Epson Perfection 4490 czy 4990?

#1
witam! mam pytanie, który z powyższych skanerów lepiej kupić? oczywiście finansowo wolałabym ten tańszy... będę go używał przede wszystkim do 6x6 cz-b, czasem planowałem negatyw kolor 6x6 także. cel: internet przede wszystkim, ale kupując dość drogi sprzęt nie chciałbym wykluczyć dużych powiększeń. z tego, co się zorientowałem, różnią się chyba tylko Dmax. zdaje się, że Dmax 4 (wobec 3,4 w 4490) przyda się tylko przy slajdach. z drugiej strony, czytałem też o słabej jakości skanów z neg kolor i że w takim przypadku warto przejść wyłącznie na slajdy... generalnie interesuje mnie przede wszystkim jakość skanów 4490 na tle 4990, czy ktoś z Was ma jakieś doświadczenia?

#2
do skanow na potrzeby sieci kazdy z nich sie nada, do powiekszen IMHO zaden z nich sie nie nada, choc mozna probowac rzebic... jednak chyba nie po to pracuje sie srednim formatem by pozniej degradowac te jakosc kiepskim skanem/odbitka

Re: Epson Perfection 4490 czy 4990?

#3
rav pisze:witam! mam pytanie, który z powyższych skanerów lepiej kupić? oczywiście finansowo wolałabym ten tańszy... będę go używał przede wszystkim do 6x6 cz-b, czasem planowałem negatyw kolor 6x6 także. cel: internet przede wszystkim, ale kupując dość drogi sprzęt nie chciałbym wykluczyć dużych powiększeń. z tego, co się zorientowałem, różnią się chyba tylko Dmax. zdaje się, że Dmax 4 (wobec 3,4 w 4490) przyda się tylko przy slajdach. z drugiej strony, czytałem też o słabej jakości skanów z neg kolor i że w takim przypadku warto przejść wyłącznie na slajdy... generalnie interesuje mnie przede wszystkim jakość skanów 4490 na tle 4990, czy ktoś z Was ma jakieś doświadczenia?

kup epsona v700 lub v750 i masz full wypas i do www i do powiekszen i do druku :-)


rastuch

#4
hm... dzięki za odpowiedź. to może w takim razie do netu i przeglądania w kompie wystarczy plustek ST64+? powiększenia z wybr klatek będę robił tradycyjnie lub skanował sobie w labie. wiem, że opinia o tym skanerze nie jest najlepsza, ale może przy oglądaniu tylko w kompie nie będzie widać różnicy? różnicę robi mi natomiast różnica w cenie :-) bo razem muszę kupić jeszcze kompa, i tak byłby lepszy komp...

lub jeszcze tak, drugie podejście: jaki format powiększeń ze skanu 6x6 zrobionego epsonem 4490 będzie powiedzmy...bardzo dobry?

pzdr, rav.

#5
kup epsona v700 lub v750

przeciez na skaner nie ma wiecej niz 1700 pln, wiec kiepska Twoja porada jest.


ja korzystam z E 4490. robie na nim glownie BW maly obrazek. jak chcesz probki w duzej rozdzielczosci, to Ci wyśla.

#6
darius_Er pisze:
kup epsona v700 lub v750

przeciez na skaner nie ma wiecej niz 1700 pln, wiec kiepska Twoja porada jest.


ja korzystam z E 4490. robie na nim glownie BW maly obrazek. jak chcesz probki w duzej rozdzielczosci, to Ci wyśla.
uzywanego półrocznego v700 mozna kupic za 1700-1900 zł nówka kosztuje 2190. wiec chyba lepiej dołozyc niz pogarszac skany ze sredniego. Takie jest moje zdanie. Oczywiscie nic nie mam do zarzucenia 4490 ale to nie ta klasa skanerów. Przerabiam ten temat od kilku tygodni takze wiem co pisze. Oczywiscie jesli skanuje do netu to luzik 4490 jest az nad to


rastuch

#9
rav pisze:@rastuch a gdzie można kupić używany v700? dzięki za pomoc :-)
kilka razy na ebayu byly niemieckim , koszt przesyłki do polski to jakies 15 ojro

rastuch

#10
@rastuch masz jakieś pojęcie o jakości zdjęć z tego plustka przy oglądaniu wyłącznie na monitorze? żadnych powiększeń ani wydruków.

#11
rav pisze:@rastuch masz jakieś pojęcie o jakości zdjęć z tego plustka przy oglądaniu wyłącznie na monitorze? żadnych powiększeń ani wydruków.
wiesz co Plustek to skaner do zabawy w domu i jesli skanujesz sredni format to naprawde nie ma sensu materiału naswietlonego w 6x6 pogarszać na takim skanerku. Mozesz sobie skanowac dokumenty albo fotki dla www. Jesli w gre wchodzą wydruki, powiększenia czy wyswietlanie w dobrej jakości to radze zapomniec. i juz lepiej bedzie kupic któregoś z tańszych epsonów o których mowa wyżej. Dobrym rozwiazaniem jest v700 a juz bajkowym v750. Epsony z serii 4xxx to quasi pro klasa i jak masz mało w kieszeni to ewentualnie .
Ja np skusilem sie na v700 bo do jasnej kur***y doprowadzało mnie skanowanie w labach....ale to temat na ksiazke. Tu masz przyklady skanowania delty 100 na v700 http://brtlmj.net/v700_084.jpg a tu średni http://brtlmj.net/v700_103.jpg
a tu masz specyfikacje v700 http://kuzminska.art.pl/Perfection_V700 ... _PL_01.pdf

pozdr skanowo
rastuch