#2
hehe :) w maxymalnej rozdzielczości optycznej...

... choc ten model akurat nie specjalnie nadaje sie do pracy powyzej 4800, dla swietego spokoju polecałbym skan (jesli nie potrzebujesz wiekszej rozdzielczości) w 2800 dpi...

reszta zlezy od mocy twojego kompa, pracka, ilosci ramu, predkosci dysków i karty grafiki :)

pozdrawiam :)

#4
na domowe spsuje sie nad wyraz dobrze...

2800 dpi to jakies 3900 na 2700 px czyli kole 10 mln px reszta zlezy od rozdzielczości labu cyfrowego... przy 300dpi masz +/- 23 na 33 cm... przy 400dpi troche mniej :)

#5
REV - znawco każdego tematu - napisz jak oceniasz ten skaner. Generalnie to chodzi mi o relacje jego jakości, funkcjonalności do niskiej ceny (około 1200PLN) z naciskiem na wykorzystywanie go w warunkach amatorskich - domowych.

#6
a czemu ja? :) publus ma taki pytajcie jego...

osobiście zbieram sie jakis czas z porównaniem jego parametrów do coolscana 4000 ale jakos brak czasu... więc puki co wiem tylko to co znalazłem w necie... czyli ze do domu ok, ale te 7200 to raczej na wyrost mu dali, ostrośc oczywiście dobra choc nie "the best"

... niemniej w tej kasie i tak nic lepszego nie znajdziesz chyba ze uzywki a z nimi wiadomo jak jest... trafisz na w miarę ludzka albo na taka co ledwo świeci :) takie ustrojstwa niestety sie zuzywają :(

#7
A właśnie skoro jest taki temat. Ja sobie chodze do punku i skanuje filmy w rozdzielczosci 2000x3000 pix, bo to u nich standard. Natomiast rozdzielczosc przy tej wielkosci mam 72 dpi. To chyba nie najlepiej ? Czy powinna byc wieksza ?

#8
kumo pisze:Natomiast rozdzielczosc przy tej wielkosci mam 72 dpi. To chyba nie najlepiej ? Czy powinna byc wieksza ?
A właśnie czy zwiększenie w PS ręcznie rozdzielczości np do 300 dpi spowoduje nam że uzyskamy większą odbitkę ??

#9
Rev: nie mozna myslec tak ze 2800 dpi to jakies 3900 na 2700 px
to sa dwie rozne jednostki okreslajace dwie rozne rzeczy
dpi to gestosc upakowania punktow w calu .. a druga czesc to dlugosci krawedzi.

wszystko jest uwarunkowane od tego jaka jest wielkosc krawedzi .... bo przeciez moge skanowac kartke a4 z 2800dpi i znaczek pocztowy rowniez 2k8dpi i wielkosc krawedzi obu plikow bedzie rozna



ZbyszekANDEREK:
tak zwiekszac dpi z 72 na 300 bedziesz mialk wieksza odbitke jednak bedzei rozmyta ogolna zasatada jest taka ze skalujac z mniejszego do wiekszego zawsze obraz traci na jakosci ostrosci i wogole nie robi sie tego typu rzeczy
zmniejszajac natomiast nieznacznie tracisz jedynie na ostrosci
wiec lepiej skanowac w jak najwyzszej rozdzialce jaka ci oferuje skaner ... jezeli robisz odbitki 10x15 to skanuj tak zebys mial okolo 20x30 .. (gestosc dpi jak najwieksza - tutaj wiekszosc skanerow daje ciala) pracujesz na duzym pliku, mozesz zmniejszac stopniowo i nawet kilkukrotnie ostrzyc go ...

kumo: zmien lab ... jak serwuja ci pliki w 72dpi to olej ich ... poszukaj takiego co serwuje przynajmniej 300 dpi przy tej samej rozdzialce ...

#12
as namieszał insane... :)
Rev: nie mozna myslec tak ze 2800 dpi to jakies 3900 na 2700 px
to sa dwie rozne jednostki okreslajace dwie rozne rzeczy
dpi to gestosc upakowania punktow w calu .. a druga czesc to dlugosci krawedzi.
luknij o jakim skanerze mowa... nic prócz maego obrazka tam nie wsadzisz więc opisywane przeze mnie 2800 dpi dotyczy tegoz formatu...
kumo: zmien lab ... jak serwuja ci pliki w 72dpi to olej ich ... poszukaj takiego co serwuje przynajmniej 300 dpi przy tej samej rozdzialce ...
było juz o tym... warto poszukac na forum... ale w skrócie: 72 dpi to tylko inny przelicznik... liczy sie ilośc pixeli !!!np obraz wielkości 2000x3000 pixeli w rozdzielczości 72 i 7200 dpi bedzie miał tę sama jakość...

