jak tworzyć B&W w Photoshopie

#1
Kiedyś obiecałem wrzucić na forum mój sposób tworzenia czarno-białych odbitek w ciemni cyfrowej. było sporo dyskusji na ten temat, kilka poradników też się pojawiło. dla mnie jednak omówione metody nie są najszczęśliwsze, z różnych względów, dlatego po krótce spróbuję opisać jak ja to robię w Photoshopie CS2.

Z góry przepraszam za anglojęzyczne nazwy ale nie zajmuję się grafiką zawodowo i nie podejmę się tłumaczenia.

1) otwieramy zdjęcie. z okienka zakładek klikamy na ikonę "create new fill or adjustment layer". gdy wyskoczy nam pasek wyboru klikamy na HUE/SATURATION
Załączniki
Untitled-2.jpg
Untitled-2.jpg (44.59 KiB) Przejrzano 6927 razy

#3
3) Powtarzamy tą operację jeszcze raz. pojawia się nowa warstwa, wyskakuje okienko ustawień HUE/SATURATION. Tym razem jednak zmieniamy wartość saturacji na -100, czyli suwakiem maksymalnie w lewo. zatwierdzamy OK. powoduje to dodanie kolejnej warstwy na górę i usunięcie z niej koloru. zdjęcie staje się czarno-białe.
Załączniki
Untitled-4.jpg
Untitled-4.jpg (78.15 KiB) Przejrzano 6915 razy

#4
4) Mając zaznaczoną cały czas górną warstwę klikamy na pole zmiany sposobu przenikania warstwy i wybieramy COLOR. wraz ze sposobem przenikania zmienia się też sposób odwzorowania czerni i bieli.
Załączniki
Untitled-5.jpg
Untitled-5.jpg (80.04 KiB) Przejrzano 6909 razy

#5
5) Dwukrotnie klikamy na ikonkę służącą do zmiany właściwości warstwy (na warstwie środkowej). zgodnie z oczekiwaniami pojawia się znane już okienko ze zmianą wartości parametrów warstwy.
Załączniki
Untitled-6.jpg
Untitled-6.jpg (75.83 KiB) Przejrzano 6904 razy

#6
6)teraz zaczyna się zabawa:) bawimy się suwakiem HUE aż osiągniemy efekt, który nas satysfakcjonuje.
Załączniki
Untitled-8.jpg
Untitled-8.jpg (119.63 KiB) Przejrzano 6889 razy
Untitled-7.jpg
Untitled-7.jpg (120.93 KiB) Przejrzano 6889 razy

#7
hmmm... a jaka jest wyzszosc tej metody nad innymi?
bo albo ja slepy/skacowany albo przykład nie najlepszy bo efekt finalny imho nie rozni sie specjalnie od shift+ctrl+u

#8
można też oczywiście wejść w zakładkę EDIT w tym samym oknie i pozmieniać parametry dla danego koloru. trzeba pamiętać jednak żeby postępować z umiarem, ponieważ zmiana odcienia i nasycenia pojedynczego koloru jest widoczna i skutkuje pojawieniem się w obrazie pojedynczych pikseli.

Dla mnie podstawową zaletą tej metody jest fakt, iż wszystko można obserwować na żywo. zmiany w obrazie są natychmiastowe.

Podobnie chyba wygląda konwersja do czerni i bieli w Lightroomie. sposób ten opisałem jednak dla tych, którzy nie mają ochoty skakać między programami. żeby usprawnić sobie pracę można w Photoshopie stworzyć sobie akcję i zapisać pod jednym przyciskiem.

Sory za ewentualne błędy w nazewnictwie.
Co złego to nie ja, polecam się na przyszłość :)

#9
Rev pisze:hmmm... a jaka jest wyzszosc tej metody nad innymi?
bo albo ja slepy/skacowany albo przykład nie najlepszy bo efekt finalny imho nie rozni sie specjalnie od shift+ctrl+u
różni się zasadniczo. na samplach tego nie widać dobrze ale jak odpalisz to sobie sam w Szopie zobaczysz lepiej.