Prośba o pomoc - NEFy.

#1
Porażka. Musiałem wgrać od nowa system i niestety straciłem możliwość otwierania NEFów. Co gorsza nie mam pojęcia dlaczego - oprogramowanie się nie zmieniło, a moja CameraRaw nie potrafi otworzyć NEFa.
Rawshooter też.

Męczę się z tym od kilku dni i nie mogę sobie poradzić, proszę o pomoc...

#2
jakiś komunikat? sprawdź logi programu i systemowe. może brakuje Ci jakiejś biblioteki - w tym cel możesz użyć programu 'filemon' - monitoruje dostęp aplikacji do plików - odpalasz go, wszystkie inne programy będą pojawiały się na liście, to klikasz na nie prawym i wybierasz 'exclude process' tak długo, aż przestanie się pojawiać cokolwiek innego niż program, który ma otwierać plik. wtedy jak będziesz próbował otworzyć plik, to pokaże Ci się lista operacji aplikacji. szukać pozycji z atrybujtem 'not found' albo 'failed', może też być coś z rejestrem nie tak, wówczas można użyć analogicznej aplikacji 'regmon', ale tam już grzebanie w... stogu siana. może spróbuj zainstalować aplikacje ponownie, jak windows masz legalny, to dla spokoju windowsupdate.microsoft.com i pobierz wszystkie łatki i uaktualnienia. nowy directx (9.0c) (ma wpływ na badzo wiele aplikacji wziązanych w jakikolwiek sposób z obrazem, nawet 2d

#3
corvus pisze:jakiś komunikat?
"couldn't open (...) because of a disc error". Tylko że takie coś pojawiało się nie raz przy zapchaniu dysku, a tym razem jest duuużo pustego...
corvus pisze:sprawdź logi programu i systemowe. może brakuje Ci jakiejś biblioteki - w tym cel możesz użyć programu 'filemon'
Spasiba :) Zainstalowałem i faktycznie odnalazł błędy, więc jeszcze raz przeinstalowałem fotoszopa, ale nic to nie dało :(

Możliwe jest, żeby system się "źle zainstalował"?
corvus pisze:nowy directx (9.0c) (ma wpływ na badzo wiele aplikacji wziązanych w jakikolwiek sposób z obrazem, nawet 2d
Mam...
Mimo wszystko jeszcze raz wielkie dzięki :)

#7
Od razu po wystąpieniu problemu to zrobiłem. Nie podziałało i teraz jak muszę wywołać RAWa to zrzucam plik na laptopa i tam wołam.

W związku z tym, że nic nie podziałało, to w swoim lamerskim mniemaniu obawiam się, że jedyna szansa to reinstalacja systemu, a na razie tego nie mogę zrobić :(

#10
corvus pisze:w tym cel możesz użyć programu 'filemon' - monitoruje dostęp aplikacji do plików - odpalasz go, wszystkie inne programy będą pojawiały się na liście, to klikasz na nie prawym i wybierasz 'exclude process' tak długo, aż przestanie się pojawiać cokolwiek innego niż program, który ma otwierać plik. wtedy jak będziesz próbował otworzyć plik, to pokaże Ci się lista operacji aplikacji. szukać pozycji z atrybujtem 'not found' albo 'failed', może też być coś z rejestrem nie tak, wówczas można użyć analogicznej aplikacji 'regmon', ale tam już grzebanie w... stogu siana
sprawdzałeś??? pewnie Ci jakiejś biblioteki brakuje

#12
1. Instalowałeś system na czysty dysk czy jako nakładkę?
2. Którą masz wersję XP - czy tę ostatnią, z "wbudowanym" service packiem II?

#13
Tomi pisze:1. Instalowałeś system na czysty dysk czy jako nakładkę?
Na czystą partycję C.
Tomi pisze:2. Którą masz wersję XP - czy tę ostatnią, z "wbudowanym" service packiem II?
XP Professional + SPII.

#14
No to znaczy że wszystko robiłeś jak należy... nie pomogę.
Miewałem różne tego typu problemy, jedynym u mnie sposobem na ich brak jest instalacja właśnie tej wersji XP na czysty dysk i mozolne instalowanie od zera wszystkich programów... od 3 lat nic mi się nie wykrzaczyło...

#15
szukałem trochę u mnie jakiejś dll, która jest odpowiedzialna za obsługę tego. Jak na notebooku też masz photoshopa to porównaj zawartość katalogów. Oczywiście nie ręcznie - połącz je we wspólną sieć i windows commanderem.

#16
Tomi pisze:jedynym u mnie sposobem na ich brak jest instalacja właśnie tej wersji XP na czysty dysk i mozolne instalowanie od zera wszystkich programów
bardzo profesjonalne rozwiązanie. jak samochód Ci się psuje też kupujesz nowy?

sprawdzałeś FILEMON? na pewno nie masz żadnych komunikatów o braku plików lub problemie z dostępem???

#17
Tak, sprawdzałem. Jak już pisałem, brakujące pliki znalazłem i wgrałem.

Hm, a spróbuję jutro to samo przy otwieraniu NEFa z capture NX, może to coś da ;)

EDIT: próbowałem, zmieniałem, przegrywałem. Nic nie dało - mam dość i póki nie przeinstaluję systemu to będę wywoływał na lapciaku :-/
Jeszcze raz dzięki wszystkim za pomoc :)

#18
corvus pisze: jak samochód Ci się psuje też kupujesz nowy?
Niesamowicie trafne porównanie... nie doradzam zakupu komputera czy oprogramowania, jedynie reinstall systemu... poza tym jestem z zawodu mechanikiem, więc samochód sam naprawiam :-)
corvus pisze: bardzo profesjonalne rozwiązanie
Skoro profesjonalne i cudowne progamy odzyskująco - uzupełniające i grzebanie w rejestrze nic nie pomagają... Uwierz mi - moje doświadczenia z krzakami kolejnych mutacji systemu Windows sięgają bardzo daleko i wiem, że to z pozoru bardzo lamerskie rozwiązanie jest nader często jedyne... zjada mniej nerwów i zajmuje mniej czasu niż testowanie w/w programików...

#19
no to ja zabiorę głos w sprawie reinstalacji bo jako informatyk mam tu coś do gadania. W teorii jest tak, że system jest sprytny i każdą zmianę można cofnąć i instalacja nowego softu nie naruszy innego (np w windzie 9x tak nie było). Można na ten temat pisać długo i namiętnie, ale racja jest, że winda na która wszyscy tak narzekają naprawdę sporo robi, żeby tak się działo. Praktyka jednak pokazuje, że czasem reinstalacja jest jedynym rozwiązaniem (a przynajmniej tym które da szybsze rozwiązanie). to akurat może nie ten przypadek, ale wszystko zależy ile czasu zajęłoby Ci postawienie windy na nowo w tej samej konfiguracji.
cron