Nowicjusz ma pare pytań

#1
Witam, właśnie kupiłem powiększalnik Axomat 4 Meopta.

Mam pytania:
1. Gdzie znajde instrukcje do w/w powiększalnika po POLSKU. Tą która posiadam jest w języku niemieckim.

3. Jaką najtańszą chemię należy posiadać żeby móc wywoływać film i robić odbitki (czarnobiale wszystko) ?

4. Co oznaczają informacje:
Możliwe rozcienczenie 1+1 ,1+2
Opakowanie na 1 l roztworu roboczego

5. Gdzie kupić lampę ciemniową.

6. Czy wywoływasz i utrwalacz przechowywać w zamkniętej butelce/kartonie

7. Czy jako kuwete można użyć zwykłego wiadra od prania ?

8. Czy można robić odbitki bez maskownicy ? Czy moze jednak cos przyczepic do papieru zeby nie zmarszyl sie ?

9. Czemu lampa powiekszalnikowa ( i cala gora ) sie nagrzewa ? Czy to tak ma byc czy moze kupic nową lampe czy tez moze wziac i odkurzyc ?

Pozdrawiam

#3
ad. 1 - Czy to az takie skomplikowane? wloz blone i pobaw sie bez paieru...

ad. 2 - Najtaniej wychodzi Foma... Wyw. negatywowy R09(wystarczy Ci na bardzo dlugo, chyba, ze masz przerob na wysokosci 15 filmow miesiecznie...)...
do papieru ja bym polecal wywolywacz Tetenala Eukobrom...cena porownywalna z wyoljkami Fomy a bardzo ladnie i rowno dziala...
Utrwalacz Superfix Tetenala lub Fomafix Fomy

ad. 3 - Rozcienczenie pol na pol lub 1 czesc koncentratu i 2 czesci wody...

ad. 4 - www.allegro.pl, albo zarowke ciemniowa philipsa za ok 45zl... do wyboru czerwona albo oliwka...

ad. 5 - Przechowywac w szczelnie zamknietej ciemnej butelce w ok 13-17 stopni(jak bedzie wiecej nic sie nie stanie, ale niby tak najlepiej), bez dostepu swiatla i mozliwie jak najmniej powietrza w butelce...

ad. 6 - Jak bedzie Ci wygodnie to mozesz... nikt Ci tego nie zabroni... ;)

ad. 7 - Mozna robic bez maskownicy... jesli robisz na plastiku to raczej nic Ci sie nie pomarszczy tylko moga rogi sie giac po wyjeciu z chemii...

ad. 8 - Odkurzyc nie zaszkodzi... ;) mocna zarowka i rosnie temperatura... jak masz zegar ciemniowy to nie przejmuj sie tym az tak bo nie wiem czy uda Ci sie rozgrzac mozno robiac odbitki... ;)

PS
Zapomniales o 2 pytaniu ;) :P

#4
Dzieki za tak szybka odpowiedz :)


10. Czy przerywacz (roztwór 1%-2% octu spirytusowego na 1 l wody) ma zastosowanie w wolaniu filmow jak i odbitek ?

11: Czy lampa do powiekszalnika ma byc mleczna czy moze byc zwykla ?

12: Co powiedziec matce o moim nowym hobby ? :D

13: Co z utylizacją chemikaliów ? Czy można tak se wylać do zlewu ? Panowie policjanci nie zapukają do drzwi ?

#5
co do wolania fimow sa rozne szkoly... ja osobiscie wole fomacitro niz ocet... ;) ale mozna robic bez przerywacza tylko pluczac porzadnie...

najlepiej zeby zarowka byla mleczna i bez napisow... osram czy jakies inne tam firmy...

Mamie powiedz, ze bedziesz mia duzo wydatkow... nie zartuje...

chyba, ze jestes podpiety do jakichs rur, ktore sa badane pod katem emisji szkodliwych sybstancji... chyba, ze masz jakiegos chemika znajomego w szkole to mozesz jemu oddawac... ale z tym jest bardzo roznie... niestety chyba wiekszosc puszcza wszystko w kanal...

