obiektywy do powiększalnika

#1
witam serd .... mam kilka pytań na które szukam odp
......czy mogę użyć żarówki nie mlecznej w powiękzalniku?
.......czy obiektyw do powiekszalnika MIKAR 4,5/55 jest dobry?
.......czy obiektyw do powiekszalnika JANPOL COLOR 5,6/55 jest dobry i czy moge użyć filtrów które sa w nim do papierów multigrade (bo nie mam filtrów)?

bardzo prosze was o pomoc....please :)

Re: obiektywy do powiększalnika

#2
Mikołaj pisze:witam serd .... mam kilka pytań na które szukam odp
......czy mogę użyć żarówki nie mlecznej w powiękzalniku?
.......czy obiektyw do powiekszalnika MIKAR 4,5/55 jest dobry?
.......czy obiektyw do powiekszalnika JANPOL COLOR 5,6/55 jest dobry i czy moge użyć filtrów które sa w nim do papierów multigrade (bo nie mam filtrów)?

bardzo prosze was o pomoc....please :)
zarowka zalezy od glowicy. jesli masz mleczna szybke to pewno i sie obejdzie bez mlecznej zarowki... ale mam glowice do koloru, wiec w sumie glowy nie dam;)
mikar jest kiepski bardzo
janpol color jest jeszcze gorszy. a filtry w nim w teorii sluza wlasnie do papierow multigrade...

#3
dzieki wielkie za porady ;]
..to musze kupic nowy obiektyw w takim razie......na rynku duzo jest firm Meopta i Anaret...dobre są?....maja nawet niezłe ceny ale priorytet to zeby był dobry i wystarczył na lata.....hmm..co wybrac? :?:

#5
Mikołaj pisze:na rynku duzo jest firm Meopta i Anaret...dobre są?.
Dobre, jak dopiero zaczynasz swoją przygoda z ciemnią, to w sam raz.
Weź Anareta-S, wystarczy Ci.
Mikołaj pisze:ale priorytet to zeby był dobry i wystarczył na lata
Jeśli tak, to pozostają Ci szkła niemieckie i japońskie, za konkretną już cenę.
Jak nie będziesz robił powiekszeń większych niż 10x, to wystarczy Rodenstock Rodagon 50/4, 80/4 i El-Nikkor 50/4.
Jak chcesz robić 15x to kup Rodagona 50/2.8 albo Nikora 50/2.8.
Apochromatyczne szkła możesz sobie podarować, to dla ludzi robiących samodzielnie kolor,
no chyba, że zamierzasz brać zlecenia na odbitki i robić komercyjne powiększenia wielkości plakatu,
na allegro pojawiał się kiedyś apochromatyczny Gerogon do średniego formatu, ale za prawie tysiąc złotych.