#6
hm......o pisze na pudelku do filmu.... jest napisane tylko dla 1+25.... i ten czas zgadza sie z czasem z tej "nowej" ulotki, czyli wniskujac wlasciwy by byl tez 30 minut..............jdnak gdy mialam poprzednie opakowanie Rodinalu i wywolywalam 11 min to bylo dobrze. W takim razie zmienil by sie skład tego Rodinalu? jak wszystko wyglada po staremu.......hmh

#7
weesee, tylko ze mi zalezy na kontrascie. nie wywolywalam jeszcze nigdy 1:100, ale kontras chyba troche spadnie? choc chyba jednczesnie ziarno sie zmniejszy?

#8
Rodinale są dwa, zanim coś postanowisz upewnij się, że masz czas właściwy dla danego wywoływacza.

1+100 w przypadku 400 może być zbyt dużym rozcieńczeniem, zależy w jakich warunkach naświetlałeś.

#9
ja w rozcienczeniua 1-50 wywoływalem 20 minut ....... ale ........ w temperaturze ciemni nawet nie pamioetam jak jesst cos okolo 18 stopni ......

#10
Tak rodinale są dwa- Rodinal (tzw clasik) oraz Rodinal Special. Ja mam ten pierwszy chyba ze sa jeszcze jakies?....... naswietlenia byly raczej bez wiekszych skrajnosci-pochmurny dzien... Ale skupmy sie mozne na rozcienczeniu 1+50. ......nikt wczesniej nie zauwazyl tej roznicy na ulotce wewnatrz opakowania?? hmmmm.....

#12
a hm hm hm no dobrze 3 tabela do kolekcji, ja mam juz 2 te ulotki oryginalne :D tylko ktora bedzie prawdziwa..... poprostu juz nic nie wiem, ale jesli czas sie zmienil az o tyle z 11min na 30min (ale o dziwo praktycznie tylko w przypdku apx400) to musial zmienic sie sklad chemiczny tego Rodinalu?!?! ja oszaleje.......

#16
zrób tak pociagnij go 20 minut jak maz cos na czym ci za bnardzo nie zalezy i albo bedzeisz mia lmocneij kryty jeseli to bylo 11 minut albo slabiej jezeli to byl o30 ci a najlepij zrob prober sklad rodinalu na 100% jest en sam pozostaje jecze mozliwosc ze wystapil blad w druku ulotki ......... i na to bym stawial

rodinalk nie zmiena sie do wielu lat ten sam skald .....AGFA stosowala do momentu zaprzestania produkcji ......

#17
scri pisze:hm......o pisze na pudelku do filmu.... jest napisane tylko dla 1+25.... i ten czas zgadza sie z czasem z tej "nowej" ulotki, czyli wniskujac wlasciwy by byl tez 30 minut..............jdnak gdy mialam poprzednie opakowanie Rodinalu i wywolywalam 11 min to bylo dobrze. W takim razie zmienil by sie skład tego Rodinalu? jak wszystko wyglada po staremu.......hmh

ale to malo prawdopodobne aby sie tak pomylili??? i puscili serie z pomylkowym zapisem dla apx400

#19
scri pisze:tylko ze mi zalezy na kontrascie
zawsze mozesz podkrecic na etapie powiekszania,na negatywie lepiej miec zawsze wiecej.
scri pisze:choc chyba jednczesnie ziarno sie zmniejszy?
a i owszem,zmniejszy sie,poltony sie ciekawiej wypracuja.zaraz zamierzam sie z rodinalem w 1:300 pobawic,ale nie z apx'em.