"szachownica"

#1
Już po raz drugi, w trakcie zmiany rozmiaru zdjecia z np 2100/2800 pikseli do 600*800 dostaje taką kratkę, jak widać na zdjęciu załączonym. Dlaczego tak się dzieje i co z tym robić ? Dzięki z góry.
Załączniki
pustynia_1_przerobione_forum.JPG
pustynia_1_przerobione_forum.JPG (105.8 KiB) Przejrzano 3267 razy

#4
to jest ta przeklęta podwójna mora o której gadaliśmy kiedyś Rev. czasem dostaję coś takiego na skanach (a w labie wielkości nie zmieniają). chętnie się dowiem co za diabelstwo.

#5
Widzę, że problem męczy nie tylko mnie, więc drobny update pod postacią trzech obserwacji heurystycznych:

1) zmniejszanie na deklarowany rozmiar w pikselach daje inną rozmiarowo wyjściową "szachownicę", niż zmiejszanie proporcjonalne (o określony %) - w przypadku zmniejszania na procent, kwadraciki były zdecydowanie większe.
2) rodzaj kodowania, jpg czy bez tj bitmap nie ma żadnego znaczenia
3) w przypadku drobniejszej morki (zmniejszanie poprzez rozmiar) obróbka Neat Image wydatnie pomaga załagodzić (podmaskować) problem (vide wersja poniżej)

PS Maćko, czy to, co skanowałeś, miało rozdzielczość wydatnie większą, niż deklarowana (bądź osiągalna 8) ) na skanerze ? To mogłoby potwierdzać przypuszczenie, że nasz problem wynika z algorytmu przybliżania (wyśredniania) parametrów sąsiednich pikseli przy zmniejszaniu rozdzielczości ?
Załączniki
pustynia_1_przerobione_forum_filtered.jpg
pustynia_1_przerobione_forum_filtered.jpg (123.84 KiB) Przejrzano 3225 razy

#6
no to co - nikt nic nie wie???
Rozwiązanie porzez NI to tylko leczenie objawów, jak zbijanie wysokiej temperatury środkiem przeciwgorączkowym.
cron