Otwieranie plików raw

#1
Witam ;)
Mam mały problem. Mam nikoda d40 i ustawiam opcję robienia zdjęć "NEF (RAW)". Jednak nie mogę ich otworzyć w photoshopie cs2.
Problemem może nie być jakiś błąd komputera, tylko mój. Nie wiem czy prawidłowo w ogóle usiłuję je otworzyć. Mam poradnik "cyfrowa ciemnia" (gdyż chciałam się nauczyć obróbki tych plików, ale utknęłam na samym poczatku) i jest tam napisane, że:
trzeba uruchomić program bridge. Więc klikam w tę ikonkę. Dalej jest napisane, że trzeba wybrać zdjęcia i zaczyna się proces obróbki. Więc ja znajduję te pliki i klikam dwukrotnie. Czy dobrze robię? :oops:
Pojawia się komunikat "nie można wykonać polecenia gdyż nie jest to prawidłowy typ dokumentu".



Jeśli można prosić o wyjaśnienie jak się otwiera pliki RAW. Albo dać link do jakichś tutoriali, gdzie jest krok po kroku napisane jak się je obrabia :D Bardzo proszę!


Jestem ciemna, moja wina, moja wina, moja bardzo wielka ... :?

#2
cs nie otworzy. na adobe com jest plugin ktory trzeba zainstalowac. cs2 i cs3 maja juz plugin w sobie.
nie otwieraj jako photoshop raw...to raczej nie zadziala.
Ponadto tym pluginem nie mozna otworzyc plikow z nikona (przynajmniej w wersji cs i cs2...w cs3 nie probowalem)
Z nikona raw mozna otworzyc jedynie softem dolaczonym do aparatu (zachowujac oczywiscie panel zarzadzajacy parametrami fotografii).

znalazłam coś takiego w necie. Czy to może być problemem? Co więc mam zrobić?

#3
Żeby obrabiać w shopie rawy musisz je przekształcić w DNG. Musisz sobie ściągnąć konwerter DNG i wtedy będziesz mogłą korzystać z ciemni w shopie.



Powodzenia
Tomek

#6
Google nie boli, ale jak wpiszesz konwerter DNG to nic konkretnego nie wyskakuje. W każdym razie dziękuję baaaaaaaaaardzo mocno ;D ;************ Już wszystko działa ;D

#8
Hmm... Z tego co pamiętam to CS2 otwierał mi rawy ( NEF ) bez żadnego konwertowania, bezpośrednio w Camera RAW (a moze to był ściągniety dodatek, jak mówi Bacański)
Teraz Mam Cs3 i na 100% jest wbudowany Camera RAW w nim, bo zawsze po otwarciu włacza mi sie Camera RAW(no chyba ze nie jest to JPEG albo RAW).
Swoją drogą, nie potrzebujesz Bridge żeby otwierać RAW, tylko że BRIDGE daje Ci podgląd tych zdjęć.
Pozdrawiam.

#9
Ale mieszacie...

1. ACR (Adobe camera raw) jest pluginem zaimplementowanym w szopa, bez wzgledu na to czy to CS2, 3, czy 4.
2. Do prawidłowego działania potrzebne mu są jednak biblioteki z danymi poszczególnych modeli aparatów (zwłaszcza tych wydanych po premierze danej wersji szopa)
3. Od pewnego momentu adobe w ramach promocji CS3 zaprzestało wydawać uaktualnienia bibliotek nowych puszek do starszych wersji (CS2)
4. Użytkownicy CS2 i nowszych puszek maja 2 wyjścia:
- kupic sobie CS3/4 i aktualizować biblioteki
- lub konwertować rawy na dng (digital negativ) kompatybilne ze wszystkimi wersjami szopa.
5. Rawy na dng konwertuje Adobe DNG konwerter (rożne wersje zawierają biblioteki rożnych body, dlatego najbezpieczniej korzystać z najnowszych)
6. Więc: zgrywasz rawa, konwertujesz go do dng i otwierasz w acr prościej się nie da...

POZDRAWIAM