Obróbka zdjęcia w PSie - podstawy

#1
... Dobra panowie, mamy zdjęcie przedstawiające bukiet kwiatów.

Mam pytanie: Od czego należałoby zacząć obróbke takiego zdjęcia? Na co zwracac uwagę itd. Na pierwszy rzut oka widać ze zdjecie jest ciemne, czy mozna go pojaśnić? i jakiego narzedzia w PSie użyć w tym celu?

Mile widziane inne , luźne opinie dotyczące obróbki oraz opinie o błędach popełnionych przy robieniu zdjęcia.


BTW. Czy ktos wie :czym są i do czego służą profile ICC ?
Załączniki
P1010167.jpg
Zdęcie wykonane w Olympusie C4000Zoom, pomniejszone w PSie (kompresja 70%)
P1010167.jpg (108.71 KiB) Przejrzano 5276 razy

#2
zacznijmy od profili... temat rzeka...

generalnie służa do konwersji modelu koloru pomiędzy formatami, tak dla 6 cio latka to: wytyczne jak konwertowac dany kolor na taki sam lub w miare podobny pomiedzy róznymi urzadzeniami (typu skaner, monitor drukarka) ale takze konwersje wewnętrzne pomiedzy samymi formatami (z rgb na cmyka etc.) a wpisz "profile kolorystyczne" w gogle...

mało? masz tu linka do prawdziwej cegły :
http://www.lasersoft.com.pl/ftp/SFManua ... ent_pl.pdf

a co do zdjęcia to pierwsze pytanie brzmi: jak chciłbyś by to zdjęcie wyglądało? czego mu brakuje? do czego ma służyc plik wyjściowy etc.

pozdrawiam :)

#3
Plik wyjściowy ma słuzyc do wywołania oraz do publikacji na www.

A jak chciałbym aby wyglądało ... hmmm: ładnie , ostro, i aby nie było tak ciemne . A to czego mu brakuje,.. to własnie chciałbym usłyszeć od ludzi którzy z fotografią maja wiecej wspólnego niz ja.

Głównie chodziło mi o konkterne narzedzia PSa, którymi nalezy sie poslużyc przy edycji tego zdjecia. Czy pobawic sie w "levele" czy moze contrasty , nasycenia itd.

No i apropos tych profili koloru: czy lepiej w PSie ustawic kolory jako sRGB (i cos tam dalej) czy moze lepiej zastosowac ustawienia kolorow dla mojego monitora.

#4
więc ... albo rybki, albo akwarium... - jak mówi staropolskie porzekadło...

do www czemu nie,zwłaszcza w tych prametrach, choć kompresja ciut za mocna jak dla mnie,

do wywołania... (to rozumiem ze chodzi o odbitki w labie cyfrowym), to chyba nie :( nie wiem jak u ciebie ale w moim labie wymaganą rozdzielczościa przy trybie reprodukcji jest 400 dpi a pomiędzy 400 w reprodukcji, a 72 dla www jest drobna róznica :)

jesli nie masz zródeł (najlepiej dobrych skanów z negatywu to zapomnij o reprodukcji, szkoda kasy!) ale do www czemu nie...

idzmy dalej... niestety rozczaruję cie - cudów nie będzie, a juz na pewno nie na szybko, szczerze to chyba szybciej machnąbys drugie, lepsze sdjęcie niż doprowadził to do użytku zewnętrznego :(

...dalej... hm... na szybko wrzuce ci co mi udało sie zrobic jednak to raczej nie będzie twoja wizja... więc pokrótce:

najpierw poziomy (nigdy jasnośc/kontrast) potem suwaczkami z kolorów selekywnych doprowadziłem całośc do jako takiej (silnie skąpresowanej przez ciebie) pocztóweczki, ale jak dla mnie było trochę za oczywiste, konwencjonalnie banlne... więc wyciagnołem starym sposobem (warstwa górna zalana black w trybie mieszania "hue") z tego troche koloru, potraktowałem filtrem "film grain" by zgubić nieostre szczegóły i ostrą kompresję!!!, dodałem ramkę i tyle...

a co do profili kolorystycznych to jesli nie robisz nic do druku, jesli pracujesz tyko w rgb to: albo wogle je wyłacz... albo na bazie swojego profilu monitora, uzywając "adobe gamma" (panel sterowania) zrób sobie własny profil i tego sie trzymaj :)... albo ustaw sobie cokolwiek, rgb-s albo abobe 1998... wszystko jedno...

dzizys ale sie spisałem... a jeszcze fotka... powodzenia

ps. sorki, fotka innym razem bo upload mi znowu nie działa!!!

#5
no dobra w takim razie zapomnijmy o wywołaniu i skupmy sie na www. Mógłbys wrzucić tą fotke na serwer, porownam z moją obróbką...