Nauczanie początkowe (Gimpa)

#1
Wszędzie na forum widzę tylko szpq i szopek. A co z darmową alternatywą? Mnie nie stać na duet Windowa + Photoshop a Gimp powinien do moich zastosowań wystarczyć. I teraz pojawia się problem, jak zacząć zabawę z tym programem? Takie rzeczy jak kadrowanie, zmiana wielkości, czy konstrastu już umiem, ale zabawa z poszczególnymi częściami obrazu w warstwach to już dla mnie za wiele:( Wie ktoś czy nie leży gdzieś jakiś kursik (nakierowany na retusz i zabawę z fotografiami, nie na rysowanie), najlepiej po naszemu, choć angielski też mam nadzieję zrozumiem. Ew. przy dobrej czyjejś chęci prosiłbym o kilka lekcji.

#6
Rev: 404

jest alternatywa dla photoshopa ... o wiele wiele tanszy PAint Shop PRo .. niegdys go uzywalem i jest niemalze taki sam ...
gimp dla mnie to porazka ... wogole nie komunikatywny program graficzny

#9
pdfy nie ale zawartośc i owszem :) ...wiesz wszelkie instrukcje, e-booki ksiązkowych wydan czy prywatnych opracowan... wszytsko teraz obwarowane jest prawami autorskimi... i słusznie poniekąd...

#11
ano gimp jest mozolny jak nie wiem, dluzej szukam jakiejs opcji w interfesje niz jej uzywam...
ehm niestety w pracy nic innego w gre nie wchodzi :/ sam chetnie poczytam cos na temat Gimpa

#16
@jw_amigowiec: no to napewno kwestia wprawy ale niepotrafie sie paru rzeczy doszukac. ja chce w robocie szopaaaa :(

yhy a tak powaznie to mam pytanie czy jest mozliwosc kadrowania z zachowaniem proporcji??? bo do tego to za cholere sie dokopac nie potrafie :)

#17
Image==>Canvas Size

Zmniejszasz kadr do takich rozmiarow jak potrzebujesz, to obcina plik nie ruszajac warstwy. Po zmianie rozmiaru (przekadrowaniu) mozesz poprawiac kadr przesowajac warstwe. (Narzedzie w ksztalcie strzalek w 4 strony w pasku narzedziowym).

Potem z menu Layer==>Layer to Image Size

(Opisuje na podstawie Gimpa w wersji 2.0)

#19
insane pisze:juz jest GIMP 2.2 .... pono troche ulepszony :)
to taka mala informacja dodatkowa
hmmm zobaczymy czy upgrade cos da bo z ciekawosci sprawdzilem i mam wersje
Obrazek