Adobe Lightroom beta4 wyladowal

#1
Wpadlem poinformowac ze nowy przyszly krol edycji i katalogowania zdjec RAW (jpg i tiff tez wsumie) doczekal sie nowej beta wersji o numerku 4.

Program jest do sciagniecia po rejestracji na stronach http://labs.adobe.com/technologies/lightroom/

Aplikacja bedzie dzialac do lutego 2007. Srednio co 2 miesiace pokazuje sie nowa wersja beta.

Osobiscie uzywam lightroom od lipca czyli od ukazania sie pierwszej wersji beta dla platformy windows i calkowicie zastapil mi wszelkie inne aplikacje do obrobki zdjec. Beta jest stabilna i da sie na niej poprawnie pracowac z poziomem komfortu nieosiagalnym dla innych aplikacji. Lightroom jest odpowiedzia Adobe na Applowskie Aperture, juz w tym momencie mysle ze zjada apple:), oczywiscie mowie z doswiadczen na wlasnym konfigu. Beta to jednak beta.

Aplikacja powstaje na bazie wykupionego przez Adobe silnika innej super aplikacji o nazwie Rawshooter firmy Pixmantec.

Radze nie podchodzic bez przynajmniej 786mb ramu i dwugigowego procka, szybki dysk rowniez wskazany.

#3
Zanim ściągnę i sam zacznę dłubać, to czy któryś
z użytkowników mógłby tu dla mnie i dla innych ciekawskich
zapewne także, napisać co ten soft ma wiecej, a czego mniej
w stosunku do używanego chyba przez większość PSa :?:
W czym jest lepszy :?: W czym jest gorszy :?:
Po prostu - aby każdy sam mógł sobie ocenić,
czy warto zamienić PSuja na to cudo.
...i tylko bez argumentacji w stylu,
że to jest darmowe, a to nie....bo wszyscy wiemy,
jak wyglądają realia.
Pozdrawiam. :-)

#4
Adobe Lightroom nie jest aplikacja darmowa, obecnie jest w stadium beta i bedzie aktywna do lutego 2007. Po tej dacie mozemy spodziewac sie pelnej wersji w cenie przewidywanej przez grono zainteresowanych, 300dolarow.

Zobacz Kolec, wyobraz sobie program, ktory pozwala zarzadzac ci twoim archiwum i ograniczony jest jedynie pojemnoscia dysku.

Program ktory pozwala ci je katalogowac, tagowac, wpisywac metadate, sortowac je wszystkie razem tak rawy jak i tiffy czy jotpegi stajac sie swoim centrum sterujacym calym archiwum.

Program ktory pozwala ci powiekszac i dowolnie skalowac od miniatury do pelnego zooma za kliknieciem myszki. Ustawiac je kolo siebie jak na wirtualnym biurku by porownac ujecia.

Program ktory daje ci pelnie mozliwosci edycyjnych na kazdym zdjeciu, edycji ktora jest lepiej zaprojektowana i wdrozona w lightroomie niz w photoshopie (z fotograficznego punktu widzenia, nie zapominajmy ze photoshop jest kombajnem do tworzenia grafiki ), zapisywaniu ustawien i kopiowaniu ich rowniez za paroma kliknieciami do wielu innych zdjec. Ktory pozwala sterowac procesem druku prosto z komputera, procesem przygotowania miniatur do sieci, to wszystko zapakowane w jeden swietnie przemyslany interfejs. To jest wlasnie lightroom :D pierwsza prawdziwa ciemnia cyfrowa:)

cholera ale ze mnie marketingowiec.

#5
no zdarłem, odpaliłem, poklikałem, moze to kwestia przyzyczajen ale Raw Schooter bardziej mi lezy... ten tu sjakistaki niedorobiny :(

#6
dotychczas uzywalem beta 3 .. jak tylko znajde chwile zaczne uzywac beta 4 ... uwazam to za niesamowite narzedzie do postprodukcji dziesiatek fot
odpowiadajac na pytanie w czym jest lepszy od PSa

przedewszystkim predkosc dzialania, jezeli masz obrobic 100 zdjec to w szopie zajmie to bardzo duzo czasu.
ponadto pogram daje ogromne mozliwosci fotoedycji na kanalach, w znacznie lepszym stopniu niz oferuje to photoshop. jak rowniez kadrowanie wtdaje mi sie znacznie ciekawiej rozwiazanie.
bardzo szczegolowo jest rozwiazany histogram łacznie z zaznaczeniem na zdjeciu przepalen i czarnych dziur. skoro jest to nastepca raw shutera to rowniez elegancko pracuje sie na rawach, ponadto obsluguje nie tylko pliki raw, ale rowniez tiff i jpg i chyba laduje plaskie psd (ale pewny nie jestem - na pewno ma mozliwosc eksportu)
nie wspmne juz o katalogowaniu o ktorym pisał Rave.
nie ma co sie rowzwodzic na technologiami i nowatorkimi rozwiazaniami sofu poniewaz jest to zupelnie nowy sposob pracy ze zdjeciami, czego niestety brakowalo przez dlugi okres czasu.

po osfojeniu sie z maszyna mozna zapomniec o innych :)

#8
Witam.
Mam pytanie na temat tego programu.
Czy wiecie może, czy można skądś ściągnąć wersje trial, ale pełną, a nie taką co musi zrobić jeszcze update? Teraz program działa, bo jest zainstalowany na bete, ale jak chce, żeby sprawdził czy są aktualizacje, to wyskakuje, że nie może się połączyć do internetu itp.
Ma ktoś już finalną wersje zaktualizowaną i mógł by sie pochwalić czy jest szybsza od bety?
Pozdrawiam.
cron