piekne szarosci.Pamietaj aby Rodinalu bylo w roztworze nie mniej niz 5 ml,czyli do koreksu musisz wlac pol litra tej zupki.