Jasna otoczka przy skanowaniu kontrastowych scen.

#1
Witam. Mam problem przy skanowaniu kontrastowych scen diapozytywów w RGB. Przy przejściach bardzo jasnych z bardzo ciemnymi pojawia się w niektórych miejscach jasna otoczka. Dzieje się tak zarówno przy głębi koloru ośmio i szesnastobitowej, przy pojedyńczym przebiegu i przy multisamplingu. Skanuje Coolscanem 5000 i próbowałem już na różne sposoby ale nic się nie zmienia. Czy ktoś miał z czymś takim do czyniernia i czy jest na to jakiś sposób ? pozdrawiam i dziękuję z góry za odpowiedz.

#4
skany przy digital ICE normal i dig GEM na 2 ,
multisampling x16
głębia koloru 16

przy samplingu x 1 i głębi 8, bez ICE i GEM pojawia się to samo

Przykłady:
Załączniki
Nepal Sadhu.jpg
tutaj jest to bardziej widoczne
Nepal Sadhu.jpg (147.05 KiB) Przejrzano 5560 razy
Tatry Raptawicka Turnia.jpg
widoczne rozmydlenie przy gałęziach
Tatry Raptawicka Turnia.jpg (145.15 KiB) Przejrzano 5560 razy

#5
Pierwsze co, to sprawdz pod duzym powiekszeniem slajd, czy sa na slajdzie takie same flary. Przyda sie do tego jakas porzadna lupa. Z takim przypadkiem spotkalem sie na kilku forach. Posiadacze Nikonow ( i nie tylko ) skarzyli sie na wystepowanie flar w miejscach o tak wielkim kontrascie. Takie zachowanie skanera jest typowe sprzecie niskiej klasy, ale w tak zaawansownaym skanerze jak Nikon 5000 nie powinno wystepowac. Ludzie winia za to rozne rzeczy. Obiektyw, matryce, ramki do slajdow etc. Mozesz wyslac skaner do serwisu, ale nie sadze aby dalo to jakas wielka poprawe. Trzeba poszukac troche po sieci, moze jest jakies konkretne rozwiazanie tego problemu. Mam nadzieje ze moj Nikon, ktory wlasnie do mnie jedzie nie bedzie sprawial takich problemow...
Jak cos sensownego znajde w necie to dam znac. Narazie mam tylko to http://photo.net/bboard/q-and-a-fetch-msg?msg_id=00HCnM