#6
Przemowu pisze:Czy przerywacz (roztwór 1%-2% octu spirytusowego na 1 l wody) ma zastosowanie w wolaniu filmow jak i odbitek ?
niby tak,ale ja osobiście filmy wołam w większych rozcieńczeniach i nie przerywam,za to przy odbitkach jak najbardziej,w moim przypadku kwas cytrynowy(15g na lytra)
Przemowu pisze:Co z utylizacją chemikaliów ? Czy można tak se wylać do zlewu ?
gdzies na opakowaniu czytałem że można,po rozrobieniu wodą 1+30.
kiedyś wylewałem do takiego dołka za ogródkiem,była to chemia głównie do orwo- i fotonkolor,ale dołek już pięknie zarośnięty,więc chyba tak nie szkodzi.

#7
Dobra, jestem zdecydowany na kupno chemi do wywolywania i utrwalania papierów(jak narazie) - chce potestowac na negatywach kolorowych z albumu
I mam pytanie:
14. Kupuję chemię w proszku(FOMA U1), i teraz jest pytanie: przechowuje się to w oryginalnym opakowaniu/woreczku po porcjowaniu działki czy rozrabia z wodą i przechowuje w jakimś zbiorniku ?
15. Znalazłem białe wyprofilowane podkładki które nadawają się na kuwety - i teraz pytanie czy chemia nie wchodzi w reakcje z materiałem podobnym do pianki/stryropianu ?
16. Gdzieś znalazłem że Foma U1 to utrwalacz, ale nie wolno stosować przed nim kąpieli przerywacza (kwaśnego) bo nie buforuje(?) czyli papier wrzucam do wywoły i następnie do utrwalacza i na płukanie ?

#8
Hmmm...obudziłem się po miesiącu ale nic to .... :)
chce potestowac na negatywach kolorowych z albumu
Szczerze mówiąc odradzam gdyż aby skopiować kolorowy negatyw na czarno biały papier musisz zainwestować w odpowiedni do tego papier...na normalnym czarno-białym efekty raczej nie zadowolą Cię. Lepiej zrobisz jak kupisz film Fomy (do 10 zł) i jego sprawdzisz-wiecej się nauczysz, wiecej rzeczy zauważysz przy obróbce...i będziesz miał większą satysfakcję :)
14. Kupuję chemię w proszku(FOMA U1), i teraz jest pytanie: przechowuje się to w oryginalnym opakowaniu/woreczku po porcjowaniu działki czy rozrabia z wodą i przechowuje w jakimś zbiorniku ?
Chemię w proszku musisz rozrobić całą-nie powinno się dzielić zawartości torebeczek bo równy podział jest bardzo trudny-no chyba, że dysponujesz niezwykle czułą i dokładną wagą :D Po drugie-rozrobioną i nieużywaną chemię mozesz jakiś czas przechowywać, ale czas ten nie jest długi. Z własnego doświadczenia sugeruję Ci zakup chemii w płynnych koncentratach, jak na początek - wywoływacz do negatywów Fomadon LQN, do papierów Fomatol LQN, utrwalacz-Fomafix. Nie są drogie-koszt jednej butelki 0,25 l to wydatek mniej więcej 12 zł. Zaletą jest to, że potrzebujesz 300 ml roztworu roboczego-to go po prostu rozrabiasz, koncentrat zamykasz w ciemnym miejscu i mozesz go wykorzystac za jakiś czas :)
15. Znalazłem białe wyprofilowane podkładki które nadawają się na kuwety - i teraz pytanie czy chemia nie wchodzi w reakcje z materiałem podobnym do pianki/stryropianu ?
Najlepiej przeprowadź test-wlej trochę i poobserwuj co sie dzieje :)



16. Gdzieś znalazłem że Foma U1 to utrwalacz, ale nie wolno stosować przed nim kąpieli przerywacza (kwaśnego) bo nie buforuje(?) czyli papier wrzucam do wywoły i następnie do utrwalacza i na płukanie ?
Nigdy o czymś takim nie słyszałem :) Używam Fomafixu i zawsze przed nim "przerywam" czy negatyw czy odbitkę w roztworze Fomacitro (przerywacz Fomy oparty na kwasie cytrynowym) ale wcześniej używałem roztworu octu-nigdy nie było problemów :)

Powodzenia!