Image size a fotolab

#1
Mam pytanie dotyczące kadrowania zdjęć, mianowicie rozmiar zdjęcia jaki uzyskuje z aparatu to 3504 x 2336 do obróbki używam CS2 jednak tam można wykadrować zdjęcie "ręcznie" przy użyciu narzędzia (i ta metoda to chybił trafił) lub wrowadzając w tabelce rozmiar dokumentu ale jeśli wybieram Constrain proportions to wiadomo zachowuje proporcje jeśli odznacze tą opcje zdjęcie ulega zniekształceniu jaką metodę proponujecie może jakiś inny program choć nie wierzę że osławiony PS nie może tego zrobić...
Sprawa druga to czy jeśli bym posiadał np EOS 5D (pełna klatka ten problem był by rozwiązany i pklik automatycznie miał by odpowiednie proporcje, i jaki powinien być rozmiar pliku, rozumiem, że 3504 x 2336 obcieło mi dłuższy bok i według tego co usłyszałem w foto-labie powinienem zdjęcie przykadrowac do rozmiaru 3301 x 2336 czy potwierdzacie tą porade??

co powinienem tu zmienić tak to wygląda na surowo:
Obrazek

#2
z tego co pamiętam to w narzędziu "kadrowanie" można określić proporcje albo nawet wielkość w pikselach docelowego obrazka... sprawdź bo nie mam teraz dostępu do PSa żeby to zweryfikować

#3
jak pamietam PS 7mial juz mozliwosc podania rozmiaru docelowego lub proporcji (tak jak mowi Phan Tom) bezposrednio przy uzyciu narzedzia crop (mozna bylo zostawic puste pola, wtedy kadrowalo sie na oko, lub wprowadzic jakies cyferki i wtedy zachowywalo sie proporcje). nie mialam ngdy do czynienia z CS2, niemniej jednak watpie, zeby nagle tak podstawowych funkcji tam zabraklo.
poza tym mozesz chyba zostawic pelna klatke, bez zmieniania dlugosci bokow i drukujac w labie wybrac odpowiedni papier dostosowujac jego wymiary do dluzszego boku, wtedy przy krotszym zostaje bialy pasek, ktory samemu mozna dociac.
ja jak drukuje zwykle korzystam z uslug jednego z wroclawskich labow (ale tylko na swidnickiej, nigdy wiecej w rynku) a na ich stronie jest bardzo przydatne info o przygotowywaniu pliku cyfrowego do druku: http://www.pfczarnecki.wroc.pl/porady.html
pozdrawiam.

#4
Właśnie w narzędziu kadrowanie można ustawić odpowiedni rozmiar :oops: a ja kombinowałem w menu IMAGE- IMAGE SIZE... dziękuje za link myśle że nie tylko mi sie przyda :wink:
P.S. Jeszcze pytanie co do formatu 15 x 21 .............. 15.2 x 21.0
w innym źródle pozostałe sie zgadzają jednak ten 15 x 21.......15.2 x21.5 czy możecie potwierdzić który jest prawidłowy.

#5
Zwrócę uwagę tylko na inne zjawisko. Fotolaby czasem skanując "klisze" wprowadzają w dane jotpegów aspect ratio 2:1 i otwierając w shopie taki plik dostaje się obrazek jak po skalowaniu, wszystko jest chude i wysokie.
Inna rzecz. Przygotowałem pliki do odbitek wg pixeli podanych dla formatu. Odbieram foty a one pocięte ze wszystkich stron.
Bo wie pan, lab i tak obcina po pół centymetra, no i gilotyna ze dwa milimetry. Ręce i nogi opadają.