takze kumo... nie rozpędzaj sie z ruganiem laboludów bo podejrzewam ze skan masz ok tylko zapisany w innej rozdzielczości (72 dpi)... o t co :)

pozdrawiam :)

#13
było juz o tym... warto poszukac na forum... ale w skrócie: 72 dpi to tylko inny przelicznik... liczy sie ilośc pixeli !!!np obraz wielkości 2000x3000 pixeli w rozdzielczości 72 i 7200 dpi bedzie miał tę sama jakość...
jakosc jak jakosc ... ale zastosowanie sie zwieksza przy 7200 ;)
as namieszał insane... :)
Cytat:
Rev: nie mozna myslec tak ze 2800 dpi to jakies 3900 na 2700 px
to sa dwie rozne jednostki okreslajace dwie rozne rzeczy
dpi to gestosc upakowania punktow w calu .. a druga czesc to dlugosci krawedzi.

luknij o jakim skanerze mowa... nic prócz maego obrazka tam nie wsadzisz więc opisywane przeze mnie 2800 dpi dotyczy tegoz formatu...

wiem wiem :) ... fakt faktem nie pomyslalem o malym obrazku ... w sumei to chcialem troche sprostowac stosowanie pojec ... poniewaz bardzo czesto spotykam sie na da "graficy" bardzo czesto myla rozdzielczosc a wielkosc, podobnie jest z ludzmi w labach :)
ale juz najwieksza jest zalamka kiedy jest konfrontacja dtp vs web hehehe

#14
ekhm... ekhm...

rozdzielczosci, rozmiary itd. swoja droga, a ja chcialbym wrocic do tematu samego skanera.

faktycznie nabylem go droga kupna i nie narzekam - jestem zadowolony. wiadomo, ze to nie kurcze nikon 99999 costam za cene mercedesa, ale na warunki domowe spisuje sie tak, jak powiedzial Rev - nad wyraz dobrze. faktem jest, ze ta rozdzielczosc optyczna 7200 jest moze do osiagniecia tylko po co? osobiscie jej nie uzywalem i na razie nie widze sensu, zeby to zrobic :) no ale to tak na marginesie. jezeli ma ktos jakies pytania co do skanera to walic prosze smialo. oczywiscie bez pytan typu jak lampa z czego i po co w srodku jest or jakichs innych super professional :lol: no zart... ;)

tak BTW to dawno mnie nie bylo - zagladam, a tu moj skanerek w topicu hehe

a teraz najwazniejsze Panie i Panowie.

Rev wspominal, ze przygotowuje porownanie do coolscana 4000 - tak sie sklada, ze mam skany slajdu o tych samych parametrach z plusteka oraz z coolskana :) wiec Rev - jesli majstrujesz jakies porownanie to mozemy sie zgrac :)

poza tym zapraszam na stronke, ktora znajduje sie w mojej stopce - tam sa drobne szczegoly co do skanera i oferta, jakby ktos chcial skorzystac :)

PS: kurde - mam wrazenie, ze naduzywam emoticonow... :roll: musze sie zaczac odzwyczajac...

#15
Witam !!!
Publius ja w zwiąsku z tym mam pytanie ponieważ też posiadam ten skaner hehehe żona mi kupiła :-)

Jakiej rozdzielczości stosujesz do skanowania ??
Ja używam 2800 dpi

Pozdrawiam :-)

#16
Rev wspominal, ze przygotowuje porownanie do coolscana 4000 - tak sie sklada, ze mam skany slajdu o tych samych parametrach z plusteka oraz z coolskana wiec Rev - jesli majstrujesz jakies porownanie to mozemy sie zgrac
jak masz ochote to smiało... ja niestety wszelkie czasochłonne czynnosci zostawiam sobie na przyszłe wcielenie... gesto u mnie z czasem po prostu... wiec cos ode mnie w tej kwestii raczej nie prędko :(

#17
ufff dobrze ze wyplynal ten topic bo o nim kompletnie zapomnialem.

juz odpowiadam:

Zbyszek - skanuje przewaznie w 3600dpi (chyba niepotrzebnie), zeby miec duzy porzadny skan i wrzucam do PS'a.

mniejsze rozdzielczosci uzywam tylko zeby sobie na szybko wgladowki zrobic.

teraz ja mam pytanie - ile czasu skanuje u Ciebie w 3600 dpi? tak okolo?


Rev - u mnie tez kiepsko z czasem, ale bede to trzymal w mej pamieci ;-) i jak tylko cos sie spreze to chociaz podesle Ci moje probki.


PS: jesli mi ktos zadal pytanie w poscie a ja nie odpisuje to dajcie znac jakos - na pewno zapomnialem o topicu, albo topic splynal na dol. wiecie jak na forum powiadomienia dzialaja ;-)
cron