Desaturacja pzy kompresji

#1
Problem jest następujący - obrabiam skan z kolorwego negatywu, zwykle plik w Tiffie, około 8 MB. Kiedy uzyskuję żądaną kolorystkę, zmniejszam obrazek do 800 pixeli po dłuższym boku (żeby móc to wrzucić do sieci), a następnie używam Save for Web. W momencie otwierania się okna do tej opcji pojawia się zdjęcie do zasefowania, które jest niestety mocno zdesaturowane...

Dzieje się tak za każdym razem. W opcjach, gdzie znajduje się okienko do wagi pliku, zawsze mam zaznaczone "COnvert to sRGB proflie", więc skompresowane pliki są w tej właśnie przestrzeni.

Jeśli nie kompresuję na potrzeby sieci i zachowuję nawet w nieco większym JPG, to kolory są bez zmian, czyli takie, jakie sobie obrobiłem.

Czy ktoś ma pomysł jak sobie z tym poradzić, w czym tkwi przyczyna? Będę robił teraz sporo kolorów i nie chciałbym ich ustawiać na czuja, tak, aby przy kompresowanie zdesaturoway się do żądanego poziomu. Mnie już wyczerpały się pomysły.


Będę bardzo wdzięczny za pomoc.

#2
Hm, dziwne.

Ja najpierw obrabiam zdjęcie, konwertuję do sRGB, a później daję Save for Web i nie mam żadnej desaturacji.

Używam tej najprostszej wersji, PS Elements 3.0.

#3
Na bank problem z przestrzenia barwna. Pewnie skany sa w przestrzeni adobeRGB. Ustaw w szopie czy innym programie przestrzen kolorow adobeRGB na jakiej pracujesz, nastepnie po obrobce dajesz opcje convertowania do przestrzeni sRGB. Dopiero majac fote w sRGB mozesz zapisac do pliku i wyswietlac poprawnie na www.
Masz do odrobienia obowiazkowe lekcje z przestrzeni brawnych do odrobienia.
Pozdro.

#4
Problem jak na moje oko tkwi w tym:
- klikasz Save for Web z menu File i otwiera sie okienko,
- po prawe do góry masz przycisk Save, a na lewo od niego
małe kółeczko z czarnym trójkącikiem,
- klikasz na to kółeczko i otwiera się menu, w którym musisz zaznaczyć Use Document Color Profile,

Wykonaj powyższe i sprawdź, czy nadal Ci desaturuje.

Pozdrawiam. :-)
cron