Minolta Dynax 7000i

#1
Jest pierwszym i podstawowym modelem serii DYNAX. Jej prezentacja miała miejsce jesienią 1988 r. W systemie nastawiania ostrości zastosowano trzy czujniki AF. Zwiększyło to kilkunastokrotnie pole pomiaru ostrości i umożliwiło działanie systemu AF w zakresie oświetlenia od 0 do 18 EV i niskim kontraście fotografowanego przedmiotu. Silnik poruszający obiektywem umożliwia zmianę ostrości z nieskończoności do 1.5 m w ciągu 0.5 s. Widać to zwłaszcza przy złych warunkach oświetleniowych i niskim kontraście fotografowanego obiektu. Mikroprocesor sterujący układem AF sam decyduje, czy fotografowany przedmiot porusza się względem aparatu czy nie i w zależności od tego bądź blokuje obiektyw po ustawieniu ostrości, bądź ustawia ją w sposób ciągły, przewidując jednocześnie odległość w momencie rozpoczęcia ekspozycji ( nowatorski system " predictive AF " ). Istnieje oczywiście możliwość ręcznego ustawiania ostrości. Pomocna jest w tym bardzo jasna matówka i widoczna w celowniku dioda świecąca, sygnalizująca prawidłowe ustawienie ostrości. W Minolcie 7000i zastosowano migawkę o zakresie czasów od 1/4000 s do 30 s ( zarówno przy sterowaniu ręcznym jak i automatycznym ) oraz B. Najkrótszy czas synchronizacji błysku wynosi 1/125 s. Posiada wielopunktowy ( matrycowy ) system pomiaru światła z możliwością pomiaru punktowego. Niestety nie dotyczy to pomiaru światła błyskowego. Zastosowano oryginalną, nietypową stopkę lampy błyskowej. Wbudowany silnik zapewnia wykonywanie do 3 zdjęć/s i samoczynne zwinięcie do kasety w ciągu 8 s. Minolta 7000i posiada trzy rodzaje automatyki ekspozycji (program, automatyki z preselekcją czasu i przysłony) oraz możliwość ręcznego ustawiania czasu i przysłony. Przy pracy w automatyce programowanej para czas - przysłona zależy także od długości ogniskowej aktualnie stosowanego obiektywu. Zakres działania pomiaru ekspozycji wynosi od 0 do 20 EV. Wyjście poza ten zakres grozi niedokładnością pomiaru i jest sygnalizowane w celowniku. Istnieje możliwość korekcji ekspozycji o +/- 4 stopnie. Parametry ekspozycji wyświetlane są zarówno w celowniku jak i na LCD, na górnej pokrywie aparatu. W celowniku DYNAXa 7000i, oprócz parametrów ekspozycji i wskaźnika ustawienia ostrości, widoczne są: wprowadzona korekcja ekspozycji, pole pomiaru ostrości, sygnalizatory pracy lampy błyskowej, pole pomiaru ekspozycji, ew. czułość filmu. Większość tych danych, oraz wiele innych, wyświetlanych jest także na górnej pokrywie aparatu. Wszystkie DYNAXy zasilane są z baterii litowej 2 CR 5, wystarczającej na wykonanie ok 25 filmów. DYNAX 7000i automatycznie odczytuje kod DX z kasety filmu ( z możliwością ręcznej korekty ) lub wprowadza czułość ostatnio używanego filmu, jeżeli na świeżo włożonej kasecie nie ma kodu DX. DYNAXowi 7000i brakuje jednak kilku istotnych drobiazgów: możliwości wielokrotnej ekspozycji, ręcznego przymknięcia przysłony obiektywu dla kontroli głębi ostrości.

Ja osobiście jestem zadowolony z tego aparatu choć doskwiera mi brak podglądu głębi ostrości, jednak na weselu mojej siostry spisał się rewelacyjnie...
Zobaczymy jak będzie dalej...
Kilka zdjęć wykonanych Dynaxem zamieściłem na mojej stronie...