multigrade

#1
jak to dokladnie jest z papierem multigrade? mozna nim jakos kontrolowac...np. gdy chce, zeby zdjecie bylo bardziej kontrastowe...wczoraj porownywalem ten papier do "zwyklej" niebieskiej fomy i wyszedl koszmarnie (multirgade Illforda)...zdjecia z malym kontrastem, szarawe, wogole beznadzieja...a przy tych samym ustawieniach Foma naprawde niezle wyszla.

#2
a było na forum juz cosik o tym!!!

generalnie niebieska foma to porazka jak dla mnie... mega kontrast... za mega :) a multigrad to temat na dłuzszy post, poczytaj najpierw o samej technologi... podstawy znajdziesz na stonie ilforda... generalnie foma sie nie umywa...

#3
okey...sprobuje cos poszukac...
ale serio, niebieska foma jest naprawde niezla... przy bardzo krotkim naswietlaniu i dluzszej kapieli w wywolaczu wychodzi bardzo ciekawe zdjecie...od mocnej czerni (takiej max. mocnej...a taka uwielbiam :) )...do "mocnego" bialego...

Re: multigrade

#4
Marcin Filipowicz pisze:jak to dokladnie jest z papierem multigrade? mozna nim jakos kontrolowac...np. gdy chce, zeby zdjecie bylo bardziej kontrastowe...wczoraj porownywalem ten papier do "zwyklej" niebieskiej fomy i wyszedl koszmarnie (multirgade Illforda)...zdjecia z malym kontrastem, szarawe, wogole beznadzieja...a przy tych samym ustawieniach Foma naprawde niezle wyszla.
A używałeś filtracji? Zapewne nie.
Bez filtrów możesz się tylko zadowolić gradacją 2-3 zależy od skali.
Piszesz o niebieskiej Fomie... i to prawda, w takich warunkach ta Foma zawsze będzie twardsza.

Pzdr

#5
do multigrada musisz mieć koniecznie filtry lub głowicę (może być barwna) dodając purpury zwiększasz kontrast. dodając żółtego kontrast zmniejszasz. jeżeli pracowałeś bez żadnej filtracji to gradacja utrzymywała się na normalu lub poniżej. kiedyś w "Foto " było takie genialne zdjęcie zrobione na korytarzu wagonu kolejowego rybim okiem z caluśkim przeglądem gradacji. nie pamiętam autora, ale skopiował to na multigradzie i wycisnął z niego wszystko - REWELA!!

#6
tak...juz wiem...poznalem juz tajniki multigradu :)

oplaca mi sie kupic startowy zestaw Ilforda (3 filtry - 2,3,4)? czy lepiej robic jeszcze na "zwyklych" i czekac na kupno calego zestawu...tzn. czy te 3 filtry pozwola mi juz zrobic cos fajnego z tym papierem?

#7
nigdy nie korzystałem z filtrów ilforda, ale myślę,że tak. zastanów się jednak nad glowicą barwną lub obiektywem Janpol. nie wiem na jakim powiększalniku pracujesz więc trudno doradać.