Skaner plaski vs. sredni format

#1
Kupilem niedawno skaner plaski Epson 3170 aby moc skanowac klatki sredniego formatu. Rownoczesnie zaczalem stawiac pierwsze kroki z Fotografia czarno-biala tak na powazniej. Kupilem Pare rolek jednego materialu(400TX) i zaczalem dzialac.

Moj problem wiaze sie bardziej ze skanerem stad pisze w dziale cyfrowym.

Otoz skaner podczas pogladu czesto nie "widzi" calej klatki, przez co nie moge zeskanowac pelnej klatki 6X6. Probowalem zawezac przedzialy na histogramie ale bez skutku. Przeczytalem tez, ze aby skaner poprawnie sie skalibrowal to musi miec caly obszar skanowania zapelniony filmem i zawsze wypelniam ten warunek wiec to nie o to chodzi.

Byc moze jest to wina nie zawsze udanie wywolanego negatywu(trix + rodinal special) ale myslalem, ze niektore rzeczy (kontrast,krzywe etc.) podratuje choc troche w prgr graficznym a tu nic z tego...

Nie wiem jak sobie z tym poradzic. Moze ktos na forum ma jakis pomysl na rozwiazanie problemu?

Dodam, ze dzialam na sandardowym sterowniku dodawanym przez Epsona w zestawie.

Paweł

#3
nie uzywalem nigdy tego modelu ale na chłopski rozum to normalny skaner z przystawką (zrodło swiatła w pokrywie) wsadzasz negatyw do oznaczonej ramki, robisz preskan, korygujesz i robisz skan... nie wiem co mogło by tu niedziałac :(

#4
@ banan2: bialej kartki nie klade bo przystawka ma taka mleczną klapke do przyciskania negatywu

@rev: jest tak jak piszesz, ale czesto (prawie tylko z BW) podczas preskanu epson ucina klatki i nie wiem jak sobie z tym poradzic za bardzo

#5
ucina czyli jak głowica skanująca podjezdza do połowy kadru i konczy prace? no i jak ucina w poprzeg kazdy kadr czy wzdłuz paska negatywu pocietego po 3 klatki?

a kolor/slayd skanuje sie bez problemów?

#6
wiec tak:

- skaner ma przystawke z okinkiem wymiaru 6X9 i zawsze wkladam tak negatyw by okienko bylo zapelnione filmem

- kolor to skanowalem tylko jedna rolke i wychodzilo calkiem zmyslnie, poza jedna klatka

- a z Bw to juz loteria, z reguly ucina po wyskosoci (tylko raz sie zdardzylo w poziomie) okienko w przystawce ma dluzszy bok ustawiony pionowo

#7
wiec z tego co wiem to nie mozesz sobie tam wkładac tego negatywu jak ci sie podoba, (tak miałem w swoim mikroteku) po to masz tam taki szablon czany ktory kładziesz na szybe zeby zen korzystac, negatyw musisz dokładnie umiescic w miejscu wskazanym przez szablon bo obok tego jest (powinno byc) miejsce do autoskalibrowania sie skanera jesli je zakryjesz to kiszka...

uzywaj tego szablonu musi działac :)
nic wiecej nie przychodzi mi do głowy

#8
to okienko 6X9 o wlasnie w specjalnej przystawce do sredniego formatu i jest zaopatrzone w male okienko kalibracji i wlasnie w tym problem. Moze poprostu negatyw jest za malo kontrastowy(zdarzylo mi sie przewolac dwa naegatywy troche ale widac na nim dosc sporo i to glownie na nich to skaner ucina ale nie tylko)??

pozdro

#9
no to nic ci juz nie wymysle, jesli masz instrukcje obsługi, stosujesz sie do niej i nie działa jak trzeba - to zostaje ci serwis...

pozdrawiam

#10
bo ten program epsona jest beznadziejny, czasem wogóle niewidzi klatek, spróbuj silverfast masz nawet do wyboru kilkadziesiąt wzorów skanowania odpowiednio do nazwy filmu.
cron