Tetenal Eukobrom

#1
Wczoraj wołałem papier AGFA RC Premium Tetenalu Eukobrom.
Robiłem stykówkę.
Było to moje pierwsze wołanie pozytywu.
I wiecie co? Obaz na papierze był widoczny całkowicie po 10-15 sek. po zanurzeniu. Czy to normalne ?
Czy ten Tetenal tak szybko działa ? Skoro obraz w szczegółach jest widoczny już po tak krótkim czasie - to czy jest sens trzymać papier tak długo jak napisali ? tzn. 1,5 - 3 min.?

#2
Tajemnica wywoływania jest taka że generalnie powinno się tak naswietlić papier aby prawidłowo był wywołany po 2 minutach w temp.20st. - jest on wtedy głęboko wywołany (cała naświetlona warstwa światłoczuła przereagowała z wywoływaczem) - mamy wtedy pełne głębokie czernie i ładne biele. Zbyt mocne naświetlenie zmusza nas do wcześniejszego wyjęcia papieru i zdjęcie staje się bardziej "szare".

Nawiasem mówiąc to mój ulubiony wywoływacz.

#3
Bo tak w gołe to robiłem stykówke bez powiększalnika. Czytałem, że w powiększalinkach są żarówki o mocy 100-150 W. Wziąłem więc mleczną setkę , założyłem taki kiedys własnorećżnie zrobiony przeze mnie softbox by trochę rozporoszyć. I ... naświetlałem.
Ale dopiero przy jakimś ułamku sekundy na papierze coś wyszło - naet chyba nieźle. Mam pytanie - czy powiększlanikiem też tak krótko naświetla sie ten papier?

#4
Generalnie to do powiększalników nie powinno się wkładać mocniejszych żarówek a niżeli 60W. Mocniejszymi (rozwiąanie dla niecierpliwych) bardzo ładnie wypala się powłoki ma tylnej soczewce obiektywu.
A czas jakim naświetlam stykówki to coś około od 5 do 10 sek przy f/5,6 - zależy od gęstości negatywu.

#5
papier trzyma się w wywoływaczu tyle ile zaleca producent...a nie wyciąga bo już obraz jest dostatecznie dobry
ja trzymam minutę przy 20 C ale obraz również mam po 20-25 sekundach...potem ciemnieje i cienie się pojawiają...
żarówki 100 W również można spokojnie używać...

#6
banan...no to ja Ci gratuluje niezle wypracowanych ciemnych partii po 25s..albo nawet po minucie:) A jak Ci sie zaswietla to po prostu wylacz lampe ciemniowa na czas wywolywania i nie wgapiaj sie w kuwete patrzac "czy juz", tylko sprobuj tak naswietlic papier, zeby wygladal ok przy wolaniu trwajacym minimum 2 minuty.

#7
Leprekan ma racje. Powloki moga ucierpiec. Banan, ne przejmuj sie, i tak nie zauwazysz roznicy miedzy obiektywem z powlokami i bez, skoro wolasz 25s :P:):):)

#8
wywołuję minutę...tyle ile zaleca agfa dla tego papieru w neutolu - czemu miał bym wywoływać więcej?
albo inaczej - mam wszystko agfy i czemu agfa miała by zalecać przy użyciu tych materiałów czas o połowę krótszy niż sprawidłowy wg was?
dla papierów "papierowych" owszem podają dwie minuty, ale dla plastików minutę...

#9
zapytam tutaj,co by nowych wątków nie zakładać.
chodzi oczywiście o tetenal eukobrom.
czy ktoś może się orientuje jaką trwałość ma roztwór roboczy już używany?czy tak jak np W-14,po dwóch tygodniach śmiga prawidłowo,czy może jak ilford warmtone na drugi dzień już po nim?
wytrzyma chociaż z 5 dni?