Skanowanie pozytywów Nikonem COOLSCAN

#1
Witam. Jakie ustawienia stosujecie przy skanowaniu np velvi ? Ja ustawiam skaner (5000ED) na Dig ICE normal, Dig GEM na 2, oraz ewentualnie niewielnie korekty krzywych ale suwakami, wtedy jest większa kontrola, i ewentualnie korekty R, G, B tez na krzywych. Nie stosuję wyostrzania. Podobne ustawienia stosuję dla bardziej ziarnistych materiałów. Wg moich obserwacji i porónań są to chyba najlepsze ustawienia. Pozostałe rzeczy jak wostrzenia robię na sam koniec w photoshopie. Jak robicie to Wy, czy można jeszcze coś wiecej wydusic ze skanera ?

#4
Mam jeszcze pytanie odnosnie skanowania filmów czarno białych. Czy stosujecie przy skanowaniu funkcję Digital GEM usuwającą i wygładzającą ziarno ?

#5
SilverFast wystepuje w 2 odmianach, jako sterownik TWAIN i jako osobna aplikacja. Byc moze sciagneles wlasnie wersje TWAIN, ktora moze dzialac tylko poprzez program graficzny np PS i funkcja Import TWAIN. Co do funkcji GEM to niestety nic nie moge powiedziec, bo nie posiadam Nikona. Jednak wydaje mi sie, ze nie powinno sie jej stosowac. Powinienes zainteresowac sie specjalnym dyfuzorem jaki mozna dokupic do Nikonow jak innych skanerow. Niestety sporo ludzi uwaza, ze skanery Nikona nie sa najlepsze do skanowania materialow B&W. Nikon przez dosc "ostre" zrodla swiatla jakby podbija ostrosc ziarna i staje sie ono bardziej widoczne. Mozna to zmniejszyc stosujac specjalna plastikowa plytke "matowa". Rozprasza ona swiatlo i zmniejsza widoczne ziarno na skanach. Notabene stara Minolta Eilte 5400 ( pierwszy model ze zrodlem swiatla lampy katodowej, a nie jak w nowszej i Nikonie zrodlo LED) uwazana jest za najlepszy skaner do skanowania tradycyjnych materialow srebrowych. Ma ona rowniez wbudowany taki dyfuzor standardowo. Choc Nikony oczywiscie tez posiadaja dyfuzory swiatla to jednak ich uzytkownicy troche narzekaja na dosc spore ziarno na skanach z filmow srebrowych.

#7
Dzięki za odpowiedz.
SilverFast którego sciągnąłem był prawdopodobnie przeznaczony nie do mojego skanera. Zainstalowałem już dedykowany program do mojego skanera. Jest to wersja demo ze strony producenta, wydaje się że nie jest okrojona z funkcji, ma jedynie logo programu które pojawia się na skanach. Ze wstępnych moich testów wynika to ze większej różnicy pomiędzy silwerfastem a NikonScanem brak. SilverFast jest oczywiscie bardziej rozbudowany ale efekt koncowy uzyskałem taki sam.
Co do tego dyfuzora to będę musiał się tym zainteresować bo faktycznie, ziarno na skanach b&w wychodzi trochę spore.

#8
MARJAN pisze:Mam jeszcze pytanie odnosnie skanowania filmów czarno białych. Czy stosujecie przy skanowaniu funkcję Digital GEM usuwającą i wygładzającą ziarno ?
nie ma reguły... a taki skaner to bardzo dobry zakup, miałem kiedyś LS 40 ED, byłem bardzo zadowolony. Także próbuj testuj wszystkie możliwe funkcie najlepiej na jednej klatce i porównuj rezultaty. Po pewnym czasie wczujesz zachowanie skanera z danym materiałem.
cron